Rozvážky jídla v Moskvě zajišťují autonomní doručovací roboti

Rozvážky jídla v Moskvě zajišťují autonomní doručovací roboti
, , aktualita
Ruský Yandex, který bývá často označován za tamní obdobu Googlu, začal testovat doručování hotových jídel z restaurací pomocí autonomně řízených robotů. Několik těchto vozítek lze potkat v Moskvě.
K oblíbeným
reklama
Poptávka po doručování hotových jídel z restaurací dlouhodobě roste. Tento trend letos ještě podpořila pandemie koronaviru, která ve většině zemí přinesla řadu omezení nebo dokonce úplný lockdown. Kromě nedostatku zaměstnanců tak restaurace a kurýrní společnosti musí řešit také to, aby doručení jídel proběhlo pokud možno bezkontaktně. Pomocnou ruku při rozvážce obědů nebo večeří podávají autonomně řízení roboti, kteří letos zahájili testovací provoz v USA či Velké Británii. Od loňského roku si s touto myšlenkou pohrává také ruský internetový gigant Yandex, který provozuje vyhledávač i spoustu přidružených produktů a služeb.
 
 
Některým zákazníkům aplikace Yandex.Eats (ruská obdoba Woltu či Uber Eats) od tohoto týdne doručuje jídlo nikoliv kurýr v autě, na motorce či jízdním kole, ale malý samořízený robot připomínající brouka. Svými rozměry bývá přirovnáván k malému cestovnímu kufru. Vozítko, které dostalo název Yandex.Rover, používá šest kol pro dobrou manévrovatelnost a pás světelných diod. Po objednávce přijede robot do restaurace, kde obsluha vloží jídlo do boxu s termoizolací. Potom přijede k zákazníkovi, který otevře box pomocí mobilní aplikace. Na displeji svého smartphonu může také kontrolovat jeho polohu na mapě nebo kontaktovat podporu v případě problémů s novým způsobem doručení.
 
 
Robot je vybaven senzory, díky kterým se může sám pohybovat po městských chodnících bez ohledu na počasí nebo denní dobu. Yandex nezmiňuje, jakým způsobem je řešeno nabíjení baterie ani jaké dosahuje výdrže. V současné době funguje v Moskvě dvacet robotů Yandex.Rover, z nichž tři rozvážejí jídlo poblíž kancelářského centra White Square v centru ruské metropole. Od jara testuje společnost tato vozítka při doručování nákupů ze supermarketů v moskevské oblasti Skolkovo, která bývá přirovnávána k ruskému Silicon Valley. Poprvé ovšem Yandex nasadil své autonomní doručovací roboty již vloni v listopadu, kdy zahájil pilotní provoz v technologickém městě Innopolis, které se nachází v ruském Tatarstánu.
 
 
Pohyb každého doručovacího roveru dosud na dálku hlídal dispečer, který mohl zasáhnout v případě nenadálých problémů. Můžeme předpokládat, že se to týká i nových robotů doručujících jídlo z restaurací. Stále se bavíme o nové technologii, které k důkladnému otestování rozhodně nestačí pár měsíců. Americká společnost Starship Technologies zkouší obdobné roboty již od roku 2017. Každý váží 25 kg a dokáže uvézt přes 9 kg nákladu. Maximální rychlost je omezena na běžnou rychlost lidské chůze, konkrétně 6 km/h. Kromě kamer a senzorů jsou vybaveny také reproduktorem pro komunikaci s okolím.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fanoušci přepracují Half-Life 2 s požehnáním od Valve, přijde "brzy" Fanoušci přepracují Half-Life 2 s požehnáním od Valve, přijde "brzy"
Snahy o vylepšování her v rámci komunit fanoušků se ne vždy setkají s pochopením autorů či spíše herních nakladatelů a nezřídka pak přichází na řadu právníci či alespoň jejich hrozba. V případě Half-Life 2: Remastered Collection to tak být nemá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Arrow, Lunar a Nova Lake, aneb co dalšího se chystá? Intel Arrow, Lunar a Nova Lake, aneb co dalšího se chystá?
Intel nám nedávno dal nahlédnout do svých plánů do budoucna, kde už jsou jasně uvedeny i vícečipové běžné procesory pro PC. Nyní se ale nově objevily dosud neznámé názvy Arrow Lake a Nova Lake a opět pak Lunar Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře