Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou

, , recenze
Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou
Základní deska ECS K7VZA je postavena na čipové sadě VIA Apollo KT133 a je formátu ATX. Osobně bych ji zařadil mezi lacinější a přesto kvalitní modely. Je vhodná pro každého kdo nepotřebuje přetaktovávat procesor či používat starší ISA karty. Bohužel jsme ji nemohli zařadit do předchozího srovnávacího testu základních desek s paticí Socket A (přišla až po uzávěrce tohoto testu).
Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou
Kapitoly článku:
 1. Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou
 2. Testy - SiSoft Sandra a grafické testy
Úvod a technické specifikace

Základní deska ECS K7VZA je postavena na čipové sadě VIA Apollo KT133. Formát desky je ATX o rozměrech 305 x 220 mm.


Obr. 1 – Základní deska ECS K7VZA

Technická specifikace
  • Procesorová patice Socket A
  • Čipová sada VIA Apollo KT133
  • Určeno pro procesory AMD Athlon a AMD Duron
  • Paměťové sloty 3x DIMM
  • Maximální velikost paměti 1.5 GB SDRAM PC100/133
  • 1x slot AGP 4X, 5x PCI a 1x AMR
  • 1x LPT, 2x COM, 2x USB, 2x PS/2
  • Možnost přidání dalších 2 USB portů – modul není součástí testované základní desky
  • Integrovaný AC’97 zvukový kodek
  • Media konektor (line-in, line-out, mic-in, game port)
  • Dvoukanálový IDE řadič disků s podporou protokolu Ultra DMA/66
  • Konektory Wake on LAN a Wake on Modem

Popis základní desky

Jako první postřeh k této základní desce mohu uvést chybějící slot ISA. Obávám se, že situace bude již pouze horší. Hodláte-li si pořídit základní desku a osadit ji některou starší ISA kartou, pak máte dle mého názoru nejspíše poslední příležitost. Tyto sloty prostě pomalu, ale jistě ze základních desek mizí.

Jinak nemohu k této desce říct nic špatného. Je vybavena naprosto standardním způsobem, jak je u desek této kategorie zvykem. Čekal bych sice, že bude osazena novější verzí South Bridge VIA VT82C686B (podpora Ultra ATA/100), avšak firma ECS vyrábí jinou variantu této desky (ECS K7VZA-686B), která je výše zmíněným čipem osazena.

Poznámka redakce:
Na základě sdělení dodavatele (100Mega) jsou již tyto "novější" desky skladem, takže případný zájemce může počítat i s podporou Ultra ATA/100. A navíc by měly plně nahradit testovaný model - jak ten vývoj jde ale rychle :-o.

Co se vybavení této desky týká, pak začnu od procesoru. Je zde možné použít všechny současné procesory vyráběné firmou AMD v provedení Socket A pracující se 100 MHz sběrnicí – tedy AMD Athlon či AMD Duron. Pro operační paměť jsou zde připraveny 3 paměťové sloty DIMM, které mohou pojmout až 1.5 GB operační paměti SDRAM PC100/133.

Nastavit jiný takt procesoru než výchozí je možné pouze pomocí změny FSB. Ta se provádí v BIOSu a k dispozici jsou hodnoty v rozmezí 100 až 112 MHz. U základní desky této cenové kategorie rozhodně není možné očekávat možnost měnit násobič sběrnice či dokonce napětí jádra procesoru.

Pro napájecí konektory větráků jsou zde dva vývody, přičemž jsou oba monitorované. Dále se pak na základní desce nacházejí dvě teplotní čidla, jedno z nich je umístěno v procesorové patici.

Rozšiřují sloty jsou také zcela běžné. Naleznete zde slot AMR, dále pak AGP 4X a pětkrát slot PCI. Chybějící slot ISA jsem již avizoval v úvodu popisu. Z komunikačních portů zde naleznete 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2 a 2x USB s možností přidání dalších dvou portů. Potřebný modul však není součástí testované základní desky.

O zvukové funkce se stará integrovaný AC’97 audio kodek. Ten samozřejmě poskytuje pouze základní funkce a v případě vyšších nároků na zvukové kvality je nutné jej v BIOSu vypnout a desku osadit zvukovou kartou. Media konektor je umístěn vedle komunikačních portů a obsahuje, mimo game portu, audio konektory line-in, line-out a mic-in. Další audio vstupy jsou umístěny přímo na desce, jedná se o CD1 a CD2.

V závěru se vždy zmiňuji o manuálu a dodávaném CD. Přestože ECS K7VZA patří mezi lacinější základní desky, u které bych spíše čekal nepodrobný či jinak ošizený manuál, musím jej prostě pochválit. Nachází se zde velice kvalitně provedená brožura, která na téměř 80 stranách detailně zprostředkovává všechny potřebné informace. Na instalačním CD naleznete vyjma potřebných ovladačů také software VIA Hardware Monitor AP 2.04 sloužící k monitorování parametrů systému (teplota,napětí a rychlost otáček větráků). Ostatně o rozsahu monitorovaných hodnot nejlépe vypovídá následující obrázek.


Obr. 2 – Program VIA Hardware Monitor
reklama