www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií
, , aktualita
Společnosti Samsung a ARM ohlásily navázání dlouhodobé spolupráce, která se týká moderních výrobních procesů a také oblasti HPC, čili High-Performance Computing. Samsung tak poskytne výrobní technologie a ARM svou architekturu.
reklama
Samsung se už pochlubil, že v rámci dané spolupráce využije své výrobní technologie 7nm LPP (Low Power Plus) a 5nm LPE (Low Power Early) a díky nim bude schopen vyhnat takt procesorů ARM Cortex-A76 nad 3 GHz. Samotná společnost ARM však nebude ve světě HPC spolupracovat pouze se Samsungem, ale také s jinými společnostmi jako Fujitsu nebo HPE. 
 
nová centrála společnosti Samsung
 
Z tohoto oznámení se ale také dozvíme i nové informace o samotných výrobních procesech firmy Samsung, která je jednou ze čtyř, jež se dokáží držet v čele v celosvětovém měřítku. Ještě v tomto roce Samsung najede na výrobu 7nm čipů pomocí procesu LPP, což znamená, že bude schopna tvořit i výkonné čipy kalibru procesorů či grafických čipů. Zařadí se tím po bok GlobalFoundries a TSMC. A pokud Intel opravdu odsune masové nasazení svého 10nm procesu až na příští rok, bude to znamenat, že už opravdu za ostatními zaostal. 
 
Co se týče technologie EUV, tu v první fázi výroby 7nm technologií nevyužije a chystá se k tomu až někdy v první polovině příštího roku. Ale o tom se mluvilo už dříve a výrobci se obecně nechystali nasadit EUV v prvních generacích 7nm procesů. Ostatně se očekává, že právě 7 nm tu s námi vydrží dlouho (či v případě Intelu 10 nm). 
 
Od EUV se očekává především to, že odstraní nutnost použití tolika fotolitografických masek, čímž se doufejme značně usnadní a zlevní výroba. O 5nm technologii se Samsung moc nezmiňuje a uvádí pouze to, že bude stavět právě na 7nm technologii LPP. 
 
 
Vraťme se ale ke spolupráci firem Samsung a ARM. Samotný Samsung se do oblasti HPC pustil už dříve, jak dokazuje výše zobrazená deska od britské firmy Kaleao, která představila servery založené na procesorech Samsung Exynos 7420. Nejde o nic jiného než o procesory s jádry Cortex-A57 a A53. Výkonnější A57 zde slouží pro výpočetní účely a A53 pro systémové funkce. Samsung tak má své zkušenosti s architekturou ARM využitou pro serverové účely a spolupráce s ARM má přinést dalšího konkurenta pro Intel, který aktuálně na poli serverů dominuje, ale už mu z jeho dříve 99% koláče začíná užírat ARM díky procesorům EPYC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek