reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-453Bmini: NAS i náhrada desktopu

28.9.2017, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-453Bmini: NAS i náhrada desktopu
QNAP TS-453Bmini, jak už jeho název napovídá, je menší NAS, jehož rozměry odpovídají spíše dvoudiskovému modelu, ale dovnitř se přesto vejdou až čtyři desktopové i mobilní pevné disky nebo SSD. Založen je přitom na CPU Intel a nabídne i HDMI.
Malý NAS TS-453Bmini od společnosti QNAP je určen pro domácnosti a malé kanceláře, kde využijí jeho potenciál daný čtyřmi diskovými pozicemi, čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron schopným hardwarově šifrovat data pomocí AES-NI a dvěma gigabitovými ethernetovými rozhraními. K dispozici je verze se čtyřmi nebo osmi gigabajty operační paměti a v obou případech také s rozhraním HDMI, díky němuž nám tento NAS poslouží také jako multimediální centrum nebo i jednoduchý počítač se systémem Ubuntu.
 
 
Zařízení přišlo v modré krabici i se svým příslušenstvím, které čítá krom napájecího adaptéru, potřebných šroubků a kabelů také jednoduchý dálkový ovladač. Ten se bude hodit právě pro přehrávání multimédií. Obal nám také hned prozradí, zda se uvnitř skrývá 4GB, nebo 8GB verze. 
 
 
Co nám o QNAP TS-453Bmini prozradí specifikace?
 
Model
QNAP TS-453Bmini
Procesor
14nm Intel Celeron J3455
1,5 GHz (až 2,3 GHz)
čtyřjádrový
Paměť
8GB DDR3L-1600 (2 x 4GB)
oba paměťové sloty přístupné
Podpora HDD
4x 3,5"/2,5" SATA 6Gb/s
LAN
2x 1Gigabit/s RJ-45 Ethernet port
USB, apod.
4x USB 3.0 (1 přední, 3 zadní)
1x USB 2.0 (zadní)
1x HDMI
Dálkový ovladač
eSATA
-
LED kontrolky
Status/Power, USB, LAN, HDD 1-4
Rozměry
210 x 151 x 200 mm
Hmotnost bez disků
2 kg
Spotřeba
11 W bez disků
24,3 W se zapnutými disky (4x 1TB)
Chlazení a hlučnost
aktivní (ventilátor)
16,9 dBA
Operační systém
QTS 4.3
Souborový systém
Interní HDD: EXT4
Externí HDD: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT (nutná koupě licence)

NAS je založen na běžném 14nm procesoru Celeron, který má 4 jádra na taktu maximálně 2,3 GHz a patří mezi úsporné modely Apollo Lake s TDP 10 W. Sám o sobě přitom přijde na 107 USD.
 
NAS také nabídne slušné množství portů USB, což je jedině dobře vzhledem k tomu, že si na něj budeme moci nainstalovat plnohodnotný systém Ubuntu. V takovém případě se budou tyto porty hodit i pro napojení potřebných periferií. Sám o sobě je také poměrně lehký, neboť má tělo vyrobené z plastu, které je navíc poměrně malé. 
 
Nainstalována je moderní verze operačního systému QTS 4.3, kterou si budeme muset jako obvykle dokončit sami v rámci zprovoznění.


Zpracování NAS

 
QNAP TS-453Bmini je navenek celý plastový, a to bohužel s naprostou převahou lesklého a hladkého plastu. Jeho černý zrcadlový povrch je přímo magnet pro prach a vidět je na něm každý otisk prstu. Na první pohled tak může takový NAS vypadat elegantně, ale jinak je to vysoce nepraktické zpracování, které bude buď stále vypadat ušmudlaně, nebo budete muset svůj NAS neustále utírat, takže škrábance na sebe jistě nedají dlouho čekat.

 - klikněte pro zvětšení - 

Přední část neukazuje žádné diskové pozice, neboť ty jsou přístupné seshora. Máme tu tak v podstatě prázdný panel, který má ve své horní části řadu malých kontrolek, díky nimž můžeme zjistit stav samotného NASu, jeho disků a také je tu kontrolka vyhrazena síťovým rozhraním a USB. Jeden z portů USB 3.0 ostatně najdeme vepředu a u něj je také tlačítko, takže je jasné, že jde o funkci pro rychlou zálohu či synchronizaci dat z připojeného úložného zařízení. Poblíž je už pak jen hlavní vypínač. 
 
Pravá strana má na sobě nalepeno několik štítků. Jeden z nich nese základní informace o použitém hardwaru, velký nám poradí s tím, kde začít (na cloudových stránkách start.qnap.com) a pak tu je malé upozornění, že nemáte svůj TS-453Bmini pokládat na nerovný povrch, a to především koberec. Tím byste totiž mohli ucpat jeho spodní průduchy a NAS se svými disky by se mohl přehřívat.

 
Zadní strana nám dává k dispozici všechny ostatní porty a konektory. Bráno zleva jde o kulatý napájecí konektor pro 12V, pak tu jsou dva USB (2.0 a 3.0), dva konektory RJ-45 gigabitového Ethernetu, zbylé dva porty USB 3.0 a nakonec HDMI s podporou rozlišení 3840 × 2160, ovšem maximálně s 30 snímky za sekundu.
 
 
Instalace disků probíhá snadno. Stačí sejmout vrchní kryt, který na místě drží pouze pomocí magnetů a objeví se 4 klasické vysunovací šuplíky. Do nich stačí vložit pevné disky konektory dolů, zajistit je pomocí dlouhých plastových zámků a celý šuplík pak už můžeme zasunout do těla NAS. Nejsou tak potřeba žádné nástroje, stačí ruce a pár minut času. Na fotografii s obnaženými šuplíky si také můžete všimnout světlého proužku nad předními kontrolkami, který bude po zapnutí zářit modrou barvou. Jde tak veskrze o designový prvek.
 
 
Nakonec si ukážeme ještě NAS zespoda, kde jsou jednak ony průduchy, které není radno ucpat a pak také malý panýlek jištěný šroubkem. Díky tomu se můžeme snadno a rychle dostat ke dvěma slotům SO-DIMM pro paměti DDR3L. Ty jsou v každém případě zaplněny, a to v našem případě dvěma 4GB moduly, zatímco 4GB verze NASu nemá jen jeden modul, ale dva 2GB moduly. QNAP nás totiž v jeho případě nechce připravit o dvoukanálový přístup k operační paměti.
 
 

Příslušenství

 
Krabička s příslušenstvím nese vše potřebné ke zprovoznění NASu krom samotných disků. Máme tu jednak napájecí adaptér, pak dva kratší Ethernetové kabely, stručný manuál, plastové zámky pro instalaci 3,5" zařízení a šroubky pro 2,5" zařízení a pak dobře známý jednoduchý dálkový ovladač.
 
reklama
reklama