www.svethardware.cz
>
>
>
>

WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce

WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce
, , recenze
Společnost WD má na trhu širokou nabídku síťových úložných zařízení NAS a my si dnes z ní můžeme vyzkoušet model My Cloud Pro PR2100, který přišel s již předinstalovanými disky. Nejde přitom o žádné střízlíky, ale o dva 10TB modely. 
reklama
My Cloud Pro PR2100 je malý dvoudiskový a univerzální NAS, který se bude hodit jednotlivcům i pracovníkům, kteří potřebují ve své malé kanceláři ukládat a sdílet data. Omezen je především svou nabídkou dvou diskových pozic, která byla v našem případě velice dobře využita 10TB disky, a pak také dostupnými porty. Nejde o žádný hi-endový model, takže si musíme vystačit s 1Gb/s Ethernetem na dvou portech a se dvěma porty USB 3.0. 
 
 
Jak ukazují specifikace níže, My Cloud Pro PR2100 je založen na platformě x86, a to konkrétně na 4jádrovém procesoru Intel Pentium N3710, což je 14nm Braswell ze začátku předchozího roku s taktem až 2,56 GHz a TDP 6 W. Výrobce je na technické specifikace skoupý, ale ty nejdůležitější údaje se vyhledat dají.
 

NAS k nám přišel v pěkném modrém obalu, kde byl i s příslušenstvím pečlivě zabalen a chráněn polystyrenovými bloky. 
 
Model
My Cloud Pro PR2100 (WDBBCL0200JBK-NESN)
Procesor
Intel Pentium N3710
4 jádra
1,6 až 2,56 GHz
TDP 6 W, SDP 4 W
Paměť
4 GB DDR3L-1600
Podpora HDD
2x 3,5"/2,5" SATA 6Gb/s
osazeny dvěma 10TB WD RED
LAN
2x 1Gb/s RJ-45 Ethernet port
USB, apod.
2x USB 3.0 port (1 přední, 1 zadní)
otvor pro zámek Kensington
redundantní napájení (2 napájecí konektory)
eSATA
-
LED kontrolky
Status/Power, LAN, HDD 1/2
Rozměry
216 x 147 x 108 mm
Hmotnost
5,1 kg s disky
Spotřeba
?
Chlazení a hlučnost
70mm ventilátor
? dBA
Operační systém
My Cloud OS
Souborový systém
Externí zařízení: FAT32, NTFS, HFS+J
 
Specifikace nám dále prozradí, že vedle Pentia N3710 tu máme 4 GB paměti DDR3. Rozhraní jsme již probrali, ovšem poukázat je třeba na dva napájecí konektory, které se často nevidí. Tento NAS si tak můžeme zapojit na dva adaptéry, a to pro případ, že by snad jeden z nich selhal, nebo bychom jej potřebovali z nějakého důvodu na chvíli vypojit, aniž by bylo žádoucí NAS vypnout. Nedozvíme se nic o spotřebě, ale tu si budeme moci změřit sami. 
 
Stejně tak je třeba poznamenat, že vedle modelu s kapacitou 20 TB se prodávají také verze se 16, 12, 8 a 4 TB, popřípadě zcela bez disků. Bohužel, 20TB model se dle Heureky v našich obchodech zatím nevyskytuje, a tak budeme v této recenzi zohledňovat především cenu 0TB verze, čili té bez disků, a to i ve srovnání s modely jiných výrobců, ale hodnotit budeme samozřejmě to, co nám došlo na recenzi. 

 

Zpracování NAS

 
WD My Cloud Pro PR2100 není na dvoudiskový NAS nijak přerostlý, ale je pozoruhodně těžký, což osobně velice vítám. Těžký NAS totiž znamená, že bude lépe sedět na stole či jiné podložce a lze očekávat, že na ní nebudou rezonovat vibrace z jeho pevných disků. To pochopitelně závisí i na celkové konstrukci celého NAS a právě i na samotných discích. Předem už ale mohu říci, že My Cloud Pro PR2100 si můžete klidně položit hned vedle sebe a on vás na rozdíl od řady jiných modelů nebude rušit žádným stálým drnčením či jinými pazvuky. 
 
 
Zpracování celého zařízení se nijak nevymyká tomu, co jsme měli možnost vidět už mnohokrát. V přední části, která je jako jediná z exteriéru plastová, máme dva šuplíky s již nainstalovanými 10TB disky, přičemž každý má pod sebou malou modrou LED kontrolku. Vedle nich pak máme jednak vypínač pod modelovým označením zařízení, taktéž modře podsvícený, a vespod pak přední port USB 3.0 s tlačítkem pro synchronizaci dat mezi NAS a připojeným zařízením. Toto tlačítko možná ale bude těžko přístupné, pokud máte opravdu mohutný flash disk.
 
 - klikněte pro zvětšení -

Šuplíky lze otevřít pomocí jejich horních západek, přičemž je třeba počítat s tím, že disky pak ochotně vykouknou ven, takže se i odpojí od konektorů, čili něco takového dělat za provozu je opravdu špatný nápad, i když by měla hrozit jen ztráta případně zapisovaných dat. Disky jsou dovnitř prostě jen zasunuty a aby snad ve své pozici nedrnčely, jsou dvířka šachet zevnitř vyložena gumovými podložkami.
 
 
Většinu zadního kovového panelu zabírá 70mm ventilátor, který se ihned po zapnutí NAS prudce roztočí, aby ukázal, jakým hlukem nás může oblažit, ale nedlouho poté ztichne a vůbec neruší. Nad tímto ventilátorem je otvor pro zámek Kensington a zbylé prvky najdeme v jednom sloupci u pravého okraje. Jde o zapuštěné tlačítko Reset pro obnovení továrního nastavení, pak tu je druhý port USB 3.0, dva RJ-45 pro gigabitový Ethernet vybavené užitečnými kontrolkami a pak i 2 kulaté konektory pro primární a sekundární napájení.  

 
Podívejme se ještě v krátkosti na to, co WD vůbec do tohoto malého NAS umístil. Jde o disky WD100EFAX, čili řadu WD Red speciálně určenou pro NAS. Takové by měly vydržet nejen dlouhodobý provoz, ale také práci ve složitějším prostředí, kde okolní disky tvoří vibrace, i když v dvoudiskovém serveru to nebude takový problém.
reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek