Rover Mars 2020 pěkně roste, ve videu předvedl svou robotickou ruku

Rover Mars 2020 pěkně roste, ve videu předvedl svou robotickou ruku
, , aktualita
V Jet Propulsion Laboratory (JPL) americké NASA se postupně staví nový rover pro Mars, který přibližně za rok a půl doletí za nyní již osamělým Curiosity. Nyní už může máchat svou novou robotickou rukou, která byla otestována. 
K oblíbeným
reklama
Inženýři z JPL už stačili novému roveru pro Mars (stále ještě nemá své konečné jméno) přimontovat řadu kamer včetně těch hlavních plnících funkci očí, dostal také zavěšení a kola, i když ta zatím pouze v inženýrských verzích, než budou připraveny ty konečné. Nyní už byl čas na rover instalovat robotickou ruku a rovnou ji i vyzkoušet. 
 
 
Tato ruka bude na Marsu provádět mnohé těžké práce, i když v podstatně nižší gravitaci v porovnání se Zemí, ale právě proto se mohla na pozemském cvičišti předvést, aby to lépe zvládla na marsovském bojišti. Inženýři ji nechali procvičit svůj "biceps", což zčásti ukazuje následující video. 
 
 
Můžeme tak vidět, jak ruka manipuluje s těžkou a objemnou otočnou soustavou senzorů a různých přístrojů, takže když to zvládne zde, na Marsu už to bude daleko lehčí práce. Inženýři si tak aktuálně zkouší, čeho všeho je jimi vytvořená ruka schopna. Ta má k dispozici celkem pěti motory poháněných pět kloubů - dva ramenní, jeden loketní, jeden zápěstní a pak pro natáčení soustavy senzorů, která má celkovou hmotnost kolem 40 kilogramů. To vše musí pochopitelně fungovat naprosto bezchybně, aby NASA vůbec uvažovala o vypuštění roveru na Mars. 
 
Mezi dané senzory patří třeba Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals (SHERLOC) and Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry (PIXL) a pak je tu také kamera WATSON, s jejíž pomocí si Mars 2020 bude pořizovat podobná selfie jako Curiosity. Ta samozřejmě přitom neslouží jen pro PR NASA, ale i pro ověření toho, v jakém celkovém stavu samotný rover vůbec je. 
 
NASA k tomuto testu může říci, že ruka se zatím chová dobře a dokáže se korektně nastavit do bezpečné přepravní pozice i do pohotovostní. Na Marsu bude schopna operovat v blízkosti roveru a využívat i příklepovou vrtačku pro dobývání vzorků, ale s tím Mars 2020 nebude první. 
 
Práce tak pokračují dobře a ve výhledu stále je, že rover odstartuje v červenci 2020 a na Mars dorazí za několik měsíců v únoru aby začal svou misi trvající alespoň dva pozemské roky. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala