Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla

Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
, , aktualita
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
K oblíbeným
reklama
V posledních dvou týdnech jsme tu měli dva úspěšné pokusy o lety k hranici Vesmíru. Ta se obvykle stanovuje tzv. Kármánovou linií ve výšce 100 km, jsou zde ale snahy ji snížit na 80 km (ta stačila např. na titul astronauta v Astronaut Wings Program). Virgin Galactic Richarda Bronsona překonal jen tu nižší, a to výškou 86 km. Za obecně uznávanou hranici Vesmíru se tak prozatím nepodíval. Jeff Bezos a jeho Blue Origin nicméně překonal i standardní 100km hranici a dostal se do výšky až 107 km. Přesto FAA (Federal Aviation Administration) nechce ani jednomu z nich včetně některých členů posádky přisoudit titul astronauta. Právě v úterý 20. července, kdy letěl Jeff Bezos, totiž změnila pravidla.
 
Posádka Blue Origin
 
FAA Commercial Space Astronaut Wings Program vznikl v roce 2004 a jde o první úpravu pravidel od doby jeho vzniku. Nyní už nestačí překonání hranice 50 mil (80 km), ale pro titul astronauta je nutno během letu "vykonávat aktivity, které jsou podstatné pro bezpečnost veřejnosti nebo přispívají k bezpečnosti vesmírných letů s lidskou posádkou". V podstatě tak nechce dávat titul astronauta každému, kdo se jen podívá do Vesmíru, ale udělovat ho jen těm, kteří při tom i vykonávají něco užitečného. Vesmírní turisté tak budou mít smůlu.
 
Posádka Virgin Galactic
 
Ocenění, která dostali Branson a Bezos, tak byla jen oceněními jejich vlastních společností, ale nikoli oficiální tituly "astronaut wings" udělována FAA. Branson a Bezos ale nemusí házet ještě flintu do žita, protože se počítá s čestnými verzemi titulů, které by v obou případech byly na místě (mohou se udělit za mimořádný přínos komerčnímu vesmírnému letectví).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů
Vysoký zájem o počítačové čipy a elektronické součástky je náročný nejen na zdroje a výrobní kapacity jako takové, ovšem ty jsou pochopitelně spojeny i s potřebnou pracovní sílou. Té se nedostává, a přirozeně tak rostou mzdy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala