www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie

Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie
, , aktualita
Astronomové Evropské vesmírné agentury hlásí, že se jim poštěstilo pozorovat dosud největší supernovu, a sice SN2016iet. Ta zazářila ze vzdálenosti přibližně miliardy světelných let, a to velice silně. 
K oblíbeným
reklama
SN2016iet tak představuje dosud největší pozorovanou supernovu, která se přitom nacházela asi miliardu světelných let daleko v jisté donedávna nekatalogizované trpasličí galaxii. Supernova přitom vybuchla asi 54 tisíc světelných let od středu této galaxie, takže sama jako by do ní ani nepatřila. Jako hvězda ale byla SN2016iet velice úctyhodná. Dle toho, jak na nás na sklonku svého života zazářila, muselo jít o obra o hmotnosti alespoň 200 Sluncí, který ovšem kvůli tomu měl velice krátký život počítající se v jednotkách milionů let. Při explozi supernovy přitom tato hvězda ztratila asi 85 procent své hmoty.
 
 
Astronomové ESA (Evropská vesmírná agentura) byli přitom naměřenými údaji zprvu tak překvapeni, že je považovali za chybné. Ovšem samotné následující snímky ukazují, že exploze SN2016iet byla mimořádně silná. 
 
 
Tuto supernovu zaznamenal jako první satelit Gaia v roce 2016, čemuž tak odpovídá i její označení (poté byla vyhledána i na starších snímcích), ovšem plně se rozzářila téměř o dva roky později. To už byla sledována v observatoři Las Campanas v Chile a astronomové mohli potvrdit, že jde o největší dosud sledovaný objekt svého typu a jako tak velký se jeví nejspíše díky tomu, že ještě před explozí hvězda vyslala do svého okolí značnou část své hmoty, která se pak plně rozzářila. 
 
Astronomové nyní tvrdí, že nejspíše sledovali vůbec první příklad supernovy s párovou nestabilitou. To znamená, že tvořené elektrony a pozitrony uvnitř hvězdy dokáží nakrátko snížit vnitřní tlak, takže naruší rovnováhu s gravitací, což vede k částečnému kolapsu hvězdy a v ní pak převládnou nekontrolované fúzní reakce a hvězda téměř celá rozmetána po okolí, aniž by po ní zbyla černá díra. Něco takového se ale může stát jen velice velkým hvězdám, které se nacházejí v galaxiích chudých na kovy, takže se skládají téměř výhradně z vodíku a helia. 
 
Většina supernov také krátce po své explozi zhasne, ovšem SN2016iet by měla silně zářit ještě řadu let, takže bude dost času na její pozorování. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře