Radeon HD 5670: low-end s DirectX 11

Radeon HD 5670: low-end s DirectX 11
, , recenze
Radeon HD 5670 je poslední novinkou od AMD a má přinést podporu DirectX 11 spolu s technologiemi jako Eyefinity nebo UVD2 i do low-endu. Její soupeři nejsou jen karty poslední doby, ale i dnes už levné karty střední třídy jako GeForce GTS 250 a Radeon HD 4850.
K oblíbeným
reklama
Radeon HD 5670 je první low-endovou grafickou kartou s podporou DirectX 11. Další zástupce Radeonů HD 5800 a HD5700 jsme už měli možnost otestovat v předchozích článcích a výsledky byly více než dobré. Skoro by se slušelo říci, že AMD v tomto ohledu v současné době válí, neboť konkurenční Nvidia zatím nemá na trhu své vlastní řešení, což jí ještě nějaký čas potrvá. Samozřejmě podpora DirectX 11 je prozatím u hardware jen doplněk a přidaná hodnota do budoucna. Hry na tomto API teprve pomalu začínají dorážet na trh, ať už se jedná o formy patchů pro starší hry nebo ty zbrusu nové - například Aliens vs. Predator .

Radeon HD 5670 je vybaven jádrem Redwood aka RV 830, které představuje téměř ideální polovinu jádra Juniper známého z Radeonů HD 5700. Máme zde tedy 400 výpočetních, 8 renderovacích a také 20 texturovacích jednotek. Radeon HD 5670 tedy opravdu není "těžkou váhou" a velmi se po stránce teoretických výkonů podobá svému předchůdci Radeonu HD 4670. Jádro samotné pracuje na frekvenci 775 MHz a sběrnice je již klasicky pouze 128-bitová a podpořená GDDR5 paměťovými čipy, což dohromady dává velmi slušnou propustnost 64 GB/s.
Redwood je skutečným trpaslíkem, protože při svých parametrech zabírá jen 104 mm2, což je ještě méně než předchozí Radeon HD 4670 (ten byl ovšem vyráběn 55nm procesem). Malinké jádro a malý počet tranzistorů přináší také malou spotřebu, která se v maximu pohybuje okolo 61 W a v klidovém režimu dosahuje dokonce jen 14 W. To je ještě o poznání méně, než v případě vynikající (v otázce spotřeby) GeForce GT 240.

Kromě DirectX 11 nám nový low-endový Radeon přináší také podporu UVD2 (H.264 i ve flashi), kvalitní anizotropní filtrování, HDMI s podporou bitstreamu (kódovaný zvuk pro váš reciever) a v neposlední řadě také kvalitní SSAA (Super Sample Anti-Aliasing). Bohužel zde máme poněkud jinou konfiguraci výstupů (HDMI, DP a DVI), ale Eyefinity je stále možné, i když trošku problematické vzhledem k nutnosti mít na monitorech trojici různých vstupů).

Radeon HD 5670 stojí nyní v obchodech okolo 2 tisíc korun, což je velmi pěkná cena, ale jistě vám teď tak trošku začal červík hlodat, jestli bude mít dost síly, aby se postavil Radeonu HD 4850 nebo GeForce 9800GT, které najdete za přibližně stejné ceny.

reklama
Nejnovější články
HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen
HP představilo monitor X24c, který je svou úhlopříčkou sice malý, ale poloměrem zakřivení překonává všechny dosavadní monitory od HP. A potěší také cenou. Mezi další herní novinky od HP patří myši z řady Vector.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa
Zaměstnancům Facebooku se nelíbí postoj jejich šéfa, Marka Zuckerberga. Ten totiž na rozdíl od Twitteru nehodlá nijak blokovat příspěvky amerického prezidenta Donald Trumpa, které hodnotí jako zavádějící nebo agresivní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic Games Store se chystá i na Android a iOS Epic Games Store se chystá i na Android a iOS
Šéf společnosti Epic Games byl opět jednou zpovídán, a to tentokrát serverem Gamespot. Řeč přišla na plány ohledně podpory dalších OS a také na to, jak může nabízení her zdarma pomoci k jejich lepším prodejům na jiných platformách. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadili do multiplexu 23.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD darovalo HPC systémy pro boj s koronavirem, Lisa Su v čele S&P 500 AMD darovalo HPC systémy pro boj s koronavirem, Lisa Su v čele S&P 500
Do jedné aktuality sloučíme dvě zprávy přicházející od firmy AMD, která se jednak rozhodla darovat HPC systémy pro hledání léku na Covid-19, jež budou využity na třech amerických univerzitách. Vedle toho tu máme Lisu Su v čele žebříčku S&P 500. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář