Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rusové chtějí na ISS vybudovat luxusní hotel

25.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Rusové chtějí na ISS vybudovat luxusní hotel
Součástí Mezinárodní vesmírné stanice by měl být luxusní hotel, kde budou ubytováni bohatí turisté. K dopravě bude využívána loď Sojuz. Jak bude nový modul vypadat a na kolik vyjde týdenní pobyt v kosmu?
Rusko patřilo v devadesátých letech k průkopníkům vesmírné turistiky, ale po konci raketoplánů Space Shuttle v roce 2011 jsou kosmické lodě Sojuz jediným prostředkem pro dopravu kosmonautů. To by se však mělo změnit v následujících let, kdy SpaceX a další partneři NASA plánují uvést svá „vesmírná taxi“. V Sojuzu se tak opět uvolní místo, které by Rusové rádi využili ke komerčním účelům. Společnost RKK Eněrgija chce na ISS vybudovat luxusní hotel, který by byl umístěn v tlakovém modulu o hmotnosti 20 tun, délce 15,5 metru a objemu 92 kubických metru. Dovnitř by se vešly čtyři pokoje, každý s objemem 2 kubíky, a dvě místnosti s hygienickým a zdravotnickým zázemím o stejném objemu. Hosté si budou moci v pokojích užívat výhled z okna o průměru 2,28 metru, společná místnost potom nabídne dokonce 4,26metrové okno. Připravena bude také posilovna nebo bezdrátové připojení k internetu.
 
 
V popředí plánovaný komerční modul, v pozadí jeho již budovaný sourozenec NEM-1
 
Modul je patrně založen na stejném základu jako již vyráběný modul NEM-1, který bude sloužit jako vědecká laboratoř a napájecí stanice pro ISS. Původně byl v plánu také druhý modul NEM, který však ruská vláda nakonec odmítla financovat. Nyní však nakonec přece jen spatří světlo světa díky ruské firmě RKK Eněrgija, která chce pro jeho financování využít kombinaci soukromých a státních investic. Cena modulu pro komerční využití je dohadována na 16,4 až 26,2 miliard rublů (279 až 446 milionů dolarů). Aby se nápad podařilo financovat, je počítáno, že při každém letu Sojuzu budou přepraveni dva turisté doprovázení jedním profesionálním kosmonautem. Ročně by se mělo do vesmíru vypravit šest zájemců, přičemž by nebyla narušena přeprava běžných kosmonautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět.
 
Pokud půjde vše podle plánů, měly by se náklady na výstavbu modulu vrátit po sedmi letech provozu. Prvních dvanáct vesmírných turistů si bude muset svůj pobyt v kosmu pojistit zálohou 4 miliony dolarů, která bude využita k zaplacení části nákladů pro stavbu modulu. Stejný systém financování využívala ve svých počátcích také americká společnost Virgin Galactic. Týdenní až dvoutýdenní pobyt ve vesmíru včetně dopravy vyjde na 40 milionů dolarů, za příplatek 20 milionů si však pobyt budou moci prodloužit na měsíc a navíc si užít procházku ve vesmíru. Celý projekt počítá s tím, že počet bohatých lidí bude v následujících letech růst. Odhaduje se, že v roce 2021 bude na světě 43 tisíc lidí s osobním jměním přesahujícím 30 milionů dolarů, stačilo by přitom, aby se 36 (0,33 %) z nich rozhodlo pro cestu do vesmíru.
 
 
Schéma vědeckého modulu NEM-1
 
Autoři však připouští, že jejich projekt může mít pár vážných trhlin. Prvním je technická složitost při stavbě nového modulu, a to i v případě, že budou moci inženýři využít stávající plány a některé komponenty z modulu NEM-1 financovaného vládou, který by měl být uveden do provozu v roce 2021. Vybudování komerčího modulu však podle odhadů zabere nejméně pět let, pokud by tedy stavba započala hned v příštím roce, bude dokončena nejdříve v roce 2023. Životnost ISS je přitom plánována jen do roku 2028. Ohrožením může být také neočekávané zvýšení nákladů nebo kolísání směnných kurzů.