Recenze RTX 3080 jsou na světě, jak si karta stojí?

Recenze RTX 3080 jsou na světě, jak si karta stojí?
, , aktualita
NVIDIA odložila recenze grafických karet GeForce RTX 3080 na dnešních 15:00, takže nyní už se konečně můžeme podívat na to, jak je to se slibovaným dvojnásobným výkonem karty RTX 2080. 
K oblíbeným
reklama
Povětšinou se asi budou testovat referenční modely Founders Edition, ale i když ne, pak by to vesměs měly být karty s odpovídajícím nastavením a přetaktované verze můžeme očekávat později. 
 
 
My se nyní už zaměříme především na herní testy, neboť 3DMarku bylo dost a syntetické benchmarky není třeba probírat, když už máme testy z reálného použití karty. 
 
V prvé řadě je třeba říci, že výsledky se mohou v různých testech lišit, a to v případě RTX 3080 opravdu značně a zásadně. Posuďte sami: 
 
 
 
Vypadá to, jako by na TechPowerUp a Hexus testovali zcela odlišné karty, nebo v nějakém nastavení, které řada RTX 3000 zcela nezvládá. Mohlo by nás napadnout, že rozdíl bude v testovací sestavě a to skutečně je, jen ne takový, jaký by se dal čekat. Hexus využil procesor AMD R9 3950X, zatímco na TechPowerUp to byl Core i9-9900K, velice slušný procesor pro hry, a přesto RTX 3080 skončila až za RTX 2080 Ti. 
 
To celé jen dokládá, jak moc se mohou výsledky jednotlivých testů lišit a my si pak můžeme hodit korunou, komu věřit, že to celé nezvrtal, pokud vůbec někdo. Mimochodem, test na TechPowerUp provedl W1zzard, autor utility GPU-Z a v jeho případě RTX 3080 nebyla v Borderlands 3 vyloženě slabá, jen si nechala ukázku svého výkonu na rozlišení 4K, kde by se už s mírnou nadsázkou dalo mluvit o dvojnásobku výkonu RTX 2080. 
 
Ani pak nepřekvapí, že souhrnný výkon RTX 3080 vyjádřený hodnotou 100 % stíhá karta RTX 2080 Ti s 87 % a RTX 2080 je na 74 %. Jenomže novou RTX 3080 si většinou nebude kupovat někdo, kdo potřebuje kartu pro Full HD, snad až na hráče, který prahne po co nejvyšší obnovovací frekvenci pro svůj nový 360Hz monitor. S rostoucím rozlišení se zvyšují i rozdíly, takže ve 2560 x 1440 je RTX 2080 už na 66 % a ve 4K na 60 %. To je víceméně v souladu s tím, co jsme si mohli v předchozích dnech o výkonu nové NVIDIE číst. 
 
Je naprosto zřejmé, že i když nelze v praxi mluvit o dvojnásobném výkonu RTX 2080, nová RTX 3080 je na tom velice dobře, a to zvláště ve vysokém rozlišení, kde dle serveru Hexus nabízí nejlepší poměr výkonu a spotřeby i výkonu a ceny ze všech moderních karet, které patří do hi-endu či vyšší střední třídy. Ale je toho ještě dost ke zkoumání.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře