www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3900 a Ryzen 5 3500X: budou pouze pro OEM?

Ryzen 9 3900 a Ryzen 5 3500X: budou pouze pro OEM?
, , aktualita
Nyní už můžeme tvrdit, že Ryzen 9 3900 a Ryzen 5 3500X sice dorazily na trh, ale pouze pro OEM, přičemž se slabším modelem se navíc v našem regionu nepotkáme vůbec. Na verze pro maloobchod tak budeme asi čekat marně, pokud se něco nezmění.
K oblíbeným
reklama
Informace o tom, že nové procesory AMD Ryzen 9 3900 a Ryzen 5 3500X budou určeny pro OEM trh, se už objevily dříve, ale my jsme si je mohli přeložit v tom smyslu, že později nové procesory můžeme čekat i v maloobchodě. Nyní je už ale jasné, proč AMD nezveřejnilo přesné datum vypuštění na trh a ceny, oba procesory totiž opravdu budou dle dostupných informací pouze pro OEM zákazníky a samostatně je v obchodech vůbec nenajdeme a navíc Ryzen 5 3500X bude pouze pro Čínu. A to je podivné rozhodnutí, které by si zasloužilo vysvětlení. 
 
 
V případě šestijádrového Ryzen 5 3500X tak v našich končinách nemusíme vůbec nic řešit a vypadá to, že AMD bude mít na trhu s Ryzen 3000 jako nejlevnější volně dostupný model až Ryzen 5 3600 s cenou 199 USD, u nás za cca 5400 Kč. Výroba výrazně levnějších modelů (cenu modelu 3500X však neznáme) se mu možná vzhledem k nutnosti použít vedle 7nm čipletu i 14nm I/O čip nevyplatí, ale zákazníkovi se zase nemusí vůbec líbit to, že AMD nabízí moderní procesory s cenou začínající až tak vysoko a nemá k dispozici moderní a levná čtyřjádra či šestijádra. Však Intel Core i5-9400F jsou na trhu i o více než tisícovku levnější a ta může velice přijít vhod pro investici do dalších komponent. 
 
Co se týče Ryzen 9 3900, zde už je to lepší, neboť tento procesor se dostane na celosvětový trh, i když opět pouze pro OEM. Setkat se s ním tak můžeme v hotových počítačích a kdo by snad čekal, že si jej koupí samostatně, může čekat dále. Dle dostupných zdrojů neexistují vůbec žádné informace nebo jen náznaky toho, že se tento procesor objeví v maloobchodě. 
 
V případě procesoru Ryzen 9 3900 ale už lze AMD lépe pochopit. Tento model by se musel vejít mezi Ryzen 7 3800X za 400 dolarů a Ryzen 9 3900X za 500 dolarů a dá se říci, že jeho nástup by ohrozil oba sousedy. Však Ryzen 9 3900 má být schopen při zátěži všech jader pracovat na cca 4 GHz, takže by to mohlo dopadnout tak, že zákazníci by kvůli malému cenovému rozdílu už téměř zcela ztratili zájem o Ryzen 7 3800X a ohroženy by byly na druhé straně i prodeje modelu 3900X. 
 
Takže domácí stavitelé PC bohužel v tomto případě ostrouhají, ale vždy existuje naděje, že AMD svůj přístup přehodnotí a dané procesory vyšle i na maloobchodní trh. Pokud se k tomu ale nerozhodlo hned, osobně bych s takovou možností kvůli výše řečenému spíše nepočítal. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování
Na Microsoft Flight Simulator 2020 čekají mnozí fanoušci žánru se zasněným pohledem a slinou v koutku úst, kterou si zaslouží především grafické zpracování spojené s vymodelováním reálného světa. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce
Ubisoft nám oficiálně představil nový Far Cry 6, který vyvíjí konkrétně studio Ubisoft Toronto a chystá si jej pro příští rok. Podíváme se do fiktivního místa Latinské Ameriky současnosti, kde probíhá "guerillová revoluce". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat
Dle čínského serveru ITHome už NVIDIA přikročila k zastavení výroby všech výkonných herních karet GeForce RTX 2000 až do verze 2070. To by tak ukazovalo na blížící se vypuštění nové generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář