Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seagate GoFlex a Backup Plus: Thunderbolt vs. USB 3.0

14.12.2012, Jan Vítek, recenze
Seagate GoFlex a Backup Plus: Thunderbolt vs. USB 3.0
Dnes si představíme dvě různá externí úložná zařízení, která má na svědomí společnost Seagate. Jde jednak o adaptér GoFlex s rozhraním Thunderbolt, který umí pracovat s dalšími produkty Seagate, třeba také s druhým testovaným Backup Plus Portable Drive.

Intel Thunderbolt - pouze obdoba USB?


Společnost Intel představila své rozhraní Thunderbolt již téměř před dvěma lety a jak se zdá, to zatím jako by ve světě PC neexistovalo. Důvody pro to jsou celkem tři. Jednak bylo toto rozhraní zpočátku určené pro počítače Apple Mac a do světa PC dorazilo až o řadu měsíců později. Druhým důvodem je velmi silná a hluboce zakořeněná konkurence v podobě USB, přičemž nástup jeho nové verze 3.0 byl v porovnání s Thunderboltem raketový a třetí neméně závažný důvod je cena. Sem můžeme také ještě zařadit rozhraní eSATA, což je v podstatě pouze SATA s jinými konektory, ovšem zde jsou problémy se standardizací rozhraní schopného poskytnout i napájení (tzv. eSATAp), ale na druhou stranu tak v případě SATA 6 Gbps získáme v praxi bezkonkurenční propustnost.

Thunderbolt si nevystačí s prostým hloupým kabelem, ale vyžaduje kabel vybavený vlastní elektronikou, kvůli čemuž se jejich ceny v porovnání s kabely USB 3.0 pohybují v částkách o řád vyšších (pokud to trošku zjednodušíme). A samozřejmě samotné produkty s rozhraním Thunderbolt také nejsou levné.

Čím nám toto všechno může Intel Thunderbolt vynahradit? Dalo by se říci, že v podstatě ničím, co by běžného zákazníka přimělo k tomu, aby se o něj začal zajímat. To by měli spíše nároční zákazníci, kteří neváhají utratit peníze navíc výměnou za vyšší výkon a lepší funkcionalitu, protože o tom Thunderbolt je.
Port rozhraní Thunderbolt je obvykle neklamně označen piktogramem blesku


Pracuje totiž s protokoly dvou známých rozhraní - PCI Express a DisplayPort, takže může přenášet jak data, tak obraz se zvukem, a to s vysokou propustností až 10 Gbps (USB 3.0 má 5 Gbps) či v rozlišení 1080p a osmi audio kanály. Další možností Thunderboltu je řetězení připojených zařízení, takže k jednomu externímu disku můžeme případně připojit další a tak dále. Letošní zpráva pak slibuje příchod optické verze, díky níž nebude limitem délka kabelu 3 metry a v budoucnu má optika umožnit také vyšší přenosové rychlosti. Mluví se o až 100 Gbps ještě v této dekádě.

Jak je vidět, Thunderbolt tedy není pouze variace na USB, ale teď už k praxi.


Seagate GoFlex Thunderbolt a Backup Plus


Máme tu tedy dva nové a na pohled rozdílné produkty, které však mohou být využity i zároveň. Seagate GoFlex Thunderbolt Adapter je totiž pouze rámeček využitelný pro připojení buď mobilního pevného disku nebo SSD, přičemž je přímo určen pro přenosné disky Seagate GoFlex. Vybaven je tak standardním rozhraním Serial ATA na jedné straně a portem Thunderbolt na druhé straně. Nicméně v balení se už neskrývá příslušný kabel, neboť ten není pouze tupé propojení, ale aktivní součástka s elektronikou v obou koncích, která zajišťuje dosažení maximální propustnosti dle specifikací (až 10 Gbps). A jako takové nejsou tyto kabely zrovna levné, i když jejich cena už začíná klesat.

Seagate Backup Plus je již na pohled klasický externí pevný disk s rozhraním USB 3.0, který můžete ale odpojit od jeho rozhraní a využít například právě v adaptéru GoFlex Thunderbolt. A právě na tento disk se podíváme nejdříve.

Model
Seagate Backup Plus Portable Drive 500 GB (STBU500200)
Materiál
černý plast, broušený hliník
Rozměry
123 x 81 x 14,5 mm
Hmotnost
222 gramů
Použitý pevný disk
Seagate Momentus ST9500424AS - 500 GB, 7200 RPM, 16 MB cache
Rozhraní
USB 3.0 (kompatibilní s 2.0/1.1)
Speciální vlastnosti
vyměnitelné rozhraní (USB 3.0, FireWire, Thunderbolt)
Verze
STBU500201 - stříbrná
STBU500202 - modrá
STBU500203 - červená
STBU500200 - černá

Výchozím rozhraním testovaného Backup Plus je USB 3.0, ovšem jde o modulární zařízení, k němuž si můžeme dokoupit různé "koncovky", přičemž hlavní modul s pevným diskem tak můžeme nasunout i na koncovku vybavenou rozhraním FireWire nebo Thunderbolt.

Toto zařízení je vyrobeno z plastu, i když jeho vrchní povrch evokuje dojem, že se jedná o broušený hliník. Jde však pouze o jeho imitaci, na niž výrobce umístil své logo a jinak se nesnažil o žádné designové orgie. Pouze ještě na modul s rozhraním umístil bílou kontrolku.

Na spodní straně už má plast normální zdrsněný povrch a chybět zde nesmí informační štítek s označením modelu, jinak si už můžete všimnout pouze zářezu v modulu s rozhraním USB 3.0. Díky němu budeme moci obě části snadněji rozpojit.

To nám ukáže poslední fotografie tohoto zařízení, kde můžete dobře vidět i klasicky uspořádané konektory rozhraní Serial ATA - menší pro data a větší pro napájení. Velké desktopové disky však samozřejmě v tomto případě využít nepůjdou, protože ty pracují také s napětím 12 V, čímž rozhraní USB 3.0 nedisponuje.


Příslušenství


Vedle krátkého asi půlmetrového kabelu pro USB 3.0 dostaneme už jen jednoduchý manuál a informace o záruce. Škoda že tu není také alespoň jednoduchý ochranný váček, zvláště když lze dle délky kabelu usuzovat, že jde o zařízení určené spíše pro mobilní počítače, a tedy na cesty.