www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba TR200: 64vrstvé paměti BiCS v akci

Toshiba TR200: 64vrstvé paměti BiCS v akci
, , recenze
Toshiba představila svůj nový low-endový model SSD TR200 určený pro rozhraní SATA, který využívá nové 64vrstvé paměti BiCS 3D TLC. Můžeme jej považovat za moderního nástupce modelů OCZ Trion či Arc. 
K oblíbeným
reklama
Tento model má ještě na obalu uvedenou značku OCZ, nicméně na samotném SSD už není. Budeme tak mluvit spíše už jen o modelech Toshiba TR200, neboť je stále více jasné, že značka OCZ je odsouzena k pomalému zániku a postupné integraci do nabídky Toshiby (přejmenována byla i utilita OCZ Guru), i když je ještě otázka, jak to všechno dopadne. Toshiba chce totiž prodat svůj polovodičový byznys, protože jednoduše musí kvůli svým špatným finančním výsledkům jako následku rozhodnutí investovat do výstavby jaderných továren v USA. Favoritem vždy byla společnost WD, ale uvidíme, jak to nakonec všechno dopadne. Je tak možné, že nebude trvat dlouho a Toshiba přestane být spojována s SSD a úložnými zařízeními vůbec.

 
Toshiba TR200 (TR jako Trion) byly uvedeny na trh letos v říjnu jako nové low-endové modely, takže není divu, že jde o 2,5" SSD pro rozhraní SATA 6 Gbps. To s sebou už dlouho nese své omezení v reálné datové propustnosti pohybující se pod 600 MB/s, na kterou SSD s tímto rozhraním narážejí. Nicméně stále mají svůj smysl, neboť mnoho lidí ještě pořád na SSD nepřesedlalo a pro ně rozhodně má smysl uvažovat i o pomalejších modelech pro rozhraní SATA. 
 
 
TR200 se tak se svou cenou zařadí mezi ty nejlevnější modely SSD na trhu, jichž je ale na výběr požehnaně a některé modely se na něm drží už velice dlouho, však takové Kingston HyperX FURY SSD jsou dostupné už od roku 2014. To jen dokazuje, jak dlouho už jsou SSD pro SATA 6 Gbps aktuální. 
 
Model
Toshiba OCZ TR200 (THN-TR20Z2400)
Toshiba OCZ TR200 (THN-TR20Z4800)
Toshiba OCZ TR200 (THN-TR20Z9600)
Kapacita
256 GB hrubá
240 GB dostupná
512 GB hrubá
480 GB dostupná
1024 GB hrubá
960 GB dostupná
Kontroler
Toshiba TC58NC1010GSB
Paměti
Toshiba 64vrstvé BiCS 3D TLC (kapacita 512 Gb)
bez paměti DRAM
Rozhraní
SATA 6 Gbps
Sekvenční čtení a zápis
555 a 540 MB/s
555 a 540 MB/s
555 a 540MB/s
Náhodné čtení a zápis (4K)
79 000 a 87 000 IOPS
82 000 a 88 000 IOPS
81 000 a 88 000 IOPS
Spotřeba
1,6 W v aktivitě
Šifrování dat
-
Objem celkově zapsatelných dat (TBW)
60 TB
120 TB
240 TB
Záruka
omezená tříletá (omezená z hlediska maximálního objemu zapsatelných dat)
Aktuální cena (cca)
2 200 Kč
4 000 Kč
7 300 Kč

Stejně jako předchozí modely Trion a jiné levné SSD tu nenajdeme žádnou cache v podobě paměti DRAM, což bude mít svůj dopad na výkon. Otázka pak je, jaký výkon nabídnou nové 64vrstvé paměti BiCS 3D TLC (15nm), jež mají mít kapacitu velice slušných 512 Gb na čip v případě 960GB modelu, nebo 256 Gb na čip u 240 a 480GB modelů.  
 
TR200 by měl být jediným novým modelem SSD od Toshiby pro rozhraní SATA, jelikož se chce více věnovat výkonnějším modelům pro rozhraní PCIe a NVMe. Jako jeden z největších výrobců pamětí NAND Flash, který navíc do této technologie mohutně investuje, na to jistě má prostředky. Série TR200 přichází pouze ve 3 modelech s kapacitami 240, 480 a 960 GB, pokud jde o uživatelsky dostupné kapacity. Je pozoruhodné, že se Toshiba rozhodla do této oblasti vyslat i 1TB model, a to vzhledem k pokračujícímu nedostatku pamětí NAND Flash, ale ostatně stejnou kapacitu nabízí i předchozí řada Trion 150.
 
TR200 je nástupcem těchto dřívějších řad:
  • Toshiba OCZ TL100
  • Toshiba OCZ TR150
  • Toshiba A100
  • Toshiba Q300 (nikoli pro verze).
Co se týče výkonu, ten je napříč všemi verzemi velice podobný a liší se pouze o pár tisíc IOPS. Z toho vyplývá, že náš testovaný 240GB model by měl nabídnout téměř stejný výkon jako jeho lepší bratříčci. Z hlediska celkového objemu zapsatelných dat ale na tom pochopitelně bude daleko hůře, neboť méně paměti znamená proporčně i menší objem dat, jež lze na SSD po dobu životnosti jeho buněk zapsat. A právě i na hodnotě TBW bude záviset i to, zda uspějete s případnou reklamací, nebo ne. 
 
Záruka na TR200 je tříletá, ale omezená právě tím, že nesmí být překročena hodnota TBW, kterou si každé SSD pečlivě zaznamenává. 
 
 

Zpracování SSD


Schránka Toshiby TR200 je vyrobena z hliníku, s jehož pomocí se bude chladit kontroler. Na celé vrchní části máme prostou samolepku, kde již zmínku o OCZ nenajdeme a změnou Trion na TR se Toshiba i tak trochu distancovala od předchozích Trion 100 a Trion 150. Tato SSD byla ještě založena na rovinných pamětech s buňkami TLC, což dnes již naštěstí neplatí, neboť takové 15nm paměti schopné zaznamenávat 3 bity do buňky už byly opravdu na hraně a na výkonu se to podepsalo. Proto budeme zvědaví, jak je na tom především z hlediska dlouhodobě udržitelné rychlosti zápisu nový TR200.
 

Na spodní straně SSD je štítek, který už prozradí jeho kapacitu i modelové číslo vedle dalších údajů. Je také vidět, že pro kompletaci nebyly použity šroubky. Hliníkové skořepiny jsou jen secvaknuty do sebe a i vnitřní PCB s elektronikou je jen nacvaknuto dovnitř.  
 
 
Nicméně rozmontovat toto SSD není nic složitého. Stačí tenký šroubovák, který zasunete do otvorů mezi dvěma hliníkovými částmi a pak už stačí opatrně páčit. 
 
 
Objeví se malé modré PCB, které ani nemusí zabírat veškerý prostor uvnitř hliníkového obalu. Na obou stranách jsou pouzdra Toshiba TC58TFG8T23TA0D s paměťmi BiCS a pod malou teplovodivou "žvýkačkou" máme SSD kontroler Toshiba TC58NC1010GSB. Ten paměť DRAM neobsahuje a žádný další čip se tu nenachází, takže je jisté, že DRAM cache tu opravdu nenajdeme. 
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková