www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TS-832X: osm disků a rychlá síť

QNAP TS-832X: osm disků a rychlá síť
, , recenze
QNAP TS-832X je NAS server, který se zaměřuje především na poskytnutí dostatku diskových pozic, a tedy i vysoké kapacity. Těchto pozic je tu celkem osm a s tím, jak roste a bude růst kapacita HDD, může se kapacita brzy dostat vysoko nad 100 TB.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
QNAP TS-832X chce také nabídnout rychlé síťové připojení s využitím 10Gb/s Ethernetu, ale i možnost rozšíření pomocí dvou slotů PCI Express. Ve svém základu je to ale v podstatě jednoduchý NAS, který má imponovat především vysokou kapacitou disků. Ostatně dnes už jsou či brzy budou k dispozici 15TB pevné disky a pak mají ještě letos dorazit i 16TB nebo i 18TB disky.
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
Hrubá kapacita by tak v případě 8diskového modelu mohla vzrůst až na 144 TB, ovšem to pochopitelně pouze v případě, že stejně jako výrobci disků bereme 1 TB jako 1000 GB. Především je pak ale třeba počítat s tím, že asi nebudeme využívat celkovou dostupnou kapacitu a nenakonfigurujeme disky do nějakého pole, nevyužijeme snímky, atp. I tak si ale lze vytvořit úctyhodné úložiště i s ohledem na ochranu dat. 
 
 
A konec konců se dvěma sloty pro karty PCIe si můžeme funkce tohoto NAS rozšířit, a to třeba pomocí QWA-AC2600 pro bezdrátové připojení k síti a rovněž bude možné základní kapacitu RAM dostat až na 16 GB. 
 
Model
QNAP TS-832X-2G
Procesor
AnnapurnaLabs Alpine AL-324 ARM Cortex-A57
čtyři jádra na 1,7 GHz
hardwarová akcelerace šifrování AES
Paměť
2 GB DDR4 SO-DIMM RAM (až 16 GB - 2x 8 GB)
TS-832X-2G má v základu 2 GB RAM
512MB DOM (Flash)
Podpora HDD a SSD
8x 3,5" SATA 6Gb/s
LAN
2x 1Gigabit/s RJ-45 Ethernet port
2x 10G SFP+
USB, apod.
3x USB 3.1 Gen1 (jeden přední s One Touch Copy)
PCIe Gen 2 x1 
PCIe Gen 2 x2
 
Kensington zámek
reproduktor, line-out jack
eSATA
-
LED kontrolky
System Status, LAN, USB, HDD1~8
Rozměry
188 × 329 × 280 mm
Hmotnost bez disků
3,5 kg
Spotřeba
24,5 W bez disků
49,4 W se zapnutými disky (8x 1TB HDD)
Chlazení a hlučnost
2x 140mm skříňový ventilátor
1x 40mm ventilátor zdroje
1x 60mm na chladiči CPU
20,7 dBA
Operační systém
QTS 4.3.4
Souborový systém
Interní HDD/SSD: EXT4
Externí HDD/SSD: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT (pouze s licencí)
 
My si můžeme vyzkoušet server v základní konfiguraci se 2 GB RAM v jednom modulu. Přístup do vnitřku skříně je snadný, a tak není ani žádný problém paměti do slotů SO-DIMM doplnit. A jako obvykle je z hlediska pořizovací ceny lepší si pořídit model právě se 2 GB RAM a ty pak rozšířit. Cenový rozdíl mezi 2GB a 8GB modelem tohoto NAS jsou totiž celé 4000 Kč.
 
Ostatní hardwarová výbava tohoto NAS zahrnuje celkem tři porty USB 3.1 Gen1 typu A, přičemž jeden z nich je vepředu a má u sebe tlačítko pro rychlé zálohování či synchronizaci dat s připojeným zařízením. Uvnitř je schovaný reproduktor, z nějž se budou linout hlasová upozornění a máme tu i linkový audio výstup. 
 
O chlazení se starají dokonce 4 ventilátory. Jednak to jsou dva hlavní skříňové 120mm ventilátory pro odvod teplého vzduchu z NASu pryč, svůj malý ventilátorek má také vestavěný zdroj, díky němuž se nemusí využít žádný externí adaptér a ventilátor je také na chladiči hlavního SoC. Za zmínku stojí ještě spotřeba, která by se dle specifikací měla držet kolem 50 W s osmi roztočenými disky, což vzhledem k tomu není až tak moc, ale pohotovostních 24,5 W s vypnutými disky ukazuje, že by to mohlo být i lepší. 
 
 

Zpracování NAS serveru

 
QNAP TS-832X je už zařízení o velikosti menšího desktopu, takže ani není divu, že výrobce zvolil pro výrobu skříně tradiční přístup. Ta tak připomíná počítačovou skříň typu kostka a je až na přední panel vyrobena ze SECC oceli. Vrchní černý kryt ve tvaru obráceného písmene U se zasouvá do rovněž kovového rámu, takže výsledný produkt je pevný, ale i těžký. Vyšší hmotnost však bude sloužit ku prospěchu věci, protože pak bude lépe tlumit vibrace disků, jichž by mohlo být celkem 8.  
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
V přední části máme klasické šuplíky, které nejsou uzamykatelné a pouze je jistí spodní západky. Nad šuplíky máme základní kontrolky STATUS, LAN a USB, přičemž každý disk (nebo SSD) má ještě vlastní kontrolku. V pravé části narazíme ještě na hlavní vypínač a také konektor USB 3.0 zapuštěný do tlačítka COPY, které provede synchronizaci dat s připojeným zařízením. 
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
V obou bocích skříně jsou průduchy pro nabírání čerstvého vzduchu a v tom levém tvoří i písmeno Q. To zde není jen tak na ozdobu, jak ukazuje další fotografie, protože právě pod ním je chladič procesoru.
 
My se ale ještě zaměříme na zadní panel, kde je vidět jednak zdroj v horním pravém rohu a pod ním jsou dva velké skříňové ventilátory, takže celkem se v tomto NAS budou krom ploten disků točit 4 ventilátory. V levé části je portová výbava, a sice dva konektory USB 3.1 Gen1 typu A, dva RJ-45, dva SFP+, audio výstup a servisní port. Krom toho tu najdeme ještě dvě záslepky pro rozšiřující karty, otvor pro zámek Kensington a přímo nad ním ještě reproduktor. 
 
 - klikněte pro zvětšení -  
 
Kryt skříně se dá snadno odšroubovat a výrobce tomu pochopitelně nijak nebrání, protože tento NAS je přímo určen k rozšíření. K tomu můžeme využít jednak dvou slotů PCI Express 2.0, z nichž jeden má 1 linku a druhý 2 linky. Hned vedle procesoru jsou také sloty SO-DIMM, takže s výměnou modulů RAM také nebude problém.  
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
Hardwarově jde zkrátka o malý desktop pro 8 disků se specializovaným firmwarem, který má oproti jiným NAS ještě slušné možnosti pro rozšíření.  
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
Instalace disků probíhá jako obvykle jednoduše. Vytáhneme si šuplík a z něj alespoň na jedné straně vycvakneme jistící ližinu. Pak stačí disk umístit do šuplíku konektory směrem dozadu tak, aby jeho otvory pro šroubky lícovaly s otvory v šuplíku, ližinu nacvakneme zpět a šuplík s diskem zase zasuneme do serveru. Celková instalace 8 disků je tak záležitost na pár minut.
 
 

Příslušenství 

 
Dodávané příslušenství je i zde standardní s tím, že nebudeme potřebovat žádný napájecí adaptér, neboť NAS má vlastní aktivní zdroj. Postačí tak prostý napájecí kabel a vedle něj dostaneme dva Ethernetové kabely, sadu šroubků, které nejsou pro instalaci 3,5" disků potřeba a také stručný manuál. 
 

reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů