reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Zkuste tvořit lépe: Wacom Intuos4 L

, , recenze
Zkuste tvořit lépe: Wacom Intuos4 L
Žijeme v době, kdy se na nás ze všech stran hrnou takzvané tablety. Ve většině případů nejde o skutečné tablety, ale o Tablet PC či dotykové telefony. Jsou zde ovšem tablety, které si za svým jménem stojí a jsou vybavené všemi schopnostmi, jaké mají mít.
Zkuste tvořit lépe: Wacom Intuos4 L
Kapitoly článku:
  1. Zkuste tvořit lépe: Wacom Intuos4 L
  2. Softwarová výbava
  3. Praktické zkušenosti
  4. Hodnocení a závěr

Co od tabletů požadovat?


Každý si pod slovem tablet představí něco jiného. Někdo vidí iHračku, někdo nový Asus Eee a někdo černou placatou věc, která má u sebe pero, jež na papíře moc nefunguje. Právě poslední jmenované zařízení je dnes recenzovaný Wacom Intuos4 L.

Oproti ostatním tablet PC a iPad like zařízením je klasický tablet úplně něco jiného. Přesnost, velikost a funkčnost je na zcela jiné úrovni. Hlavně jde o přesnost, citlivost na přítlak a náklon. Teprve tehdy totiž můžete tablet využívat jako plnohodnotný nástroj na CG kreslení/malování.

Pokud to tedy s počítačovou grafikou myslíte vážně, zapomeňte na jakékoli iHračky nebo netbooky. Ty totiž neposkytují ani sebemenší citlivost na přítlak a náklon (samozřejmě existují výjimky, ty však obvykle nesou Wacom technologii), a tak Adobe Photoshop či Corel Painter bude jen lépe ovladatelný, nic víc.


Wacom nastupuje


Nejprve si udělejme menší přehled o produktech Wacom. Dnes recenzovaný Intuos4 Large je co do velikosti druhý největší (odpovídá velikosti jedné A4). Wacom dodává celé spektrum velikostí. Od nejmenšího A6 (Intuos4 Small) až po A3 (Intuos4 Extra Large). Velikosti jsou samozřejmě uzpůsobeny dnešním širokoůhlým monitorům a jsou tedy vždy o něco širší než standardní velikost A4, A3 apod. Více se dozvíte na www.wacom.eu.


Wacom Intuos4 L

Na tabletu je nejdůležitější součástí pero, s kterým pracujete naprosto stejně jako s klasicou tužkou, perem či štětcem. Výrobce jich dodává vícero druhů a v základní výbavě naleznete "pouze" jedno s vyměnitelnými hroty (tzn. Grip pen) a změnitelnou tloušťkou těla.

Pro většinu uživatelů bude toto pero dostačovat, pro skutečné CG umělce, kteří již kreslí (neretušují, ale opravdu kreslí) každý den, se jistě vyplatí Airbrush pero s kolečkem, nebo Art pero s citlivostí na přítlak, náklon a rotaci současně. Právě rotace je důležitá např. u plochých stětců a kolečko na Airbrushy pro intenzitu stříkané digitální barvy.

Nabídka je tedy vskutku velkorysá. Všechny pera mají své vlastní unikátní ID a ovladače si pamatují nastavení pro každé z nich zvlášť. O tom ale až v další kapitole. Pero je vybavené kolíbkou, která slouží jako dvě libovolná tlačítka myši nebo klávesové zkratky. Vzpomínáte si na školní léta, kdy jste při kreslení prvního psa zkazili čenich a chtěli jste ho vygumovat? Nejspíše jste otočili tužku a vygumovali jej. Stejně funguje i toto pero a na opačném konci je kulatý hrot, který funguje jako guma. Samozřejmostí je citlivost na přítlak.


Pero s rozebranou kolíbkou

Dodávané pero má samozřejmě vyměnitelné hroty, každý hrot simuluje jiný nástroj. Jsou zde standardní plastové hroty pro "každodenní" použití a běžné retuše. Pak je zde hrot simulující kuličkové pero (má skutečně v sobě kuličku), pero s pružinou pro simulaci štětce a několik hrotů na simulaci např. fixy.

Základní vybavenost je tedy více než dobrá. Navíc oproti předchozí verzi, kde byly hroty bezprizorně přibaleny k tabletu, jsou nyní velmi efektivně schovány ve stojanu na pero, a to včetně kroužku pro jejich snadnou výměnu - už tedy nikdy nebudete hledat po kanceláři hroty a zuby vyndávat ten aktuální, protože kroužek se někam zakutálel.

Pero lze do kolébky buď "zapíchnout", nebo položit vodorovně do připravených prohlubní. Upozorňuji, že není radno si ke kolébce pokládat pressový hrnek s kafem. Už mě jednou pero skončilo v kofeinové koupeli. Přežilo.


Vyměnitelné hroty

Samozřejmně nejde jen o pero, ale i o samotnou plochu tabletu. Ta dokáže snímat polohu pera s perfektní citlivostí 5080 lpi resp. 200 lpmm. Pět tisícin milimetru je už moc pěkná rozlišovací schopnost a malá plocha dokáže odhospodařit velký monitor. Přesnost, s jakou je určena poloha, je velmi pěkných 0,25 mm pro pero a 0,15 pro nitkový kurzor myši (není součástí dodávky).

Rozlišení ale není vše a velmi důležitá je i plocha. Pro přirozený a plynulý pohyb je třeba se trochu "rozmáchnout", a to zkrátka na malém tabletu neuděláte. Dobře si tedy rozmyslete, jak velký tablet potřebujete. Pro klasické retušování fotek dostačuje i A5, či pro zcela nenáročné uživatele A6, ale jakmile chcete občas něco nakreslit, zapřemýšlejte o A4 či A3. Největší už je trochu extrém a chce si udělat i pořádné místo na stole. A4 (Large) či A5 (Medium) se tedy jeví jako nejlepší volba.


Tlačítka a OLED displeje

Na levé či pravé straně tabletu jsou umístěna tlačítka. Předchozí verze byla souměrná a poskytovala komfort pro praváky i leváky. Verze 4 šla trochu jinou cestou a umístila tlačítka jen na jednu stranu. Tím ušetřila na mikrospínačích a dotykové ploše pro zoom, rotaci apod. (tzv. Touch Ring). A to, jestli chcete mít tlačítka na pravé či levé straně, vyřešíte prostým otočením tabletu a zapojením kabelu do druhého USB portu, aby kabel nepřekážel. Prosté a efektivní řešení.

U tlačítek naleznete OLED displeje, které zobrazují, co dané tlačítko dělá. Samotný Touch Ring reaguje podobně jako na iPodu a můžete tak pohodlně posouvat, otáčet či zoomovat dokument. Stačí přepnout funkci Touch Ringu tlačítkem uvnitř prstence. A protože ve Wacomu vědí, že OLED displeje stárnou, tak se po čase vypnou. Stačí však přiblížit pero k tabletu a hned jsou připraveny a ukazují vše, co mají.

Jas displejů lze řídit v ovladačích, a tak i pokud kreslíte v noci, nebudete oslněni. K tlačítkům mám asi jedinou výtku. Jsou oproti předchozí verzi o něco tužší a můsíte tak více zatlačit. Hmatově jsou oddělena dobře, a tak se nemusíte po chvilce cviku na samotný tablet ani kouknout.

Tolik k představení tabletu. Nyní si již stačí shrnout technické vlastnosti a v následující kapitole se podíváme na softwarovou výbavu. Pozor, ačkoli jsou všechny tablety Intuos vzhledově stejné, verze S má některé vlastnosti horší (např. nižší citlivost na náklon) a naopak XL verze má jiné USB porty. Následující tabulka se tedy vztahuje pouze k verzi Large


Wacom Intuos4 L
Rozlišení
5080 lpi (200 lpmm)
Citlivost na přítlak
2048 úrovní
Přesnost pera
0,25 mm
Přesnost nitkového kříže
0,15 mm
Citlivost na náklon
+/- 60 stupňů
Reakce na pohyb
Od 10 mm nad plochou tabletu
Aktivní plocha
325,1 x 203,2 mm
Velikost
472 x 320 x 12 mm
Počet tlačítek
8 + Touch Ring
Spotřeba
Méně než 300 mA
Interface
USB mini-B
Délka přívodního kabelu
2,5 m
Hmotnost
1,8 kg
reklama
reklama
reklama