reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sweex 7.1: externí zvukovka za hubičku

16.7.2009, Jan Vítek, recenze
Sweex 7.1: externí zvukovka za hubičku
Dnes se podíváme na cenově dostupnou zvukovou kartu 7.1 External USB sound card od výrobce Sweex, jejíž služby mohou využít především majitelé notebooků, kteří z nějakého důvodu potřebují využít více kanálů nebo rozhraní S/PDIF. To vše za cca 650 korun s DPH.
Kapitoly článku:
  1. Sweex 7.1: externí zvukovka za hubičku
  2. Ovladače, zkušenosti z provozu a závěr
Společnost Sweex u nás příliš známá není, ale v nabídce má celou řadu produktů především z oblasti periferií. Vyrábí tak mnoho hardware spadajícího do kolonek internet a sítě, kabely a rozhraní, vstupní zařízení, zvuk a video, storage, napájení a bezpečnost. Sweex 7.1 EXTERNAL USB SOUND CARD spadá do kategorie zvuk a video a jde o momentálně jediný nabízený externí model od této firmy, alespoň podle jejích stránek.Je zřejmé, že od této karty za zmíněnou cenu nemůžeme čekat dokonalý zvuk. Jde spíše o řešení, které nabídne potřebné funkce, které drtivé většině notebooků chybí - vícekanálový zvuk, rozhraní S/PDIF nebo stereofonní vstup pro mikrofony.

Sweex 7.1 EXTERNAL USB SOUND CARD
Použitý čipC-Media CM6206
RozhraníUSB (100cm kabel)
VstupyS/PDIF
line-in
mikrofon
stereo mikrofon
Výstupysluchátkový
7.1kanálový
S/PDIF
Záznam a přehráváníplně duplexní
Podpora formátůAC-3 a DTS pass through
Vzorkovací frekvence48 kHz pro záznam i přehrávání
Podpora OSWindows XP a Vista


Zvukovka je tedy založena na čipu C-Media CM6206. Ten podporuje maximálně osm výstupních kanálů, které jsou zde bezezbytku využity, což platí i pro dva vstupní, 16bitový zvuk s 48/44,1kHz vzorkovací frekvenci a zajištěna je také spolupráce s formáty AC-3 (Dolby Digital) a konkurečního DTS (Digital Theatre System). Odstup signálu od šumu tohoto čipu činí kolem 90 dB, což není v dnešní době nic úžasného. Veškeré specifikace tohoto čipu naleznete zde.Sweex se rozhodl využít pro výrobu této karty výhradně plast - jednak stříbrný s matným povrchem a pak černý s lesklým povrchem. Konstrukce je jinak velmi jednoduchá. Jde o dvě části stříbrné skořápky, které mezi sebou díky drážkám drží dva černé štítky s konektory. Na hladké desce stolu karta dobře sedí díky gumovým podložkám, pod nimiž jsou čtyři šroubky.Zadní strana na sobě má celkem tři konektory - USB typu B, do nějž se zapojí kabel vedoucí k počítači a pak zakryté konektory S/PDIF IN a S/PDIF OUT.Přední strana na sobě nese hlavní výstupní konektory 3,5mm jack - výstup na sluchátka, vstup line-in a pak výstupy na 7.1 kanálů front, surround, center/bass, back. Zbývají tak pouze dva mikrofonní zvuky, pro něž vepředu již nezbylo místo, a musely se tak přesunout na bok. Jeden z nich je primární, zatímco druhý slouží jako sekundární.Na vrchní straně si v černém středovém pruhu našly místo tlačítka a konektory. Stříbrně zbarvená obdélníková tlačítka s nízkým zdvihem mají na starosti ovládání hlasitosti zvuku, jeho ztišení a také ztišení mikrofonního vstupu. A pak tu jsou dvě kontrolky - jedna značí ztišený mikrofon či mikrofony a druhá připojení k počítači. To pokud je aktivní, tak se projeví blikající modrá LED, takže většinu času vám zvuková karta bliká (asi dvakrát za sekundu), což je v noci trošku nepříjemné, protože LED dokáže osvítit i strop. Není ale problém diodu jednoduše zamáznout fixem, počemž se její světlo dost utlumí.Mrkneme se také na vnitřnosti tohoto produktu, což bylo nutné k tomu, abychom se vůbec dozvěděli, jaký čip je tu vůbec použit. Sweex totiž ve specifikacích udává pouze jeho výrobce.Je jasně vidět, že uvnitř toho moc nenajdeme. Vedle čipu C-Media CM6206, konektorů, krystalu, mikrospínačů a LED tu máme již jen několik SMD součástek a 10 kondenzátorů.


Příslušenství


Hardwarové příslušenství zde není nijak rozsáhlé a také ani takové není potřeba. V krabici nalezneme pouze datový kabel s konektory USB A a USB B s feritovým jádrem a CD s manuály (čeština nechybí) a ovladači. Ty jsou zatím k dispozici v jediné verzi vydané 29. 4. 2009.


Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama