www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie

Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie
, , aktualita
Astronomové Evropské vesmírné agentury hlásí, že se jim poštěstilo pozorovat dosud největší supernovu, a sice SN2016iet. Ta zazářila ze vzdálenosti přibližně miliardy světelných let, a to velice silně. 
K oblíbeným
reklama
SN2016iet tak představuje dosud největší pozorovanou supernovu, která se přitom nacházela asi miliardu světelných let daleko v jisté donedávna nekatalogizované trpasličí galaxii. Supernova přitom vybuchla asi 54 tisíc světelných let od středu této galaxie, takže sama jako by do ní ani nepatřila. Jako hvězda ale byla SN2016iet velice úctyhodná. Dle toho, jak na nás na sklonku svého života zazářila, muselo jít o obra o hmotnosti alespoň 200 Sluncí, který ovšem kvůli tomu měl velice krátký život počítající se v jednotkách milionů let. Při explozi supernovy přitom tato hvězda ztratila asi 85 procent své hmoty.
 
 
Astronomové ESA (Evropská vesmírná agentura) byli přitom naměřenými údaji zprvu tak překvapeni, že je považovali za chybné. Ovšem samotné následující snímky ukazují, že exploze SN2016iet byla mimořádně silná. 
 
 
Tuto supernovu zaznamenal jako první satelit Gaia v roce 2016, čemuž tak odpovídá i její označení (poté byla vyhledána i na starších snímcích), ovšem plně se rozzářila téměř o dva roky později. To už byla sledována v observatoři Las Campanas v Chile a astronomové mohli potvrdit, že jde o největší dosud sledovaný objekt svého typu a jako tak velký se jeví nejspíše díky tomu, že ještě před explozí hvězda vyslala do svého okolí značnou část své hmoty, která se pak plně rozzářila. 
 
Astronomové nyní tvrdí, že nejspíše sledovali vůbec první příklad supernovy s párovou nestabilitou. To znamená, že tvořené elektrony a pozitrony uvnitř hvězdy dokáží nakrátko snížit vnitřní tlak, takže naruší rovnováhu s gravitací, což vede k částečnému kolapsu hvězdy a v ní pak převládnou nekontrolované fúzní reakce a hvězda téměř celá rozmetána po okolí, aniž by po ní zbyla černá díra. Něco takového se ale může stát jen velice velkým hvězdám, které se nacházejí v galaxiích chudých na kovy, takže se skládají téměř výhradně z vodíku a helia. 
 
Většina supernov také krátce po své explozi zhasne, ovšem SN2016iet by měla silně zářit ještě řadu let, takže bude dost času na její pozorování. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek