reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

WD Livewire: síťujeme bez vrtání

, , recenze
WD Livewire: síťujeme bez vrtání
Při instalaci metalických sítí asi každý narazil na neprostupnou betonovou zeď, či příliš komplikovaný prostor. Společnost Western Digital nabízí pro tuto situaci jednoduché řešení s využitím elektrických rozvodů. Můžete tedy definitivně zahodit vrtačky?
WD Livewire: síťujeme bez vrtání
Kapitoly článku:
  1. WD Livewire: síťujeme bez vrtání
  2. Na vlnách energie
  3. Jaký tedy je?
Instalovat ethernetovou síť v již postaveném domě či kancelářské budově je noční můrou prakticky každého. Většinou se totiž jaksi zapomene připravit prostor i pro kabeláž a na řadu tak přichází hrubá síla v podobě vrtání, sekání a instalace vodících lišt. V praxi jsem již viděl různé způsoby, jak tuto nepříjemnou skutečnost obejít.

Prvním pokusem bylo samozřejmě bezdrátové spojení. V domácím prostředí stačí na pokrytí celého domu většinou jeden přístupový bod (Access Point; AP), avšak v rozměrných budovách narazíme hned na několik problémů. Především jde o překrývání se kanálů a místy nefunkční roaming mezi AP.
Velmi elegantní řešení představil k této problematice např. 3Com (HP), který postavil duální access pointy. Tedy frekvence 2,4 GHz pro uživatele a AP komunikují mezi sebou pomocí 5 GHz antény. Navíc zde funguje centrální správa, takže se automaticky reguluje výkon a hlídá předávání klientů.

Nám se však do redakce dostalo další řešení, tentokrát od společnosti Western Digital, kterou každý známe především jako výrobce pevných disků. V poslední době se však tento výrobce zaměřil i na různé síťové produkty, takže příchod tohoto produktu není žádným překvapením.
Livewire nabízí zajímavé řešení, kdy se využívá standardních elektrických zásuvek pro rozvod počítačové sítě. Tento způsob zapojení se často označuje jako HomePlug a na trhu je již několik takových produktů. V rámci jedné fáze v rozvodu se data posílají po nevyužitém frekvenčním pásmu a v jiné zásuvce je poté „sbírá“ další HomePlug přístroj.Oproti Wi-Fi bychom se měli vyhnout problémům s útlumem signálu na rozdílných materiálech, neboť kabely jsou vždy z jednoho. Avšak ani zde nejsme ušetřeni, data jsou také přenášena přes frekvenci, a tak jakýkoliv zdroj podobného kmitočtu samozřejmě způsobí rušení a snížení rychlosti.

V balení dorazilo kromě dvojice zařízení také instalační CD, napájecí kabely, patch kabely a velmi jednoduchý návod pro instalaci. To vše zabalil výrobce do elegantního obalu. Před kapitolou testu si nejdříve prohlédněme základní specifikace produktu Livewire. Western Digital se pyšní zejména podporou rychlosti 200 mbit, neboli 100 mbit Full-Duplex. Taktéž spotřeba by neměla sahat do závratných výšek.


Technický parametr
Hodnota
Standard
IEEE 802.3, IEEE 802.3u
WAN port
ne
LAN porty
8 × RJ-45 10/100 BaseT
USB
ne
WPS
ne
Provozní režimy
switch
Rychlosti
až 200 mbit
Anténa
není
Kódování
128-bit
Výkon
-
Spotřeba
2 W
Napájení
kabel C8
reklama
reklama
reklama