Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire Radeon R9 Fury TRI-X OC 4G

20.7.2015, Pavel Šantrůček, recenze
Sapphire Radeon R9 Fury TRI-X OC 4G
Dlouho očekávaný Radeon Fury, který je založen na grafickém čipu Fiji s integrovanými pamětmi typu HBM, je konečně v naší redakci. Pojďme se tedy podívat zblízka, co nového přináší, jaký je jeho výkon a jaké má provozní vlastnosti.
Minulý měsíc společnost AMD po dlouhé době vydala svou novou vlajkovou loď grafických karet s názvem Radeon R9 Fury X, která se okamžitě stala předmětem velkého zájmu odborné i neodborné veřejnosti, zejména pak z důvodu implementace High Bandwidth Memory (HBM) pamětí, které nabízejí mnohem vyšší šířku pásma než dosavadní paměti typu GDDR5.

My jsme se spekulacemi o architektuře grafického čipu Fiji, na kterém je postaven Radeon Fury X, zabývali v našem starším článku, kde jsme osvětlovali současnou architekturu GCN. V tomto článku jsme sice ve dvou variantách správně určili, jak bude tento grafický čip vypadat, bohužel z těch dvou variant jsme ale nakonec určili tu, kterou se společnost AMD nevydala. Naše spekulace předpokládaly, že se AMD vydá cestou masivnější paralelizace geometrie tak, že použije dohromady 8 Shader Enginů po 8 Compute Units, ale zřejmě díky omezené ploše čipu se AMD touto cestou vydat nemohla.


Fiji blokový diagram


AMD se tedy rozhodla, že vytěží maximum ze stávající generace architektury GCN, tedy maximálně 4 Shader Engine po 16 Compute Units. Tato varianta sice přináší proti grafickému čipu Hawaii (R9 290X) masivní nárůst aritmetického výkonu (vyšší počet stream procesorů), avšak geometrický výkon se nijak nemění a počet ROP jednotek musí zůstat taky stejný.

Pro mnohé byla tato varianta jakéhosi Hawaii/Tonga čipu na steroidech poněkud zklamáním, ale AMD zřejmě ani na výběr nemělo a asi i počítalo s tím, že část chybějícího geometrického a rasterizačního výkonu doženou pomocí implementovaných HBM pamětí.

Společnost AMD anoncovala, že na grafickém čipu Fiji budou postaveny celkem 3 grafické karty. Radeon R9 Fury X s vodním chlazením, Radeon R9 Fury Nano kompaktních rozměrů se sníženou spotřebou a Radeon R9 Fury (ne X), který bude mít část Compute Units deaktivovaných.


Ikona Odkaz na databázi
Radeon R9 Fury X
Radeon R9 Fury
Stream procesorů
4096
3584
TMUs
256
224
ROPs
64
64
Frekvence čipu
1050 MHz
1000 MHz
Frekvence VRAM
1000 MHz (efektivně)
1000 MHz (efektivně)
Sběrnice VRAM
4096 bit
4096 bit
Typ VRAM
HBM
HBM
Typická spotřeba karty
275 W
275 W
Grafický čip
Fiji
Fiji
Výrobní proces
28 nm TSMC
28 nm TSMC

Do našich dnešních testů se dostala druhá varianta s částečně deaktivovanými výpočetními jednotkami, konkrétně Sapphire Radeon R9 Fury OC 4G.