Rover Mars 2020 pěkně roste, ve videu předvedl svou robotickou ruku

Rover Mars 2020 pěkně roste, ve videu předvedl svou robotickou ruku
, , aktualita
V Jet Propulsion Laboratory (JPL) americké NASA se postupně staví nový rover pro Mars, který přibližně za rok a půl doletí za nyní již osamělým Curiosity. Nyní už může máchat svou novou robotickou rukou, která byla otestována. 
K oblíbeným
reklama
Inženýři z JPL už stačili novému roveru pro Mars (stále ještě nemá své konečné jméno) přimontovat řadu kamer včetně těch hlavních plnících funkci očí, dostal také zavěšení a kola, i když ta zatím pouze v inženýrských verzích, než budou připraveny ty konečné. Nyní už byl čas na rover instalovat robotickou ruku a rovnou ji i vyzkoušet. 
 
 
Tato ruka bude na Marsu provádět mnohé těžké práce, i když v podstatně nižší gravitaci v porovnání se Zemí, ale právě proto se mohla na pozemském cvičišti předvést, aby to lépe zvládla na marsovském bojišti. Inženýři ji nechali procvičit svůj "biceps", což zčásti ukazuje následující video. 
 
 
Můžeme tak vidět, jak ruka manipuluje s těžkou a objemnou otočnou soustavou senzorů a různých přístrojů, takže když to zvládne zde, na Marsu už to bude daleko lehčí práce. Inženýři si tak aktuálně zkouší, čeho všeho je jimi vytvořená ruka schopna. Ta má k dispozici celkem pěti motory poháněných pět kloubů - dva ramenní, jeden loketní, jeden zápěstní a pak pro natáčení soustavy senzorů, která má celkovou hmotnost kolem 40 kilogramů. To vše musí pochopitelně fungovat naprosto bezchybně, aby NASA vůbec uvažovala o vypuštění roveru na Mars. 
 
Mezi dané senzory patří třeba Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals (SHERLOC) and Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry (PIXL) a pak je tu také kamera WATSON, s jejíž pomocí si Mars 2020 bude pořizovat podobná selfie jako Curiosity. Ta samozřejmě přitom neslouží jen pro PR NASA, ale i pro ověření toho, v jakém celkovém stavu samotný rover vůbec je. 
 
NASA k tomuto testu může říci, že ruka se zatím chová dobře a dokáže se korektně nastavit do bezpečné přepravní pozice i do pohotovostní. Na Marsu bude schopna operovat v blízkosti roveru a využívat i příklepovou vrtačku pro dobývání vzorků, ale s tím Mars 2020 nebude první. 
 
Práce tak pokračují dobře a ve výhledu stále je, že rover odstartuje v červenci 2020 a na Mars dorazí za několik měsíců v únoru aby začal svou misi trvající alespoň dva pozemské roky. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek5 komentářů