reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

SilverStone DATA Center: elegantní mini NAS

, , recenze
SilverStone DATA Center: elegantní mini NAS
Dnes si představíme malé zařízení od firmy SilverStone nesoucí označení DATA Center (SST-DC01B). Jeho účelem je stát se výchozím bodem v domácnosti, kde budou uložena naše data a především ta multimediální. Ale zdaleka nejen to.
SilverStone DATA Center: elegantní mini NAS
SilverStone DATA Center však není pouze zařízením pro ukládání dat, neboť s tím by v dnešní době těžko někdo prorazil. Co dalšího nám tedy SilverStone slibuje? Především je to kromě ukládání dat s podporou Mass Storage také možnost využití tiskového serveru a pak nezapomíná na zdůraznění hardwarových předností, a sice dvoujádrového procesoru ARM11 a využití gigabitového ethernetového připojení. To pochopitelně není vše.

DATA Center může fungovat i bez vlastního pevného disku, i když přímo do něj můžeme umístit jeden 2,5" HDD či SSD. Dále podporuje DLNA, UPnP, Sambu, BitTorrent či iTunes a snaží se zaujmout především uživatele se sympatiemi k firmě Apple a jejím produktům. To se snaží dokázat především využitím nového webového rozhraní iSharing, jehož vzhled velmi připomíná plochu operačního systému Apple OS X, což ostatně sami uvidíte.

Ovšem SilverStone na tuto podobnost sám upozorňuje a dodává, že na App Store je zdarma ke stažení aplikace pro přístup k serveru z iPhone/iPad/iPod Touch. O Android Marketu a podpoře OS Android se výrobce nezmiňuje a osobně jsem žádnou aplikaci od SilverStone nenašel. Leda tak kalendář Alicie Silverstone.

Zařízení dorazilo v menší modré krabici, kde máme i veškeré potřebné příslušenství. Pochopitelně se tam neskrývá žádný router, takže ten a pevný disk si musíte zajistit sami. Zdaleka to nemusí ale být pouze mobilní disk či SSD s rozhraním Serial ATA, jak ukáže následující tabulka se specifikacemi (zatím tedy hardwarovými):


Model
SilverStone DATA Center (SST-DC01B)
Procesor
ARM11 - dvoujádrový, 750 MHz
Paměť
256 MB RAM
256 MB NAND Flash
LAN
Realtek Gb Ethernet
Podpora HDD/SSD
interní - 2,5" Serial ATA 3 Gbps (9,5mm i 12,5mm výška)
externí - eSATA, 2x USB 2.0
RAID
podpora RAID 0/1, JBOD
Přední panel
1x LED modrá (OK)/červená (chyba)
Zadní panel
1x DC 5V Jack
1x RJ-45 Gb Ethernet
1x eSATA
2x USB 2.0
1x tlačítko Power
1x tlačítko Reset
Provedení
hliníková schránka + SECC
Napájení
5 V / 2 A - 10 W
Rozměry
123 x 123 x 33 mm
Hmotnost
500 g +/- 10 g
Verze
černá (DC01B) / stříbrná (DC01S)
Cena
cca 2500 Kč


Tento box tedy má být schopen využít jak svůj interní disk, tak externí připojený s pomocí rozhraní eSATA, jejž pak budeme moci s interním zapojit do polí RAID 0, 1, či JBOD. Další dva porty USB 2.0 pak využijeme pro občasné připojení USB úložného zařízení nebo také tiskárny. Co se týče podpory souborových systémů, pak zde si není na co stěžovat, neboť SilverStone hovoří o EXT2, EXT3, XFS, HFS, NTFS, FAT16 a FAT32. Interní pevné disky ale budou naformátovány na EXT3 nebo EXT4.

Dále musíme doufat, že 750MHz dvoujádrový procesor ARM11 poskytne dostatečný výkon na to, aby byl gigabitový Ethernet skutečně k užitku a my byli schopní kopírovat rychlostmi o mnoho vyššími než 10 MB/s. A nyní k specifikacím týkajícím se programového vybavení využívajícího WebDAV:


Systém
iSharing
Hlavní funkce
FTP
Samba
NFS (Linux)
Bonjour Service (Mac)
Web (podpora WebDAV)
iTunes server
DLNA server
Tiskový server
USB mass storage
VPN klient
podpora IPv6
Podporované prohlížeče
Internet Explorer 7 a novější
Firefox 3 a novější
Safari 3 a novější, iPhone/iPAD
Google Chrome
Podporované jazyky
anglický, německý, francouzský, španělský, italský, ruský, japonský, korejský, čínský
Aplikace
klient BitTorrent
manažer pro stahování pomocí FTP/HTTP
Podpora přehrávání multimédií
Quicktime web Plug-in: aif, aiff, aac, au, bmp, gsm, mov, mid, midi, mpg, mpeg, mp4, m4a, psd, qt, qtif, qif, qti, snd, tif, tiff, wav, 3g2, 3gp.
Flash web Plug-in: flv, mp3, swf.
Windows Mediaplayer plug-in: asx, asf, avi, wma, wmv.
Realplayer plug-in: ra, ram, rm, rpm, rv, smi, smil
Náhledy: gif, jpg, jpeg, tif, tiff, bmp, png, mpg, mlv, mpg, mpeg, dat, m2v, vob, tp, ts, avi, mov, asf, mp4, wmv, rm, ra, ram, rmvb, swf, flv, qt, 3gp, h264.


Jak vidíme, české lokalizace jsme se nedočkali a také nepadlo ani slovo o podpoře prohlížeče Opera. Ostatní široce používané ale v seznamu jsou, a tak lze čekat, že ani s Operou by neměly být problémy.


Zpracování boxu


Design je velmi jednoduchý. Jedná se o malou krabičku s půdorysem zhruba odpovídajícím optickému disku v papírovém obalu, spíše tedy o něco menším. Vyroben je z kombinace oceli SECC a hliníku, přičemž ocel má tloušťku 1 mm a hliník je ještě tlustší, takže zde je vše v pořádku.

SECC tvoří základnu celého boxu a právě do ní výrobce umístil celou základní desku, která své konektory prostrkuje skrz jedinou stěnu, která se na základnu napojuje. Deska je připojena na distanční sloupky a přes ně je pak přišroubována pozice pro interní pevný disk.

To vše je nakonec přikryto převážně hliníkovým víkem, které se skládá ze třech bočních stran, jež jsou nahoře spojeny plechem opět z materiálu SECC, který má v sobě ventilační otvory. Poslední část, a sice rovný hliníkový plech s broušeným povrchem, má ponechaný asi 3mm odstup, aby mohl skrz zmíněné ventilační otvory proudit ven vzduch, neboť i ARM11 a mobilní pevný disk potřebují aspoň slabé chlazení. O to se postará také samotná kovová schránka.- klikněte pro zvětšení -


Boční strany jsou zcela holé, přední má v sobě pouze malou LED svítící červeně, pokud je něco v nepořádku a modře, když zařízení pracuje správně. A jako v mnoha jiných případech se výrobce rozhodl využít vysokosvítivou LED, která svým modrým světlem dokáže v noci ozářit i protější stěnu místnosti. To je u zařízení, u nějž se předpokládá často i nepřetržitý provoz, pěkná hloupost.vrchní strana PCB


Zadní strana obsahuje veškeré ovládací prvky a konektory, přičemž ji SilverStone využil takřka bezezbytku. Bráno zleva jde o hlavní vypínač, vedle něj je napájecí konektor pro 5 V, následuje dvojice konektorů USB 2.0, za nimi úzký eSATA, pak RJ-45 gigabitového Ethernetu a nakonec tlačítko Reset s otvorem pro zámky Kensington. Datové konektory jsou zde možná až příliš natěsnány na sebe, zatímco ostatní prvky mají kolem sebe místa dost. To by dle mého názoru mělo být spíše naopak.spodní strana PCB
reklama
reklama
reklama