Robot vyrobený 3D tiskem se dokáže pohybovat pískem díky svému ocasu

Robot vyrobený 3D tiskem se dokáže pohybovat pískem díky svému ocasu
, , aktualita
Pohyb po suchém písku není někdy jednoduchý ani pro člověka, jak se ale s takovým terénem vypořádá malý robot? Vědci z Chile přišli s robotem, který si s pískem poradí díky ocasu ve tvaru šroubovice. 
K oblíbeným
reklama
Pokud mají být roboti pohybliví, musí se umět vypořádat s různými typy terénů. Jejich tvůrci se často snaží přijít i s netradičními designy, které robotům usnadní přemisťování. Mezi terény složitější na překonání může patřit i suchý písek, speciálně pro překonání tohoto povrchu byl vytvořen robot s ocasem ve tvaru šroubovice. Za projektem stojí tým z chilské Univerzity Santiago.

Cílem bylo vytvořit robota, který si poradí s pískem či jinými podobnými terény. K výrobě využili tvůrci technologii 3D tisku a robota si navrhli přesně podle svých představ. Je vzadu vybaven šroubem, který mu pomáhá v pohybu. Speciální ocas rotuje a celé tělo se tak posunuje vpřed. Malý robot měří jen 12 centimetrů a je vybaven jedním motorkem a baterií. 
 


Při navrhování robota se univerzitní tým inspiroval něčím, co už dlouhou dobu funguje - přírodou. Nápad jim vnukly určité druhy bakterií, které používají bičík k pohybu na podobném principu.

Robot si prošel i testováním v nádobce. Tu naplnili vědci granulovaným materiálem a poté sledovali, jak se robot pohybuje směrem vzhůru až po zátku. Zatím se však jedná pouze o prototyp a počáteční krok, který by měl směřovat k vývoji pokročilejších robotů, kteří se budou pohybovat podobným způsobem. Ti by mohli být využíváni jako průzkumné jednotky nebo pomocníci při záchranných misích, kde bude třeba pohybovat se po písčitém či podobném terénu. Tvůrci nevylučují ani využití při objevování nových koutů vesmíru.

Robotické systémy inspirované existujícími živočichy nejsou nikterak ojedinělé. Robotický úhoř má za úkol hledat zdroje znečištění vody a umělý rejnok zvládne monitorovat život v mořích a nerušit přirozený běh vodního života.

Zdroj: 3ders.org 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře