Recenze RTX 3080 jsou na světě, jak si karta stojí?

Recenze RTX 3080 jsou na světě, jak si karta stojí?
, , aktualita
NVIDIA odložila recenze grafických karet GeForce RTX 3080 na dnešních 15:00, takže nyní už se konečně můžeme podívat na to, jak je to se slibovaným dvojnásobným výkonem karty RTX 2080. 
K oblíbeným
reklama
Povětšinou se asi budou testovat referenční modely Founders Edition, ale i když ne, pak by to vesměs měly být karty s odpovídajícím nastavením a přetaktované verze můžeme očekávat později. 
 
 
My se nyní už zaměříme především na herní testy, neboť 3DMarku bylo dost a syntetické benchmarky není třeba probírat, když už máme testy z reálného použití karty. 
 
V prvé řadě je třeba říci, že výsledky se mohou v různých testech lišit, a to v případě RTX 3080 opravdu značně a zásadně. Posuďte sami: 
 
 
 
Vypadá to, jako by na TechPowerUp a Hexus testovali zcela odlišné karty, nebo v nějakém nastavení, které řada RTX 3000 zcela nezvládá. Mohlo by nás napadnout, že rozdíl bude v testovací sestavě a to skutečně je, jen ne takový, jaký by se dal čekat. Hexus využil procesor AMD R9 3950X, zatímco na TechPowerUp to byl Core i9-9900K, velice slušný procesor pro hry, a přesto RTX 3080 skončila až za RTX 2080 Ti. 
 
To celé jen dokládá, jak moc se mohou výsledky jednotlivých testů lišit a my si pak můžeme hodit korunou, komu věřit, že to celé nezvrtal, pokud vůbec někdo. Mimochodem, test na TechPowerUp provedl W1zzard, autor utility GPU-Z a v jeho případě RTX 3080 nebyla v Borderlands 3 vyloženě slabá, jen si nechala ukázku svého výkonu na rozlišení 4K, kde by se už s mírnou nadsázkou dalo mluvit o dvojnásobku výkonu RTX 2080. 
 
Ani pak nepřekvapí, že souhrnný výkon RTX 3080 vyjádřený hodnotou 100 % stíhá karta RTX 2080 Ti s 87 % a RTX 2080 je na 74 %. Jenomže novou RTX 3080 si většinou nebude kupovat někdo, kdo potřebuje kartu pro Full HD, snad až na hráče, který prahne po co nejvyšší obnovovací frekvenci pro svůj nový 360Hz monitor. S rostoucím rozlišení se zvyšují i rozdíly, takže ve 2560 x 1440 je RTX 2080 už na 66 % a ve 4K na 60 %. To je víceméně v souladu s tím, co jsme si mohli v předchozích dnech o výkonu nové NVIDIE číst. 
 
Je naprosto zřejmé, že i když nelze v praxi mluvit o dvojnásobném výkonu RTX 2080, nová RTX 3080 je na tom velice dobře, a to zvláště ve vysokém rozlišení, kde dle serveru Hexus nabízí nejlepší poměr výkonu a spotřeby i výkonu a ceny ze všech moderních karet, které patří do hi-endu či vyšší střední třídy. Ale je toho ještě dost ke zkoumání.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik20 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala