www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen Threadripper demontován, co ukrývá?

Ryzen Threadripper demontován, co ukrývá?
, , aktualita
Už dříve jsme se mohli podívat na procesory AMD Ryzen Threadripper zbavené heatspreaderů, ovšem nyní se můžeme podívat až na samotná procesorová jádra, která byla z pouzdra oddělena. Jsou tu opravdu dvě funkční a dvě atrapy?
K oblíbeným
reklama
Pokud si někdo může dovolit dělat takovéto kousky, pak je to stále více známý německý overclocker der8auer, který v poslední době získává popularitu především díky svým videím na YouTube. Získává dost vzorků hardwaru na to, aby si mohl zkusit některé z nich rozebrat, a to v případě procesorů pochopitelně i nenávratně, jako třeba v tomto případě. 
 

 
Právě díky der8auerovi už víme, že Threadripper mají ve skutečnosti ne dva osmijádrové čipy Zeppelin, ale čtyři jako serverové EPYC, ačkoliv by jim bohatě stačily pouze dva, neboť jde maximálně 16jádrové procesory. AMD už prozradilo, že vzhledem k tomu, že Threadripper a EPYC mají v podstatě stejná pouzdra, bylo nutné využít čtyři čipy, z nichž dva fungují v podstatě jen jako výplň. Pracují tak pouze dva čipy umístěné diagonálně, což je lepší i vzhledem ke chlazení. 
 
 
Overclocker der8auer tak nyní jednak jako obvykle zbavil procesor jeho heatspreaderu, což opět znamenalo jej zahřát na vysokou teplotu, aby povolila indiová pájka. Poté se ale odhodlal také odstranit jednotlivé čipy, aby se podíval právě na to, jak se dvojice nepoužívaných čipů liší od těch aktivních a pokud vůbec. 
 
 
 
 
Po odstranění jednotlivých jader se musely ještě jednotlivé čipy zbavit měděné vrstvy, aby se plně odhalila křemíková vrstva s obvody. Můžeme dobře vidět již známé rozmístění hlavních prvků v čipu Zeppelin, který je rozdělen na dvě čtyřjádrové části, kde je každá vybavena 8 MB L3 cache a obě jsou spojeny pomocí Infinity Fabric. 
 
A co se tedy ukázalo? Je jisté, že všechny čtyři čipy jsou ve skutečnosti opravdové Zeppelin, a tak nejde jen o dva funkční čipy a o dva zcela nefunkční kusy křemíku. Otázka však je, zda AMD do procesorů Threadripper funguje všechny čtyři čipy, jež by byly schopny provozu, nebo jde o dva funkční a dva mimořádně nepovedené. To se ale těžko dozvíme a namísto toho můžeme spekulovat o tom, zda si snad AMD nechystá také 32jádrové desktopové procesory Threadripper. 
 
 
Je zřejmé, že ona možnost tu je, ale toto rozhodnutí bude záviset spíše na tom, zda AMD usoudí, že by o takové procesory opravdu byl zájem a že je v zájmu samotné firmy je uvést na trh. V každém případě to nebude možné na stávající platformě AMD X399, neboť ta postrádá potřebnou konfiguraci slotů DIMM a aktuální desky nejspíše postrádají i další možnosti, jak využít procesory se 32 jádry, třeba už jen pro jejich plné napájení.

Zdroj: der8auer (via YouTube)
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář