Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SmartQ V7: Android + Linux + WinCE

9.7.2010, Jan Vítek, recenze
SmartQ V7: Android + Linux + WinCE
Osobní počítače typu Tablet PC, které někteří označují spíše za efektní hračky, bezesporu hýbou dnešním IT světem a rozhodně pouze díky Apple iPad. I jiné firmy nabízejí své modely, jako třeba SmartDevices a jejich V7 se třemi operačními systémy...
Těmi třemi operačními systémy jsou Android, Linux Ubuntu a Windows CE 6.0, mezi nimiž si budeme moci při startu zařízení vybrat. To potenciálně znamená velkou výhodu, ale také velké problémy, protože tři operační systémy mohou znamenat trojnásobné problémy s kompatibilitou a to nehledě na jejich nastavení a konfiguraci. Ale nepředbíhejme.

Situace na trhu s tablety je poměrně nepřehledná, a to i v porovnání s netbooky, kde v podstatě vládne jedna platforma, a sice inovované procesory Atom s integrovaným grafickým jádrem. Celou situaci také paradoxně usnadňuje Microsoft a jeho specifikace, které musí netbooky splňovat, aby mohly být vybaveny systémem Windows 7 Starter. Jenomže zatímco od netbooků veřejnost víceméně očekává, že budou jen zmenšenými a bohužel i méně výkonnými notebooky, pak tablety, či Tablet PC dnes zdaleka nejsou tak jasně vyprofilované.



Může za to softwarová i hardwarová stránka věci a v podstatě i zaměření tabletů, které můžeme brát spíše jako hračku pro pobavení než jako pracovní nástroj. I když to samozřejmě není vyloučeno; záleží na aplikacích. Co se týče hardware, pak místo klasické PC platformy x86 se protlačují spíše jiná řešení, jako především procesory založené na architektuře ARM, vlastní CPU firmy Apple v iPadech a s procesory ARM Cortex bude také v tabletech spolupracovat SoC NVIDIA Tegra 2. Platformu x86 ale využijí tradiční výrobci netbooků, jako jsou Asus (EeePad) či MSI (Slatebook).

S hardwarem je pak úzce spojena softwarová výbava, takže zatímco EeePad a Slatebook s procesory Atom slibují operační systém Windows 7, ostatní řešení se ve velké míře spoléhají na stále populárnější Google Android, různé jiné distribuce Linuxu a popřípadě také Windows CE, který přísluší spíše zařízením PDA či chytrým telefonům.



Je tedy velmi těžké házet tablet PC do jednoho pytle a posuzovat je podle jednoho měřítka. Společného mají toliko to, že jde o zařízení ovládající se pomocí dotykovou obrazovku, která jsou vhodná minimálně a především pro prohlížení internetových stránek, multimédií, čtení knih, ale přitom jejich hranice končí tam, kde končí i možnosti dostupných aplikací, jejichž počet se každým dnem rozrůstá.

Nyní se ale už pojďme věnovat tomuto zařízení, které přišlo zabaleno ve světle šedé krabici, na níž si můžeme všimnout i čínských znaků, které můžeme nyní brát jako menší předzvěst nadcházejících problémů. Následují dostupné specifikace:

Model
SmartQ V7
Procesor
ARM11
Frekvence apod.
667 MHz
RAM
DDR2 RAM 128 MB
Úložiště dat
1 GB NAND Flash, 256MB pro uživatele, podpora SD/SDHC s maximální kapacitou 16GB
Úhlopříčka displeje
7palcový rezistentní TFT LCD
Rozlišení displeje
WVGA (800 × 480)
Grafický čip
GPU Mali-200
Zvukový čip
Wolfson WM8987G
Mechanika
-
Reproduktory
stereo
Zvukové vstupy/výstupy
3,5 mm (40 mW, 20 Hz - 20 kHz, 94 dB SNR)
Polohovací zařízení
dotyková obrazovka
PS/2
-
USB/eSATA
1x USB On-The-Go
Výstup na externí monitor
HDMI + zvuk
S-Video výstup (TV out)
-
Express Card / PCMCIA
-
FireWire (IEEE 1394)
-
Čtečka karet
SD/SDHC
Bluetooth
Bluetooth 2.0 + EDR
Infra port
-
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
2G/3G (GPRS/EDGE/CDMA/EVDO/WCDMA/TE-SCDMA)
Modem
-
LAN
-
Webkamera
-
Speciální výbava
stylus
Otvor pro zámek Kensington
-
Typ baterie
zabudovaná 4500mAh typu Li-pol
Deklarovaná výdrž baterie
7 hodin
Rozměry
200 x 120 x 24 mm
Hmotnost
cca 480 g
Operační systém
Android, Ubuntu, Windows CE 6.0

