Robotický systém se učí, jak uchopit předměty

Robotický systém se učí, jak uchopit předměty
, , aktualita
Různé robotické systémy mohou být dobrým pomocníkem člověka. Tento robotický systém se v současné době skládá především ze dvou horních končetin, které mají napodobovat ty lidské a v budoucnu mají být součástí robotických pomocníků. 
K oblíbeným
reklama
Některé robotické systémy, jako je například humanoid Atlas od Boston Dynamics, jsou už opravdu pokročilé. S některými věcmi si ale vědci v oblastech robotiky pořád lámou hlavu. Jednou z těch věcí je ruka, která by dokázala téměř dokonale napodobit skutečnou lidskou končetinu a její jemné motorické schopnosti. Objevuje se mnoho vědeckých týmů, které se snaží svou robotickou ruku vyšperkovat. Takové zařízení by se totiž v budoucnu mohlo hodit i jako pokročilá protéza.

Tým z Bielefeld University se ale zaměřil spíše na vytváření končetin pro robotické asistenty, kteří by v budoucnu mohli pomáhat třeba v domácnostech nebo i v průmyslu. Jejich projekt spočívá ve vývoji robotických rukou, které se dokážou samostatně seznámit s novými předměty a přizpůsobit se jim.

Bez předchozí znalosti objektů si tak systém dokáže poradit s nějakými nástroji či zvládne uchopit různé ovoce. Systém se učí tím, že vše sám zkoumá a zkouší různé možnosti, jedná se tedy o podobný proces, jakým svět poznávají malé děti. 
 

Dvě robotické ruce jsou svým vzhledem a pohyby podobné skutečným lidským končetinám. Dokážou rozeznat různé předměty a podle toho pak přizpůsobit akci. Pokud se jedná o ovoce, robotická ruka ho uchopí, zatímco třeba tlačítko stiskne. Systém je pak schopný identifikaci předmětu zopakovat.

Výzkumníci se nejdříve zaměřili na to, jakým způsobem s různými druhy předmětů manipulují lidé. Testovaným osobám předložili více než stovku předmětů a zjistili, že váha objektů nehraje roli. Lidé se při manipulaci řídili podle tvaru a velikosti. Při dalším testování infračervené kamery snímaly pohyby rukou osob, které měly při kontaktu s předmětem zavázané oči. Tímto způsobem vědci zjišťovali, jak se lidé dotýkají předmětu.

Robotický systém je také schopný přijímat pokyny, který předmět má zrovna prozkoumávat. Podle hlasových příkazů či pomocí jednoduchého ukazování mu to vědci naznačí. Systém je vybaven i kamerami, aby byl schopný gesta rozpoznat. Součástí je i tvář, která se zobrazuje pouze na obrazovce a má za úkol dávat najevo reakce robota na pokyny výzkumníků.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů