reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Rýsuje se 9. generace Core s osmijádrovým Core i7-9700K

, , aktualita
Rýsuje se 9. generace Core s osmijádrovým Core i7-9700K
Na obzoru se rýsuje další generace procesorů Core, i když jak se to vezme. Půjde v podstatě o další procesorový refresh, a tak můžeme mluvit o generaci Coffee Lake Refresh. Dle očekávání její vrcholný model slibuje 8 fyzických jader. 
Pokud by Intel postupoval podle své již zaniklé strategie, pak bychom tu měli v případě 9. generace mít už 7nm procesory, neboť Broadwell a Skylake jsou 14nm a dle Tick-Tock tak už Kaby Lake a Coffee Lake měly být 10nm, a chystaný refresh tedy už 7nm. Jenomže Tick-Tock už neplatí a dle všeho ani náhrada této strategie v podobě Process-Architecture-Optimization. I dle ní by už Coffee Lake (8. generace) měly být 10nm, ale to pochopitelně nejsou a nebude to ani následující 9. generace, o níž se už mluví. 
 
 
Už pár týdnů víme, že Intel si chystá pro další rok osmijádrové desktopové procesory a nyní jeden z nich už získal reálné obrysy. Logicky půjde o Core i7-9700K a pak by zkrátka neměli přijít ani zájemci o Core i5 a Core i3. 
 
Tyto informace pochází ze serveru HKEPC, který má své blízké zdroje mezi tchaj-wanskými výrobci základních desek. Dle nich bude Core i7-9700K stále vyráběn 14nm++ procesem, což je v souladu s předchozími informacemi, takže Intel na tomto procesu opět založí další jednu generaci. Dle nových informací mají přijít také vylepšené Core i5, které sice stále budou šestijádrové, ale zato nabídnou i Hyperthreading, takže konfiguraci 6C/12T jako aktuální Core i7 generace Coffee Lake. Core i3 zase mají dostat čtyři jádra a také podporu Hyperthreadingu, takže v tom se vyrovnají procesorům Core i7 z generace Kaby Lake. Stejně jako v případě dnešních Coffee Lake za to můžeme být vděční především firmě AMD a jejím procesorům Ryzen. 
 
Zatím tak máme informace, které můžeme shrnout v následující tabulce. Pochopitelně ale nejde o stoprocentně zaručené údaje. 
 
Procesor Intel Core i5-8600K Intel Core i5-9600K Intel Core i7-8700K Intel Core i7-9700K
Rodina Coffee Lake 8th Gen Coffee Lake Refresh 9th Gen? Coffee Lake 8th Gen Coffee Lake Refresh 9th Gen?
Proces 14nm++ ? 14nm++ ?
Jádra/vlákna 6/6 6/12 6/12 8/16
Takty 3,6 GHz ? 3,7 GHz ?
Turbo 4,3 GHz ? 4,7 GHz ?
TDP 95W 92W 95W ?
L3 Cache 9 MB 12 MB 12 MB 16 MB
Cena $257 US ? $359 US ?
Příchod na trh 2017 2018 2017 2018
 
Tato údajná 9. generace procesorů Intel Core má být postavena proti vylepšeným procesorům Ryzen známým jako Pinnacle Ridge. Dá se ale říci, že Intel už bude mít dost času na to, aby tuto generaci neuspěchal jako Coffee Lake. V jejich případě je velice problematická dostupnost na trhu a také nemůžeme být spokojeni s tím, co Intel předvedl v rámci desek a čipsetů. Coffee Lake totiž nerozběhneme na deskách pro Kaby Lake, ačkoliv jejich výrobci udávají, že by to klidně bylo možné. Navíc je tu i fakt, že čipset Z370 je v podstatě jen přeznačený Z270. V případě chystaných Core 9. generace lze také očekávat, že je na dnešních deskách se Z370 také nerozběhneme, takže nám z toho vyplývá, že generace Coffee Lake jako celek je jen takový uspěchaný předěl (i když samotné procesory nejsou vůbec špatné), s jehož pomocí se Intel snažil co nejdříve dostat na trh lepší konkurenci pro Ryzen, než jakou zajistily Kaby Lake. 
 
Na poli grafických čipů se tak mezi Intelem a AMD možná rýsuje spolupráce, ale ve světě procesorů se schyluje k lítému boji, což je jen dobře. 
 
Zdroj: wccftech


reklama
reklama
reklama
reklama