Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SilverStone Precision PS05: moderní a levná

6.12.2010, Jan Vítek, recenze
SilverStone Precision PS05: moderní a levná
SilverStone není na poli výroby počítačových skříní žádným nováčkem, ovšem dlouhou dobu byl považován spíše za výrobce drahých hliníkových skříní, podobně jako Lian Li. Precision PS05 však stojí jen něco přes 1000 Kč, ale přitom nevypadá na pohled špatně.
Kapitoly článku:
Série skříní Precision od společnosti SilverStone tedy nemůže být považována za hi-end řešení, což určuje už cena testovaného modelu PS05. Pak tu jsou ostatní modely (PS01 až PS4), jež na tom budou velmi podobně. Skříň PS05 se však snaží i při takto nízké ceně nabídnout moderní prvky a vlastnosti, jako je například černě nabarvený interiér, otvor v trayi základní desky nebo vrchní pozice ventilátorů, takže se z něj může nakonec vyloupnout produkt, který zatopí i podstatně dražším konkurentům.


- klikněte pro zvětšení -


Na druhou stranu je cena stejně jako u řady jiného hardware celkem spolehlivým ukazatelem kvality, takže nemůžeme čekat takové materiály, z jakých jsou sestaveny skříně s dvojnásobnou a vyšší cenou. Skříň přišla v nezajímavé hnědé lepenkové krabici s černým potiskem, a tak se už nyný podívejme na její specifikace v kostce:

Model
SilverStone Precision PS05 (SST-PS05B)
Rozměry
190 x 466 x 485 mm (Š x V x H)
Hmotnost
6,2 kg
Materiál
SECC, plast, perforovaný plech
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
Přední I/O
2x USB 2.0, mikrofon, sluchátka
Sloty
7x
Šachty
4x 5,25"
2x externí 3,5"
4x interní 3,5"
Ventilátory
1x 120mm zadní
1x 120mm přední volitelný
2x 120mm vrchní volitelné
1x 120mm spodní volitelný
Verze
SST-PS05B (černá)
SST-PS05B-W (černá s oknem v bočnici)

Specifikace hovoří o rozměrech 190 x 466 x 485 mm, které už ukazují na fakt, že místa uvnitř Precision PS05 nebude nazbyt. Především šířka skříně dává vyvstanout otázkám o kompatibilitě s věžovitými procesorovými chladiči nebo možnostech vedení kabeláže za trayem základní desky. Hmotnost 6,2 kg zase spolehlivě ukazuje na fakt, že výrobce použil ke stavbě tenký plech (SECC). My jsme ostatně naměřili 0,6mm, tedy běžnou hodnotu u low-endových skříní.

Kompatibilita s formáty Micro-ATX a ATX nepřekvapí, stejně jako sedm slotů rozšiřujících karet (maximální délka 28 cm) a naprosto základní výbava předními I/O konektory pro audio a dvěma USB 2.0. Vedle čtyř pozic pro mechaniky a pevné disky se dočkáme dvou externích 3,5" pozic, což se již tak často nevidí a dle mě by zde bohatě postačila jedna a co se týče chlazení, pak SilverStone zde vsadil na 120mm ventilátory vepředu, vzadu, ale i nahoře a dole. V základní výbavě je pouze jeden zadní.

Nakonec nám SilverStone dává na výběr mezi klasickou verzí s plnou bočnicí a SST-PS05B-W vybavenou oknem.Podívejme se už na přední část skříně skládající se převážně z matného černého plastu. Její vzhled je celkem decentní a na ozdoby si výrobce nechal spodní část, kde je uprostřed kovového a jemně děrovaného panelu lesklé logo firmy SilverStone. Jinak zde krom plných záslepek 5,25" a 3,5" pozic není nic, alespoň nic viditelné ve vypnutém stavu.Ovládací prvky a porty jsou totiž odsunuty do plastové konstrukce v přední zkosené části. Kde jsou v rozích tlačítka Power a Reset, na něž si budeme muset dát pozor, aby nehrozlo jejich stisknutí omylem. Za nimi pak máme veškeré I/O porty, tedy 2x USB 2.0 a 3,5mm audio.


- klikněte pro zvětšení -

Obě bočnice nejsou zasouvací, ale uchycené v jakýchsi náznacích pantů, takže se za ně nejdříve zaklesnou a pak přiklopí (podobně jako u skříní Chieftec). Přidržují je dvojice přítlačných šroubků a celkově na nich není vůbec nic zajímavé, protože jsou zcela holé a ploché.


- klikněte pro zvětšení -

K bočnicím z 0,6mm plechu nechovám moc důvěry, ovšem v tomto případě je situace nad očekávání lepší. Velké plechy se totiž nekroutí, k čemuž bezesporu přispěly horní a spodní zaoblené hrany, a tak bočnice na svých místech dobře sedí.Po minulé recenzi Cooler Master HAF 912 Plus se opět setkáváme se skříní, jejíž pozice zdroje byla odsunuta až zcela dolů. Může za to zařazení vrchních ventilátorových pozic do výbavy a zdroj takto aspoň získá možnost chlazení pomocí svého samostatného krátkého okruhu.

Záslepky jsou bohužel až na vrchní a spodní pouze vylamovací, takže po jejich odstranění nebudeme moci všechny umístit zpět. Vedle můžete vidět jeden velký plastový zámek pro ukotvení karet, který jde naštěstí nahradit normálními šroubky, protože ji je možné velmi snadno uvolnit i zvenčí, což k ní nevzbuzuje velkou důvěru. A pak tu jsou taktéž vylamovací otvory pro hadičky vodního chlazení.Zadní pozice, která je od výroby jako jediná osazená, je určena nejlépe pro jeden 120mm ventilátor (jde o devítilopatkový SilverStone FN121 s 1200 RPM), ovšem otvory jsou připraveny i pro 92mm a 80mm modely, což tedy popravdě jen omezuje průtok vzduchu. Zcela nahoře pak vidíte část horní plastové "nástavby", jejíž ventilátorový rošt lze po stisku zvýrazněné packy snadno odklopit.


- klikněte pro zvětšení -

Uvidíme pak dvě ventilátorové pozice, tentokrát už výhradně pro 120mm modely. Tato část se ale dle mého názoru výrobci vůbec nevyvedla, protože jednak zde logika šla na vandr a pak i samotné zpracování není nejlepší. Když se podíváme na samotné kovové rošty, pak ty jsou vypoulené směrem vzhůru, což ale neodpovídá tomu, že (i dle manuálu) se ventilátory vkládají do plastové konstrukce, kde se mají pouze zaklesnout za packy. Lopatky tedy budou na rošty

Dále se mnou doufám budete souhlasit, že horní ventilátorové pozice jsou určeny výhradně pro vyfukování vzduchu. Jeho nabírání touto cestou by ostatně odporovalo jak zdravému rozumu a ani by příliš neladilo s fyzikálními zákony. Potom ale nemohu pochopit, proč je ona plastová konstrukce s perforovaným plechem opatřena jemným molitanovým prachovým filtrem. Notabene takovým, který ani nejde snadno vyjmout. A pak tu je poslední záležitost ohledně samotné instalace, ale o tom až v třetí kapitole.


- klikněte pro zvětšení -

Ve spodní části skříně jsou další rošty, přičemž ten blíže sředu dokáže hostit další 120mm ventilátor, zatímco ten vzadu je určen pro zdroj. Gumové nožky jsou dostatečně vysoké na to, aby měl vzduch zespoda dobrý přístup, ale i tak není radno počítač umístit na tlustý koberec, pokud se spoléháme na chlazení zdroje s nabíráním vzduchu zespoda.