www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3900X a výkon v herních testech s SMT i bez něj

Ryzen 9 3900X a výkon v herních testech s SMT i bez něj
, , aktualita
S růstem fyzických jader výrazně roste i počet logických jader, ovšem jaký mají praktický význam, to mohou nejlépe odhalit testy. Server TechSpot se zaměřil na to, jak se v tomto ohledu předvede 12jádrový Ryzen. 
K oblíbeným
reklama
Je jasné, že ve vícevláknových aplikacích, které umí efektivně pracovat i na 24 jádrech, bude procesor jako Ryzen 9 3900X prostě lepší a výkonnější. Ovšem co když jej pustíme na aplikaci, která umí využít nižší počet jader a SMT u něj vypneme? Neodmění se třeba vyšším taktem? A co operační systém, umí v případě takového procesoru s SMT efektivně rozdělovat jeho hardwarové prostředky? Právě ve hrách, které dnes rozhodně neumí běžně využívat 24 jader nebo byť jen jejich polovinu, by to mohlo mít smysl. 
 
 
Není tak divu, že Ryzen 9 3900X byl v testu serveru TechSpot postaven proti procesoru Core i9-9900K, který si udržel titul jako nejlepší herní CPU současnosti, ale už moc nezbývalo. Právě v testech TechSpotu byl 12jádrový AMD v průměru o 6 % pomalejší, ale v některých titulech svého soka překonal a v řadě případů nestál rozdíl za řeč. Pak je skutečně možné uvažovat o tom, že by vypnutí SMT pomohlo, přičemž to z 12C/24T procesoru udělá prostě 12C/12T model.
 
Ryzen 9 3900X byl v testu chlazen pomocí boxového chladiče Wraith Prism RGB a až na přepínání mezi SMT on a off bylo veškeré nastavení vždy stejné. Škoda jen, že se to samé nevyzkoušelo také s procesorem od Intelu, který má tak svůj Hyperthreading stále zapnutý. 
 
Co se v herních testech ukázalo? To si můžeme ukázat na třech různých grafech. 
 
 
 
Výkon procesoru Ryzen 9 bez SMT se mohl jako v Prey celkem slušně zvednout a dostat se velice blízko k tomu, co předvádí Core i9. Případně mohl jako ve Forza Horizon 4 naopak spadnout, anebo mohl být jako v The Witcher 3 víceméně stejný. 

Na konci odkazovaného článku pak máme shrnutí, dle nějž tak je i není o co stát, to záleží na konkrétních titulech. V případě průměrné snímkovací frekvence převažuje počet titulů, které ocení vypnuté SMT a zajímavé je, že to platí zvláště pro hry s DirectX 12. Pouze dvě s tímto API vychází lépe se zapnutým SMT, ale rozdíl je zanedbatelný 1 snímek za sekundu. Naopak všechny tři hry s API Vulkan ocení zapnuté SMT. 
 
Pokud jde ovšem o minimální 1% FPS, pak v jejich případě je to dle počtu her zhruba půl na půl. Zde už navíc ani neplatí, že by pro hry s DirectX 12 bylo lepší spíše vypnuté SMT. Z celého testu tak vyplývá, že v případě herního výkonu nelze jednoznačně doporučit vypnutí SMT u Ryzenu 9. Kdo chce, může si to určit dle konkrétních testovaných titulů, ovšem není vůbec jisté, zda se výkon v nich později nezmění po aktualizaci hry, systému Windows či ovladačů.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek