www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

ZOTAC ZBOX: nettop s Blu-ray

ZOTAC ZBOX: nettop s Blu-ray
, , recenze
Společnost ZOTAC je stále v našem podvědomí především jako výrobce grafických karet, ovšem ty již dávno nejsou v jejím portfoliu osamoceny. Nachází se tam i nettop ZBOX vybavený dvoujádrovým Atomem a NVIDIA ION 2, což z něj činí zajímavý kus hardware.
K oblíbeným
reklama
Počítače typu nettop již nejsou žádnou novinkou. Jejich pojetí i pojmenování vychází přímo z netbooků, takže zatímco ty jsou menší a méně výkonnou alternativou k notebookům, pak nettop je to samé v porovnání s desktopy.

A stejně jako netbooky i nettopy za pár let své existence dokázaly dospět a z prvních neohrabaných kousků se dostáváme až k dnešním modelům, které jsou malé, tenké a zvládnou i starší 3D hry nebo přehrávání filmů v rozlišení Full HD. Za to ale nevděčí původní výbavě poskytnuté společností Intel. Poděkovat můžeme NVIDII, která již dříve uviděla v těchto počítačích příležitost a započala vývoj grafického řešení ION, s nímž se zde setkáme již v jeho druhé verzi.
Testovaný ZOTAC ZBOX je svým výrobcem sice označen jako Mini-PC, ovšem my v tom nebudeme dělat nepořádek a zaškatulkujeme jej mezi nettopy. Počítač přichází na trh ve dvou verzích - naší testované HD-ID34 s plnou hardwarovou výbavou a pak s označením HD-ID33 s cenou o asi 2000 - 2500 Kč nižší, jež postrádá pevný disk a paměti. Pokud tedy máme doma nepotřebný mobilní pevný disk s rozhraním SATA a paměťový modul (nebo dva) typu DDR2 v provedení SO-DIMM, můžeme pro ně zde najít využití.Podívejme se nyní na specifikace nettopu ZOTAC ZBOX ve verzi HD-ID34:

Model
ZOTAC ZBOX (HD-ID34)
Procesor
Intel Atom D525 (dvoujádrový)
Frekvence apod.
1,83 GHz, 2x 512 kB L2 cache, 13W TDP
Čipová sada
Intel NM10 Express
RAM
1x 2 GB Samsung DDR2-667 MHz (5-5-5-15-20, 1,8 V) SO-DIMM
Pevný disk
250 GB - Samsung SpinPoint M7E (HM251HI) - SATA 3 Gbps
Grafická karta
NVIDIA ION2 + 512 MB GDDR3
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
NVIDIA High Definition Audio
Mechanika
Slimtype BD-E DL4ETS - 4x Blu-ray (čtení), 8x DVD (čtení/zápis), 24x CD (čtení/zápis)
Reproduktory
-
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon
optický S/PDIF
Polohovací zařízení
-
PS/2
ne
USB/eSATA
1x USB 2.0, 1x USB 2.0/eSATA, 2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
HDMI, DVI-I (redukce na D-Sub)
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
6v1 (MMC, SD, SDHC, MS, MS Pro, xD)
Bluetooth
ne
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Modem
ne
LAN
10/100/1000 Mbps Ethernet
Webkamera
ne
Speciální výbava
-
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
280 x 187 x 38 mm
Hmotnost
1,25 kg
Operační systém
bez OS

V útrobách tohoto malého počítače se nachází mozek v podobě dvoujádrového procesoru Intel Atom D525 spadajícího do aktuální rodiny Pineview. Ten v sobě obsahuje také grafické jádro Intel GMA 3150, ovšem to je v tomto případě naštěstí nahrazeno řešením NVIDIA ION 2. Píši naštěstí, protože od GMA 3150 bychom se nedočkali dostatečného výkonu ani podpory pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení, natož pak pro hraní her.

Dále je nám nabídnut 250GB pevný disk Samsung s rozhraním SATA 3 Gbps, jehož kapacita není na dnešní dobu zrovna vysoká, ale nic nám nebrání tomu, abychom si pořídili model HD-ID33 bez disku a pamětí a dovybavili si jej třeba 1TB modelem a až 4 GB paměti DDR2 ve dvou modulech SO-DIMM.

Velkou předností tohoto počítače je instalovaná slotová mechanika pro čtení Blu-ray disků a čtení i zapisování DVD a CD. Úložnou kapacitu si pak můžeme rozšířit jednak pomocí externího úložiště připojeného přes rozhraní eSATA, USB 2.0 a také USB 3.0, které podporují celkem dva porty. Pak je tu jeden čistě USB 2.0 a poslední je kombinovaný právě s eSATA. Data ale budeme moci získávat i ze sítě, a to pomocí gigabitového ethernetového připojení, nebo vzduchem pomocí Wi-Fi standardů 802.11b/g/n. Poslední možností je čtečka paměťových karet pro typy MMC, SD, SDHC, MS, MS Pro a xD.

Obrazové konektory zahrnuje jednak DVI-I s dodanou redukcí na D-Sub a pak HDMI. Zvuk budeme moci vést klasicky přes dva 3,5mm konektory jack pro sluchátka a mikrofon, ovšem pak nám může posloužit i optický S/PDIF, popřípadě samotné HDMI.

Operační systém zde však nenajdeme, takže ten také zůstává na nás. Nicméně dostaneme CD s ovladači pro OS Windows a pak také balík softwaru CyberLink BD Solution.


Příslušenství


O napájení počítače se postará klasický notebookovský adaptér s výkonem 90 W (19 V / 4,74 A). V černé obálce pak mámě pěkně zpracovaný anglický manuál a zmíněné dva optické disky s ovladači hardwaru a CyberLink BD Solution a nakonec je tu několikajazyčný stručný manuál. A pro využití DVI-I pro připojení k analogovému vstupu monitoru či televizoru tu je připravena redukce DVI - D-Sub)Poslední částí příslušenství je šestihranný plastový držák, díky němuž můžeme ZOTAC ZBOX přimontovat na zeď.
Software


Výběr operačního systému zůstává na našem uvážení, i když nabídkou ovladačů nám ZOTAC jasně napovídá, že bychom se měli poohlédnout v nabídce firmy Microsoft. My si budeme spíše všímat disku CyberLink BD Solution, který obsahuje následující aplikace:
  • PowerDVD 8 BD
  • PowerProducer 5
  • PowerDirector 7
  • Power2Go 6
  • PowerBackup 2
  • LabelPrint 2
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková