www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

ZOTAC ZBOX: nettop s Blu-ray

ZOTAC ZBOX: nettop s Blu-ray
, , recenze
Společnost ZOTAC je stále v našem podvědomí především jako výrobce grafických karet, ovšem ty již dávno nejsou v jejím portfoliu osamoceny. Nachází se tam i nettop ZBOX vybavený dvoujádrovým Atomem a NVIDIA ION 2, což z něj činí zajímavý kus hardware.
K oblíbeným
reklama
Počítače typu nettop již nejsou žádnou novinkou. Jejich pojetí i pojmenování vychází přímo z netbooků, takže zatímco ty jsou menší a méně výkonnou alternativou k notebookům, pak nettop je to samé v porovnání s desktopy.

A stejně jako netbooky i nettopy za pár let své existence dokázaly dospět a z prvních neohrabaných kousků se dostáváme až k dnešním modelům, které jsou malé, tenké a zvládnou i starší 3D hry nebo přehrávání filmů v rozlišení Full HD. Za to ale nevděčí původní výbavě poskytnuté společností Intel. Poděkovat můžeme NVIDII, která již dříve uviděla v těchto počítačích příležitost a započala vývoj grafického řešení ION, s nímž se zde setkáme již v jeho druhé verzi.
Testovaný ZOTAC ZBOX je svým výrobcem sice označen jako Mini-PC, ovšem my v tom nebudeme dělat nepořádek a zaškatulkujeme jej mezi nettopy. Počítač přichází na trh ve dvou verzích - naší testované HD-ID34 s plnou hardwarovou výbavou a pak s označením HD-ID33 s cenou o asi 2000 - 2500 Kč nižší, jež postrádá pevný disk a paměti. Pokud tedy máme doma nepotřebný mobilní pevný disk s rozhraním SATA a paměťový modul (nebo dva) typu DDR2 v provedení SO-DIMM, můžeme pro ně zde najít využití.Podívejme se nyní na specifikace nettopu ZOTAC ZBOX ve verzi HD-ID34:

Model
ZOTAC ZBOX (HD-ID34)
Procesor
Intel Atom D525 (dvoujádrový)
Frekvence apod.
1,83 GHz, 2x 512 kB L2 cache, 13W TDP
Čipová sada
Intel NM10 Express
RAM
1x 2 GB Samsung DDR2-667 MHz (5-5-5-15-20, 1,8 V) SO-DIMM
Pevný disk
250 GB - Samsung SpinPoint M7E (HM251HI) - SATA 3 Gbps
Grafická karta
NVIDIA ION2 + 512 MB GDDR3
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
NVIDIA High Definition Audio
Mechanika
Slimtype BD-E DL4ETS - 4x Blu-ray (čtení), 8x DVD (čtení/zápis), 24x CD (čtení/zápis)
Reproduktory
-
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon
optický S/PDIF
Polohovací zařízení
-
PS/2
ne
USB/eSATA
1x USB 2.0, 1x USB 2.0/eSATA, 2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
HDMI, DVI-I (redukce na D-Sub)
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
6v1 (MMC, SD, SDHC, MS, MS Pro, xD)
Bluetooth
ne
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Modem
ne
LAN
10/100/1000 Mbps Ethernet
Webkamera
ne
Speciální výbava
-
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
280 x 187 x 38 mm
Hmotnost
1,25 kg
Operační systém
bez OS

V útrobách tohoto malého počítače se nachází mozek v podobě dvoujádrového procesoru Intel Atom D525 spadajícího do aktuální rodiny Pineview. Ten v sobě obsahuje také grafické jádro Intel GMA 3150, ovšem to je v tomto případě naštěstí nahrazeno řešením NVIDIA ION 2. Píši naštěstí, protože od GMA 3150 bychom se nedočkali dostatečného výkonu ani podpory pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení, natož pak pro hraní her.

Dále je nám nabídnut 250GB pevný disk Samsung s rozhraním SATA 3 Gbps, jehož kapacita není na dnešní dobu zrovna vysoká, ale nic nám nebrání tomu, abychom si pořídili model HD-ID33 bez disku a pamětí a dovybavili si jej třeba 1TB modelem a až 4 GB paměti DDR2 ve dvou modulech SO-DIMM.

Velkou předností tohoto počítače je instalovaná slotová mechanika pro čtení Blu-ray disků a čtení i zapisování DVD a CD. Úložnou kapacitu si pak můžeme rozšířit jednak pomocí externího úložiště připojeného přes rozhraní eSATA, USB 2.0 a také USB 3.0, které podporují celkem dva porty. Pak je tu jeden čistě USB 2.0 a poslední je kombinovaný právě s eSATA. Data ale budeme moci získávat i ze sítě, a to pomocí gigabitového ethernetového připojení, nebo vzduchem pomocí Wi-Fi standardů 802.11b/g/n. Poslední možností je čtečka paměťových karet pro typy MMC, SD, SDHC, MS, MS Pro a xD.

Obrazové konektory zahrnuje jednak DVI-I s dodanou redukcí na D-Sub a pak HDMI. Zvuk budeme moci vést klasicky přes dva 3,5mm konektory jack pro sluchátka a mikrofon, ovšem pak nám může posloužit i optický S/PDIF, popřípadě samotné HDMI.

Operační systém zde však nenajdeme, takže ten také zůstává na nás. Nicméně dostaneme CD s ovladači pro OS Windows a pak také balík softwaru CyberLink BD Solution.


Příslušenství


O napájení počítače se postará klasický notebookovský adaptér s výkonem 90 W (19 V / 4,74 A). V černé obálce pak mámě pěkně zpracovaný anglický manuál a zmíněné dva optické disky s ovladači hardwaru a CyberLink BD Solution a nakonec je tu několikajazyčný stručný manuál. A pro využití DVI-I pro připojení k analogovému vstupu monitoru či televizoru tu je připravena redukce DVI - D-Sub)Poslední částí příslušenství je šestihranný plastový držák, díky němuž můžeme ZOTAC ZBOX přimontovat na zeď.
Software


Výběr operačního systému zůstává na našem uvážení, i když nabídkou ovladačů nám ZOTAC jasně napovídá, že bychom se měli poohlédnout v nabídce firmy Microsoft. My si budeme spíše všímat disku CyberLink BD Solution, který obsahuje následující aplikace:
  • PowerDVD 8 BD
  • PowerProducer 5
  • PowerDirector 7
  • Power2Go 6
  • PowerBackup 2
  • LabelPrint 2
reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů