reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Test laserových tiskáren: Canon i-SENSYS LBP3100

, , recenze
Test laserových tiskáren: Canon i-SENSYS LBP3100
Společnost Canon před nedávnem vydala novou řadu levných laserových tiskáren, v níž je druhým nejnižším v pořadí model LBP3100. Jeho předchůdce, model LBP3000, jsme testovali před více než dvěma lety, takže máme zajímavou možnost srovnání dvou generací.
Kapitoly článku:
Nejnovější model od společnosti Canon ve mně vzbuzoval zvědavost - jednak proto, že jeho předchůdce, tiskárnu Canon LaserShot LBP-3000, jsem již před dvěma lety testoval, jednak proto, že jsem si sám předchozí model pořídil. Současně s tímto modelem Canon uvedl ještě jednu nižší a jednu vyšší variantu - modely LBP3010 a LBP3250 - u nichž je hlavní rozdíl v rychlosti tisku, a to 14, respektive 23 stran za minutu.

Po vybalení na vás vykoukne zařízení světle krémové barvy, s mléčně bílým plexi krytem na horní straně, který zároveň slouží jako výstupní zásobník. Rozměry se téměř nezměnily a hmotnost klesla asi o půl kilogramu. Design je podobně nenápadný, tiskárna je jen o něco oblejší a výrobce upustil od tmavších odstínů na vrchní straně.


Design nového modelu tiskárny Canon je docela sympatický, možná by mu ale nevadila výraznější barevnost

Výrobce sáhl po zajímavém konstrukčním řešení krytu vstupního zásobníku - ten se dá totiž celý složit do útrob tiskárny, což považuji za mnohem šikovnější řešení, než obvyklé zvlášť přibalené plexi kryty, které vám po zavření tiskárny jaksi "zbydou". Píši si malé plus za dobrý nápad.


Stejně jako u předchozího modelu slouží horní kryt i jako podpora výstupního zásobníku. Při tisku jednotlivých stránek však tento kryt není nutné otvírat - listy snadno projdou i mezerou mezi panty.

Vzhledem k netradičnímu pojetí přikládám i fotografie napůl a zcela rozloženého krytu zásobníku. Složení je řešeno zlomením krytu přibližně v polovině a následným přitisknutím k tělu Canonu. Jednoduché, chytré a účelné.


Krytu si napoprvé takřka nevšimnete - ve složeném stavu zakrývá ruční podavač, takže trochu chrání i útroby tiskárnyNa tomto snímku je dobře vidět pant, který pomáhá k úspornému složení krytu

Ovládací panel není nijak bohatý - tvoří je jen jedno tlačítko a jeden indikátor. Oproti minulému modelu se změnil také hlavní vypínač - přemístil se zezadu na čelní stranu, mám však podezření, že již neumožňuje úplné přerušení napájení, ale spíše nějaký offline režim. nemá totiž jasně rozpoznatelné polohy zapnutí a vypnutí, jako tomu bylo dříve.


Tlačítko slouží k obnovení tisku poté, co tiskárně došel papír

Možnosti připojení jsou v této třídě standardní - představuje je jediný port USB, zde naštěstí alespoň ve verzi 2.0 Hi-Speed, což by mělo umožnit rychlý přenos i složitějších dokumentů, kdy datová komunikace nebude představovat úzké hrdlo. Síťové připojení je k dispozici pouze jako volitelné příslušenství, na rozdíl od obvyklé praxe výrobce ani nenabízí model této řady, který by síťové rozhraní měl již vestavěné.


Stejně jako u předchozího modelu je port USB uzavíratelný krytem, jehož smysl mi trochu uniká

S tiskárnou je dodáváno CD s ovladači, napájecí kabel a startovací toner s kapacitou 700 stran, což není mnoho. USB kabel nečekejte, stejně jako tištěný návod k obsluze. Dodávané CD navíc ani neobsahovalo návod v češtině, lokalizované nejsou ani ovladače, to je však u laserovek Canon bohužel obvyklé. Mimochodem návod je ve formátu HTML, nikoli v obvyklejším PDF. Co je lepší, nechám na vašem posouzení.

Než se podíváme na prostředí ovladačů, shrňme si stěžejní vlastnosti tiskárny.

VlastnostParametr
Rychlost tisku (formát A4)16 str./min
Doporučené/maximální měsíční zatížení? / 5000 stran*
Rozlišení tisku600 dpi
Procesor?
Tiskové jazykyCanon Advanced Printing Technology (CAPT)
Gramáž médií64 - 163 g/m2
Kapacita vstupního/výstupního zásobníku150/100 listů
Datová rozhraníUSB 2.0 Hi-Speed
Instalovaná paměť/možnost rozšíření2 MB / -
Příkon (maximální/průměrný/pohotovostní režim/úsporný režim)880 W / 280 W / ? / 2 W
Hlučnost (při tisku/v pohotovostním režimu)< 50 dBA / nehlučná
Rozměry (š x v x h)372 x 250 x 197 mm
Hmotnost s tonerem a válcem5,9 kg
reklama
reklama
reklama
reklama