www.svethardware.cz
>
>
>
>

WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce

WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce
, , recenze
Společnost WD má na trhu širokou nabídku síťových úložných zařízení NAS a my si dnes z ní můžeme vyzkoušet model My Cloud Pro PR2100, který přišel s již předinstalovanými disky. Nejde přitom o žádné střízlíky, ale o dva 10TB modely. 
K oblíbeným
reklama
My Cloud Pro PR2100 je malý dvoudiskový a univerzální NAS, který se bude hodit jednotlivcům i pracovníkům, kteří potřebují ve své malé kanceláři ukládat a sdílet data. Omezen je především svou nabídkou dvou diskových pozic, která byla v našem případě velice dobře využita 10TB disky, a pak také dostupnými porty. Nejde o žádný hi-endový model, takže si musíme vystačit s 1Gb/s Ethernetem na dvou portech a se dvěma porty USB 3.0. 
 
 
Jak ukazují specifikace níže, My Cloud Pro PR2100 je založen na platformě x86, a to konkrétně na 4jádrovém procesoru Intel Pentium N3710, což je 14nm Braswell ze začátku předchozího roku s taktem až 2,56 GHz a TDP 6 W. Výrobce je na technické specifikace skoupý, ale ty nejdůležitější údaje se vyhledat dají.
 

NAS k nám přišel v pěkném modrém obalu, kde byl i s příslušenstvím pečlivě zabalen a chráněn polystyrenovými bloky. 
 
Model
My Cloud Pro PR2100 (WDBBCL0200JBK-NESN)
Procesor
Intel Pentium N3710
4 jádra
1,6 až 2,56 GHz
TDP 6 W, SDP 4 W
Paměť
4 GB DDR3L-1600
Podpora HDD
2x 3,5"/2,5" SATA 6Gb/s
osazeny dvěma 10TB WD RED
LAN
2x 1Gb/s RJ-45 Ethernet port
USB, apod.
2x USB 3.0 port (1 přední, 1 zadní)
otvor pro zámek Kensington
redundantní napájení (2 napájecí konektory)
eSATA
-
LED kontrolky
Status/Power, LAN, HDD 1/2
Rozměry
216 x 147 x 108 mm
Hmotnost
5,1 kg s disky
Spotřeba
?
Chlazení a hlučnost
70mm ventilátor
? dBA
Operační systém
My Cloud OS
Souborový systém
Externí zařízení: FAT32, NTFS, HFS+J
 
Specifikace nám dále prozradí, že vedle Pentia N3710 tu máme 4 GB paměti DDR3. Rozhraní jsme již probrali, ovšem poukázat je třeba na dva napájecí konektory, které se často nevidí. Tento NAS si tak můžeme zapojit na dva adaptéry, a to pro případ, že by snad jeden z nich selhal, nebo bychom jej potřebovali z nějakého důvodu na chvíli vypojit, aniž by bylo žádoucí NAS vypnout. Nedozvíme se nic o spotřebě, ale tu si budeme moci změřit sami. 
 
Stejně tak je třeba poznamenat, že vedle modelu s kapacitou 20 TB se prodávají také verze se 16, 12, 8 a 4 TB, popřípadě zcela bez disků. Bohužel, 20TB model se dle Heureky v našich obchodech zatím nevyskytuje, a tak budeme v této recenzi zohledňovat především cenu 0TB verze, čili té bez disků, a to i ve srovnání s modely jiných výrobců, ale hodnotit budeme samozřejmě to, co nám došlo na recenzi. 

 

Zpracování NAS

 
WD My Cloud Pro PR2100 není na dvoudiskový NAS nijak přerostlý, ale je pozoruhodně těžký, což osobně velice vítám. Těžký NAS totiž znamená, že bude lépe sedět na stole či jiné podložce a lze očekávat, že na ní nebudou rezonovat vibrace z jeho pevných disků. To pochopitelně závisí i na celkové konstrukci celého NAS a právě i na samotných discích. Předem už ale mohu říci, že My Cloud Pro PR2100 si můžete klidně položit hned vedle sebe a on vás na rozdíl od řady jiných modelů nebude rušit žádným stálým drnčením či jinými pazvuky. 
 
 
Zpracování celého zařízení se nijak nevymyká tomu, co jsme měli možnost vidět už mnohokrát. V přední části, která je jako jediná z exteriéru plastová, máme dva šuplíky s již nainstalovanými 10TB disky, přičemž každý má pod sebou malou modrou LED kontrolku. Vedle nich pak máme jednak vypínač pod modelovým označením zařízení, taktéž modře podsvícený, a vespod pak přední port USB 3.0 s tlačítkem pro synchronizaci dat mezi NAS a připojeným zařízením. Toto tlačítko možná ale bude těžko přístupné, pokud máte opravdu mohutný flash disk.
 
 - klikněte pro zvětšení -

Šuplíky lze otevřít pomocí jejich horních západek, přičemž je třeba počítat s tím, že disky pak ochotně vykouknou ven, takže se i odpojí od konektorů, čili něco takového dělat za provozu je opravdu špatný nápad, i když by měla hrozit jen ztráta případně zapisovaných dat. Disky jsou dovnitř prostě jen zasunuty a aby snad ve své pozici nedrnčely, jsou dvířka šachet zevnitř vyložena gumovými podložkami.
 
 
Většinu zadního kovového panelu zabírá 70mm ventilátor, který se ihned po zapnutí NAS prudce roztočí, aby ukázal, jakým hlukem nás může oblažit, ale nedlouho poté ztichne a vůbec neruší. Nad tímto ventilátorem je otvor pro zámek Kensington a zbylé prvky najdeme v jednom sloupci u pravého okraje. Jde o zapuštěné tlačítko Reset pro obnovení továrního nastavení, pak tu je druhý port USB 3.0, dva RJ-45 pro gigabitový Ethernet vybavené užitečnými kontrolkami a pak i 2 kulaté konektory pro primární a sekundární napájení.  

 
Podívejme se ještě v krátkosti na to, co WD vůbec do tohoto malého NAS umístil. Jde o disky WD100EFAX, čili řadu WD Red speciálně určenou pro NAS. Takové by měly vydržet nejen dlouhodobý provoz, ale také práci ve složitějším prostředí, kde okolní disky tvoří vibrace, i když v dvoudiskovém serveru to nebude takový problém.
reklama
Nejnovější články
Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet
Microsoft oznámil funkce, které se během následujících měsíců dostanou do prohlížeče Edge. Nalezneme mezi nimi karty seřazené na výšku, chytré kopírování zachovávající původní formátování nebo správce hesel, který vás upozorní v případě úniku hesla.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce
Microsoft se rozhodl rebrandovat své předplatné Office 365. Nově ponese název Microsoft 365 a kromě dosavadních funkcí přinese také pár novinek. Teams získají i funkce pro koncové zákazníky a aplikace Family Safety pomůže ohlídat děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K
Máme tu další uniklé benchmarky připravovaných procesorů Intel. Konkrétně jde o nový 10jádrový procesor Intel Core i9-10900K v benchmarku Geekbench. Proti předchozímu i9-9900K nabídne o 7 až 30 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape? Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape?
Doom Eternal se ukázal jako dobře optimalizovaná hra, již ve vysoké kvalitě i rozlišení zvládnou i karty, s nimiž bychom si na 4K obvykle netroufli. Na to jsme se už podívali, ale jak jsou na tom starší, nebo obecně slabé grafické karty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5 Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
Včera, aktualita, Jan Vítek