reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Robot Spot od Boston Dynamics jde do "prodeje"

24.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Robot Spot od Boston Dynamics jde do "prodeje"
Robot Spot od společnosti Boston Dynamics se z laboratoří dostává do reálného provozu. Společnost jej totiž začíná komerčně nabízet firmám nebo organizacím pro zajímavé projekty, kde by netradiční robot mohl najít využití.
Společnost Boston Dynamics už nějakou dobu vyvíjí svého čtyřnohého robota Spot (původně SpotMini). Z prostředí laboratoří se nyní konečně dostává do reálného světa, i když to nebude až tak jednoduché. Prvně, rozhodně nejde o levnou záležitost a za druhé, ne každému, kdo má zájem, bude i dodán. Pokud byste takového robota chtěli, musíte vyplnit žádost na stránkách výrobce. Tam je nutno popsat, k jakému účelu byste vlastně robota chtěli využívat a výrobce pak posoudí, zda je to pro jeho netradičního robota dostatečně zajímavé využití.
 
 
Jde o jakousi formu "early adopter" programu, kdy bude k dispozici jen společnostem a organizacím, které hledají něco průlomového pro svou činnost, případně budou pro robota vymýšlet vlastní aplikace. Robot se dokáže pohybovat po nejrůznějších druzích povrchu, a to rychlostí maximálně 1,6 m/s (cca 5,8 km/h). Jeho akumulátor vydrží na 90 minut provozu a je snadno vyměnitelný. Robot má dva porty DB25 pro připojení nákladu a odnese zátěž až 14 kg. Má několik kamer pro monitorování celých 360° svého okolí. Je také odolný vůči vodě, což je vyjádřeno ratingem IP54. Pracovat pak má při teplotách od -20 °C do +45 °C.
 
 
Samozřejmostí je i možnost programování robota, který má GRPC API a knihovnu pro programování v Pythonu. I když má společnost původ ve vojenských technologiích, Spot není určen pro armádní nasazení, maximálně tak pro pořádkové a zachranářské služby, případně klasický průmysl.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama