www.svethardware.cz
>
>
>

Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou

Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou
, , recenze
Základní deska ECS K7VZA je postavena na čipové sadě VIA Apollo KT133 a je formátu ATX. Osobně bych ji zařadil mezi lacinější a přesto kvalitní modely. Je vhodná pro každého kdo nepotřebuje přetaktovávat procesor či používat starší ISA karty. Bohužel jsme ji nemohli zařadit do předchozího srovnávacího testu základních desek s paticí Socket A (přišla až po uzávěrce tohoto testu).
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Základní deska ECS K7VZA - kvalita snoubící se s nízkou cenou
 2. Testy - SiSoft Sandra a grafické testy
reklama
Úvod a technické specifikace

Základní deska ECS K7VZA je postavena na čipové sadě VIA Apollo KT133. Formát desky je ATX o rozměrech 305 x 220 mm.


Obr. 1 – Základní deska ECS K7VZA

Technická specifikace
  • Procesorová patice Socket A
  • Čipová sada VIA Apollo KT133
  • Určeno pro procesory AMD Athlon a AMD Duron
  • Paměťové sloty 3x DIMM
  • Maximální velikost paměti 1.5 GB SDRAM PC100/133
  • 1x slot AGP 4X, 5x PCI a 1x AMR
  • 1x LPT, 2x COM, 2x USB, 2x PS/2
  • Možnost přidání dalších 2 USB portů – modul není součástí testované základní desky
  • Integrovaný AC’97 zvukový kodek
  • Media konektor (line-in, line-out, mic-in, game port)
  • Dvoukanálový IDE řadič disků s podporou protokolu Ultra DMA/66
  • Konektory Wake on LAN a Wake on Modem

Popis základní desky

Jako první postřeh k této základní desce mohu uvést chybějící slot ISA. Obávám se, že situace bude již pouze horší. Hodláte-li si pořídit základní desku a osadit ji některou starší ISA kartou, pak máte dle mého názoru nejspíše poslední příležitost. Tyto sloty prostě pomalu, ale jistě ze základních desek mizí.

Jinak nemohu k této desce říct nic špatného. Je vybavena naprosto standardním způsobem, jak je u desek této kategorie zvykem. Čekal bych sice, že bude osazena novější verzí South Bridge VIA VT82C686B (podpora Ultra ATA/100), avšak firma ECS vyrábí jinou variantu této desky (ECS K7VZA-686B), která je výše zmíněným čipem osazena.

Poznámka redakce:
Na základě sdělení dodavatele (100Mega) jsou již tyto "novější" desky skladem, takže případný zájemce může počítat i s podporou Ultra ATA/100. A navíc by měly plně nahradit testovaný model - jak ten vývoj jde ale rychle :-o.

Co se vybavení této desky týká, pak začnu od procesoru. Je zde možné použít všechny současné procesory vyráběné firmou AMD v provedení Socket A pracující se 100 MHz sběrnicí – tedy AMD Athlon či AMD Duron. Pro operační paměť jsou zde připraveny 3 paměťové sloty DIMM, které mohou pojmout až 1.5 GB operační paměti SDRAM PC100/133.

Nastavit jiný takt procesoru než výchozí je možné pouze pomocí změny FSB. Ta se provádí v BIOSu a k dispozici jsou hodnoty v rozmezí 100 až 112 MHz. U základní desky této cenové kategorie rozhodně není možné očekávat možnost měnit násobič sběrnice či dokonce napětí jádra procesoru.

Pro napájecí konektory větráků jsou zde dva vývody, přičemž jsou oba monitorované. Dále se pak na základní desce nacházejí dvě teplotní čidla, jedno z nich je umístěno v procesorové patici.

Rozšiřují sloty jsou také zcela běžné. Naleznete zde slot AMR, dále pak AGP 4X a pětkrát slot PCI. Chybějící slot ISA jsem již avizoval v úvodu popisu. Z komunikačních portů zde naleznete 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2 a 2x USB s možností přidání dalších dvou portů. Potřebný modul však není součástí testované základní desky.

O zvukové funkce se stará integrovaný AC’97 audio kodek. Ten samozřejmě poskytuje pouze základní funkce a v případě vyšších nároků na zvukové kvality je nutné jej v BIOSu vypnout a desku osadit zvukovou kartou. Media konektor je umístěn vedle komunikačních portů a obsahuje, mimo game portu, audio konektory line-in, line-out a mic-in. Další audio vstupy jsou umístěny přímo na desce, jedná se o CD1 a CD2.

V závěru se vždy zmiňuji o manuálu a dodávaném CD. Přestože ECS K7VZA patří mezi lacinější základní desky, u které bych spíše čekal nepodrobný či jinak ošizený manuál, musím jej prostě pochválit. Nachází se zde velice kvalitně provedená brožura, která na téměř 80 stranách detailně zprostředkovává všechny potřebné informace. Na instalačním CD naleznete vyjma potřebných ovladačů také software VIA Hardware Monitor AP 2.04 sloužící k monitorování parametrů systému (teplota,napětí a rychlost otáček větráků). Ostatně o rozsahu monitorovaných hodnot nejlépe vypovídá následující obrázek.


Obr. 2 – Program VIA Hardware Monitor
reklama
Nejnovější články
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře