www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií
, , aktualita
Společnosti Samsung a ARM ohlásily navázání dlouhodobé spolupráce, která se týká moderních výrobních procesů a také oblasti HPC, čili High-Performance Computing. Samsung tak poskytne výrobní technologie a ARM svou architekturu.
reklama
Samsung se už pochlubil, že v rámci dané spolupráce využije své výrobní technologie 7nm LPP (Low Power Plus) a 5nm LPE (Low Power Early) a díky nim bude schopen vyhnat takt procesorů ARM Cortex-A76 nad 3 GHz. Samotná společnost ARM však nebude ve světě HPC spolupracovat pouze se Samsungem, ale také s jinými společnostmi jako Fujitsu nebo HPE. 
 
nová centrála společnosti Samsung
 
Z tohoto oznámení se ale také dozvíme i nové informace o samotných výrobních procesech firmy Samsung, která je jednou ze čtyř, jež se dokáží držet v čele v celosvětovém měřítku. Ještě v tomto roce Samsung najede na výrobu 7nm čipů pomocí procesu LPP, což znamená, že bude schopna tvořit i výkonné čipy kalibru procesorů či grafických čipů. Zařadí se tím po bok GlobalFoundries a TSMC. A pokud Intel opravdu odsune masové nasazení svého 10nm procesu až na příští rok, bude to znamenat, že už opravdu za ostatními zaostal. 
 
Co se týče technologie EUV, tu v první fázi výroby 7nm technologií nevyužije a chystá se k tomu až někdy v první polovině příštího roku. Ale o tom se mluvilo už dříve a výrobci se obecně nechystali nasadit EUV v prvních generacích 7nm procesů. Ostatně se očekává, že právě 7 nm tu s námi vydrží dlouho (či v případě Intelu 10 nm). 
 
Od EUV se očekává především to, že odstraní nutnost použití tolika fotolitografických masek, čímž se doufejme značně usnadní a zlevní výroba. O 5nm technologii se Samsung moc nezmiňuje a uvádí pouze to, že bude stavět právě na 7nm technologii LPP. 
 
 
Vraťme se ale ke spolupráci firem Samsung a ARM. Samotný Samsung se do oblasti HPC pustil už dříve, jak dokazuje výše zobrazená deska od britské firmy Kaleao, která představila servery založené na procesorech Samsung Exynos 7420. Nejde o nic jiného než o procesory s jádry Cortex-A57 a A53. Výkonnější A57 zde slouží pro výpočetní účely a A53 pro systémové funkce. Samsung tak má své zkušenosti s architekturou ARM využitou pro serverové účely a spolupráce s ARM má přinést dalšího konkurenta pro Intel, který aktuálně na poli serverů dominuje, ale už mu z jeho dříve 99% koláče začíná užírat ARM díky procesorům EPYC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel
Prvočísla byla v matematice viděna spíše jako nepředvídatelná, a stala se tak základem pro řadu kryptografických technik. Nicméně nyní vědci tvrdí, že v nich našli jistý vzor a ten je navíc překvapivě podobný se vzorem rozmístění atomů v některých materiálech.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2 BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2
Potřebujete-li solidní dolet na desítky kilometrů a několikahodinovou výdrž dronu, BShark Narwhal 2 může být tím pravým pro vás. Jeho palivem je vodík a nová generace je navíc výrazně dostupnější než ta předchozí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí? Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí?
Vzorek 600 hvězd, které se nyní nacházejí v našem sousedství, odhaluje fakta o migraci v Mléčné dráze. Ta je přitom velice značná a ukazuje se, že hvězdy se rodí daleko od místa svého skonu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe
Společnost Gigabyte nepatří zrovna mezi tradiční výrobce SSD a ostatně na tento trh vstoupila teprve letos s prvními SSD pro rozhraní SATA. Nyní ale představuje už tři modely SSD v podobě M.2 kartiček pro PCIe a NVMe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář
Společnost SpaceX dle svého slibu prozradila jméno člověka, který se jako první na raketě BFR vydá k Měsíci. Bude to japonský podnikatel Yusaku Maezawa, který však nebude cestovat sám. Chce pozvat šest umělců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek