Humanoidní robot Atlas a jeho neuvěřitelný pokrok

Humanoidní robot Atlas a jeho neuvěřitelný pokrok
, , aktualita
Společnost Boston Dynamics známe jako výrobce pokročilých robotů, mezi něž patří třeba čtyřnohý armádní BigDog. Roboti Atlas jsou ale humanoidního typu a představují to nejlepší, co kdy bylo vyvinuto a zvláště to platí pro nový, menší a šikovnější typ.
K oblíbeným
reklama
Humanoidní robot Atlas nové generace má podobné proporce jako člověk, čili na výšku měří 175 cm a váží ca 82 kilogramů. Jeho přímý předchůdce byl o několik centimetrů vyšší, ovšem vážil 150 kilogramů, takže šlo o pěkného tlouštíka. Nový Atlas má jako zdroj energie vlastní baterie a využívá hydraulické svaly pro pohyb, dále senzory ve své hlavě plus LIDAR pro detekci překážek a navigaci, přičemž stabilitu zajištují senzory v těle a v nohách.Jeho možnosti ale nejlépe ukáže video, v němž Atlas vystoupí z řady svých robotích bratříčků, zručně si otevře dveře a vyrazí na výlet do zasněženého lesa.V něm se pohybuje po sněhové pokrývce, kvůli čemuž se nevyhne problémům, vždyť robot dokáže jen těžko jako člověk na základě odhadu a zkušeností posoudit, jestli se chystá stoupnout na pevný povrch, nebo se mu noha proboří hluboko do sněhu či uklouzne. Na druhou stranu, ani lidé si často nejsou svým pohybem jistí ani na relativně tenké vrstvě sněhu. Atlas to ale zvládne, i když v některých momentech vypadá, že si trošku přihnul otrozonu. Na rovném povrchu je ale mimořádně stabilní a jak ukáže další část videa, je také schopen zvedat 4,5kg krabice a dávat je do regálů.


Následně si jej vezme do parády dvojník Gordona Freemana vyzbrojený hokejkou, který dokáže nejen to, jak je nový Atlas šikovný, ale i to, že si ještě nedokázal vyvinout vlastní emoce. Jinak by už musel svého lidského trapitele praštit. Nebo že by měl už zabudovány zákony robotiky? Zvláště působivá je pak ukázka toho, jak obratně dokáže fyzicky inzultovaný Atlas vyskočit opět na nohy.

Zdroj: Boston Dynamics

reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o procesory Intel Rocket Lake-S a nové Comet Lake-S Refresh.
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka105 komentářů
Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090 Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090
Zítra bude spuštěna virtuální konference GTC 2021 společnosti Nvidia z kuchyně Jensena Huanga. Ten slíbil i nějaká ta překvapení a jedním z nich budou i schované poklady v rámci prezentace včetně GeForce RTX 3090.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů
Podle nejnovějších dat IDC zažil celosvětový trh s počítači výrazný meziroční růst. I přes pokračující nedostatek komponentů se mělo v 1. čtvrtletí 2021 prodat o polovinu více počítačů než vloni.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT
K módě prodeje NFT se přidává další velký hráč. Bude jím časopis Playboy, který po 67 letech přešel do čistě digitální formy a nyní chce začít prodávat kolekci svých děl, na kterých se podíleli i známí umělci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře