Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Xerox Phaser 6130: jak tiskne průkopník

31.3.2009, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Xerox Phaser 6130: jak tiskne průkopník
Není tajemstvím, že u zrodu xerografické technologie, kterou používají všechny laserové tiskárny, stála společnost Xerox. A že jde stále s dobou a zachytila i nástup barevného laserového tisku, to nám ukazuje dnes recenzovaný model Phaser 6130.
Kapitoly článku:
  1. Xerox Phaser 6130: jak tiskne průkopník
  2. Ovladače
  3. Spotřební materiál, testy a závěr
Od společnosti Xerox jsme již v redakci pár laserovek měli, šlo však o zástupce nižší třídy, navíc jen rebrandované modely jiných výrobců. Model Xerox Phaser 6130 však byl navržen čistě v režii Xeroxu, a my se tedy konečně můžeme přesvědčit, zda společnost, která světu dala xerografický tisk, neusnula na vavřínech a stále představuje špičku ve svém oboru.

Phaser 6130 je opět zástupcem střední třídy, a patří v této třídě spíše mezi menší modely. Přesto se však jeho 17 kg může celkem pronést, pokud byste tiskárnu často přenášeli, což se v této třídě příliš nedělá. Design tiskárny je čistý, nijak zvlášť extravagantní, ale přesto působí svěže a moderně. Celá tiskárna je světle šedá, pouze ovládací panel je vyveden v tmavomodrém odstínu.Tiskárna není z nejmenších, ve své třídě však představuje spíše kompaktnějšího zástupce

Jako obvykle najdeme na základně tiskárny vstupní zásobník kombinovaný s manuálním podavačem. Výstup je směrován na horní stranu tiskárny, což je také nejčastější řešení. Kapacity obou zásobníků jsou 250 a 150 listů. Na levém boku se pak nachází síťový vypínač a v jeho blízkosti na zadní straně i konektor napájení a komunikační porty.


Ovládací panel je přehledný a jasně popsaný

Oproti luxusnímu displeji modelu Epson AcuLaser C2800 nám tu displej poněkud "zhubl", zobrazuje však stále přijatelné dva řádky textu a navíc komunikuje v češtině. Pod ním se nacházejí dva podlouhlé světelné indikátory informující o různých činnostech a stavech tiskárny. Tiskárna má i samostatné tlačítko pro probuzení z úsporného režimu.


Nad konektorem napájecího kabelu se nachází bílé tlačítko RESET/TEST, jehož funkce není v manuálu zmíněna

Možnosti připojení k počítači jsou stejné jako v případě tiskárny Epson, tedy standardní port USB 2.0 High-speed a ethernetový port RJ-45. Příslušenství dodávané s tiskárnou se bohužel nepodařilo dohledat, jisté jsou jen startovací tonerové kazety (s kapacitou 1000 výtisků) a napájecí kabel. Jak je v této třídě obvyklé, lze k tiskárně dokoupit různé příslušenství, jako je rozšíření paměti až o 1024 MB nebo bezdrátová síťová karta.

Než přejdeme k popisu ovladačů, podívejme se na shrnutí základních vlastností tiskárny.

VlastnostParametr
Rychlost tisku (formát A4) černobíle/barevně16/12 str./min
Doporučené/maximální měsíční zatížení? / 40 000 stran
Rozlišení tisku600 x 600 dpi
Procesor333 MHz
Tiskové jazykyEmulace Adobe® PostScript 3, PCL6
Gramáž médií65 - 220 g/m2
Kapacita vstupního/výstupního zásobníku250/150 listů
Datová rozhraníUSB 2.0 (neznámá rychlost)*
Ethernet 10/100 (RJ45)
Instalovaná paměť / max. rozšíření128 MB / 1152 MB
Příkon (maximální/průměrný/pohotovostní režim/úsporný režim)? W / 280 W / max. 50 W / max. 5 W
Hlučnost (při tisku / v pohotovostním režimu)?
Rozměry (š x v x h)400 x 389 x 445 mm
Hmotnost s tonerem a válcem17,2 kg
* v dokumentaci není uvedeno, zda jde o verzi High-Speed, nebo Full-Speed