Z dostupných specifikací se dozvíme pouze to, že SmartQ V7 je založen na procesoru ARM11 na frekvenci 667 MHz, přičemž by to měl být dle jiných zdrojů SoC Telechips TCC8902 složený z jádra ARM1176JZ(F)-S a grafického procesoru Mali-200. Dle jiných zdrojů jde zase o Samsung S3C6410 se stejným jádrem ARM. K tomu patří 128MB operační paměti a 1 GB interní paměti NAND Flash, z nichž je 256 MB k dispozici pro uživatele, což vskutku není mnoho, ale o rozšíření kapacity se můžeme postarat sami prostřednictvím integrované čtečky karet SD a SDHC. Škoda že ne i SDXC.

Displej s rezistentní dotykovou vrstvou (není multidotyková) má úhlopříčku 7 palců, což je stejně, jako měly první netbooky řady Asus Eee a to platí i pro rozlišení 800 x 480. Historie se tedy opakuje i u těchto zařízení a nebude trvat nijak dlouho, než se objeví tablety i s 10palcovými obrazovkami a vyšším rozlišením, jež na konec léta připravuje například společnost Samsung. Můžeme tedy čekat adekvátní rozlišení 1024 x 600, na němž už se dá pohodlně surfovat po Internetu a smysl mají i filmy ve vysokém rozlišení.

Možnosti připojení zahrnují především bezdrátová rozhraní Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth a také mobilní 2G/3G (GPRS/EDGE/CDMA/EVDO/WCDMA/TE-SCDMA). Fyzické konektory reprezentuje kromě zmíněného slotu pro karty SD/SDHC také jeden port USB 2.0 OTG (On-The-Go). OTG znamená, že SmartQ V7 nemusí fungovat pouze jako slave, ale také jako master, ergo dokáže být připojen k počítači, ale také hostit jiné zařízení.

Želízkem v ohni je u tohoto přehrávače digitální výstup HDMI, díky němuž budeme moci přehrávat videa ve vysokém rozlišení na monitoru či televizoru. Výrobce nám k tomu přidal rovněž příslušný HDMI kabel, což se tak často neděje (respektive téměř nikdy).

Nakonec se dozvíme o kapacitě baterie 4500 mAh, což je asi 3x více v porovnání s bateriemi chytrých telefonů, ale záleží také na napětí. Rozměry jsou 200 x 120 x 24 mm a hmotnost cca 480 g.


Schopnosti zařízení


Nyní se podíváme na schopnosti tohoto zařízení, tedy to, co by mělo (snad) podporovat již ve výchozím stavu.
  • Připojení k Internetu pomocí WLAN (či USB WLAN modulu), Bluetooth, 2G/3G (GPRS/EDGE/CDMA/EVDO/WCDMA/TE-SCDMA)
  • Přehrávání PPS online video
  • Webový prohlížeč
  • Podpora QQ, MSN, Fetion a Google Talk
  • E-mailový klient
  • Bit-torrent
  • Online videa na YouTube a Tudou
  • Internetová rádia a televizní vysílání
  • Čtení a editace dokumentů .doc, OpenOffice, .rtf, .html, .txt, Excel
  • Audio - všecny "běžné audio formáty" - knihovna, tagy, online streaming
  • Video - rozlišení až 1080p (AVI, MKV (XVID/px/H.264), MOV, TS, M2TS, RM/RMVB, FLV, WMV, 3GP, MPEG, DAT, MP4)
  • Obraz - JPEG, GIF, PNG, BMP
  • Text - TXT, PDF, HTML, CHM, RTF - zoom a rotace obrázků
  • Hry - různé logické hry
  • Ostatní - slovník (anglicko-čínský), komprese dat, kalkulačka, poznámkový blok, atp.