reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SteelSeries Shift: klávesnicový chameleón

11.1.2011, Jan Vítek, recenze
SteelSeries Shift: klávesnicový chameleón
Dnes si představíme herní klávesnici SteelSeries Shift, jejíž specialitou je výměnné pole kláves. Díky tomu si můžeme původní klávesy snadno a rychle vyměnit za jiné, které výrobce přizpůsobil některým herním titulům. To však není vše, ale o tom až v článku.
Kapitoly článku:
  1. SteelSeries Shift: klávesnicový chameleón
  2. Výměnná část, instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Shift od SteelSeries je tedy produktem vhodným k tomu, aby dokázal stále vytahovat z kapes zákazníků nové a nové peníze za výměnné klávesy. Záleží ale samozřejmě pouze na nich, zda si hodlají ke klávesnici, která samotná přijde na více než 2000 Kč s DPH, dokoupit za 500 Kč modul s klávesami přizpůsobenými jejich oblíbené hře. Výhodou pak budou přizpůsobené klávesy i jejich rozvržení a oko se bude moci potěšit pohledem na texturovaný povrch, třeba ve stylu World of Warcraft.


- klikněte pro zvětšení -


U takovéto klávesnice pak nemohou chybět ani multimediální klávesy či speciální klávesy pro vyvolání uložených maker. K tomu bude zapotřebí speciální software ze stránek výrobce, který bude ale pracovat pouze pod Windows, i když to je na druhou stranu celkem běžné a vzhledem k tomu, že jde o herní klávesnici, nejde o žádné minus.Podívejme se nyní na specifikace SteelSeries Shift Gaming Keyboard:

Model
SteelSeries Shift Gaming Keyboard
Materiál
černé plasty
Rozměry
490 x 190 x 40 mm
Hmotnost
1,8 kg
Rozhraní pro připojení
2x USB 2.0, 3,5mm audio (mikrofon, sluchátka)
Rozhraní na palubě
2x USB 2.0, 3,5mm audio (mikrofon, sluchátka)
Makro klávesy
8 kláves x 3 vrstvy
Multimediální klávesy
přehrávání multimédií a hlasitost
Speciální funkce
vyměnitelné hlavní pole kláves
Kompatibilita
obslužný software pracuje pouze pod Windows
Cena
cca 2250 Kč

Tělo klávesnice se skládá ze dvou hlavních částí. Tu hlavní bychom mohli označit za schránku, či ulitu, do níž se vloží modul s klávesami. Ten již dostaneme v základním provedení s anglickým rozložením kláves a podle internetových obchodů se ani v lokalizované verzi neprodává. Pokud se tedy bez českých popisků neobejdete, můžete si je pořídit dodatečně, nebo se poohlédnout po jiném modelu.

Celková konstrukce klávesnice je díky spojení dvou částí pevná a mohutná, takže klasická stolní klávesnice s plným zdvihem vedle ní vypadá jako malý střízlík. Tlusté a pevné plasty slibují také vysokou odolnost, což si budou pochvalovat nenapravitelní vzteklouni. I tak je ale lepší se pokoušet pěstí poškádlit klávesnici za 150 korun, jejíž ztráta nás nebude tolik bolet.


- klikněte pro zvětšení -

Vzhledem k tomu, že výměnné je celé pole hlavních kláves včetně těch funkčních a numerického bloku, nezbylo pro multimediální a makro tlačítka příliš místa, kam se mohou vejít. Ta multimediální si našla místo na samotném levém okraji a jde o tlačítko pro ztišení zvuku zcela nahoře a po malé pauze pak úprava hlasitosti zvuku a tři tlačítka pro přehrávání multimédiálních souborů a přeskakování mezi nimi.Na horním okraji pak jsou tři skupiny kláves po čtyřech, kde prvních osm jsou makro tlačítka a poslední čtveřice zahrnuje tři přepínače mezi vrstvami, které počet maker jednoho profilu navyšují na 24. Poslední tlačítko s červeným puntíkem evidentně poslouží pro záznam maker. Pokud se rozhodneme je nenastavovat, pak budou v OS Windows sloužit ve výchozím režimu pro spuštění kalkulačky, webového prohlížeče a jiné podobné účely.

Další přepínače Bar Lock a Pad Lock jsou již v hlavním poli kláves a využívají funkční klávesy F1 - F12, respektive numerickou část, jak můžeme vidět z fotografií. A abychom věděli, že daný přepínač je aktivní, máme pod nápisem SHIFT dvě kontrolky, ovšem ty fungují až po nainstalování obslužného software. Lze je používat buď jednotlivě, nebo je zapnout najednou.Mezi přepínači Bar Lock a Pad Lock je ještě jedno speciální tlačítko, které je vyhrazeno pro spuštění aplikace SteelSeries Engine sloužící pro nastavení klávesnice. A nakonec se můžeme zmínit o podsvíceném logu SteelSeries nad numerickým blokem kláves a pak si klávesnici obrátíme.Zespoda klávesnice ukáže své hluboké drážky v mohutném těle, ovšem zajímavější jsou měkké podložky vepředu a pogumované vyklápěcí nožky vzadu. Ty vypadají na to, že něco vydrží a jsou v menší a větší podobě, abychom si mohli nastavit dvě úrovně sklonu, samozřejmě nepočítaje základní sklon.


- klikněte pro zvětšení -

Klávesnici si k počítači připojíme pomocí mohutného kabelu, jenž v sobě skrývá dva konektory USB a dva 3,5mm audio porty. Jeden USB poslouží samotné klávesnici, druhý se postará o dvojportový hub (verze USB 2.0) a audio porty poslouží s klávesnicí pouze jako prodlužovací kabely pro připojení sluchátek a mikrofonu.Pohled na klávesnici z boku ji ukazuje s nasunutou podložkou pod zápěstí. Ta drží klasicky pomocí vidlicovitých plastových pacek, které by však mohly být mohutnější, aby zajistily pevnější spojení. Z tohoto úhlu je také dobře vidět nejen profil, ale i měkké madlo na boku, s jehož pomocí lze během okamžiku vypojit celý klávesový modul a složit jej do úhledného obdélníčku. O tom ale více na další straně.Zde se ještě podíváme na zmíněný hub se dvěma porty USB 2.0 a také barevně odlišené audio konektory.Do příslušenství kromě podložky pod zápěstí patří ještě igelitový sáček s několikajazyčným manuálem, který nám toho moc neřekne, letákem s adresou pro stáhnutí obslužného softwaru, dalším letákem s ostatní aktuální nabídkou firmy SteelSeries a nakonec samolepka.
reklama