Test 5 hi-end chladičů CPU

Test 5 hi-end chladičů CPU
, , srovnávací test
Tématem pro dnešní srovnávací test se stalo 5 výkonných procesorových chladičů vyšší třídy, které by tedy měly zaujmout především výkonem. Jedná se o modely firem Akasa, Cooler Master, Noctua, Thermalright a Zalman, takže nabídka je široká.
K oblíbeným
reklama
Tento test se tedy bude dotýkat především výkonných, ale také drahých vzduchových chladičů. Premiéru u nás bude mít model Noctua NH-C14, který se od ostatních modelů podstatně liší v tom, že nejde o věžovitý chladič. Jeho konstrukce má blíže ke klasickým chladičům, jejichž ventilátory foukají směrem na základní desku, nebo zde také od ní, pokud máme ve skříni nad chladičem příliš málo místa.


- klikněte pro zvětšení -

Dále tu bude chladič Akasa Nero S zastupující běžné věžovité chladiče se třemi duálními heatpipe, s nímž by si měly bez problémů poradit modely Cooler Master V6GT a Thermalright Venomous X, neboť ty mají dvojnásobný počet heatpipe a jsou i celkově mohutnější.

Posledním nově testovaným procesorovým chladičem je Zalman CNPS9900 MAX reprezentující to nejlepší, co nám tento korejský výrobce může nabídnout. Jde o variaci na stále stejné téma, tedy tenká měděná žebra umístěná radiálně na heatpipe, v jejichž prostředku je ventilátor.


Nově testované chladiče:
 • Akasa Nero S
 • Cooler Master V6GT
 • Noctua NH-C14
 • Thermalright Venomous X
 • Zalman CNPS9900 MAX

Jejich řady doplníme výsledky již starších modelů Noctua NH-U12P a především výkonnostního krále Noctua NH-D14.


A nyní přichází na řadu testovací sestava, kde je nejdůležitější procesor s původní frekvencí 2,4 GHz a TDP 105 W. Frekvence však byla pro větší náročnost zvýšena o 600 MHz s mírným zvýšením napájecího napětí.
 • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
 • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 přetakovaný na 3 GHz (333 x 9 při 1,275 V)
 • Referenční chladiče: Noctua NH-U12P a Noctua NH-D14
 • Operační paměť: 2x 512 MB A-Data Vitesta Extreme Edition (800 MHz @ 4-4-4-12)
 • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
 • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
 • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Na dalších stránkách představíme testované chladiče.
reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů