www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií

Samsung a ARM budou spolupracovat na vývoji 7nm a 5nm HPC technologií
, , aktualita
Společnosti Samsung a ARM ohlásily navázání dlouhodobé spolupráce, která se týká moderních výrobních procesů a také oblasti HPC, čili High-Performance Computing. Samsung tak poskytne výrobní technologie a ARM svou architekturu.
reklama
Samsung se už pochlubil, že v rámci dané spolupráce využije své výrobní technologie 7nm LPP (Low Power Plus) a 5nm LPE (Low Power Early) a díky nim bude schopen vyhnat takt procesorů ARM Cortex-A76 nad 3 GHz. Samotná společnost ARM však nebude ve světě HPC spolupracovat pouze se Samsungem, ale také s jinými společnostmi jako Fujitsu nebo HPE. 
 
nová centrála společnosti Samsung
 
Z tohoto oznámení se ale také dozvíme i nové informace o samotných výrobních procesech firmy Samsung, která je jednou ze čtyř, jež se dokáží držet v čele v celosvětovém měřítku. Ještě v tomto roce Samsung najede na výrobu 7nm čipů pomocí procesu LPP, což znamená, že bude schopna tvořit i výkonné čipy kalibru procesorů či grafických čipů. Zařadí se tím po bok GlobalFoundries a TSMC. A pokud Intel opravdu odsune masové nasazení svého 10nm procesu až na příští rok, bude to znamenat, že už opravdu za ostatními zaostal. 
 
Co se týče technologie EUV, tu v první fázi výroby 7nm technologií nevyužije a chystá se k tomu až někdy v první polovině příštího roku. Ale o tom se mluvilo už dříve a výrobci se obecně nechystali nasadit EUV v prvních generacích 7nm procesů. Ostatně se očekává, že právě 7 nm tu s námi vydrží dlouho (či v případě Intelu 10 nm). 
 
Od EUV se očekává především to, že odstraní nutnost použití tolika fotolitografických masek, čímž se doufejme značně usnadní a zlevní výroba. O 5nm technologii se Samsung moc nezmiňuje a uvádí pouze to, že bude stavět právě na 7nm technologii LPP. 
 
 
Vraťme se ale ke spolupráci firem Samsung a ARM. Samotný Samsung se do oblasti HPC pustil už dříve, jak dokazuje výše zobrazená deska od britské firmy Kaleao, která představila servery založené na procesorech Samsung Exynos 7420. Nejde o nic jiného než o procesory s jádry Cortex-A57 a A53. Výkonnější A57 zde slouží pro výpočetní účely a A53 pro systémové funkce. Samsung tak má své zkušenosti s architekturou ARM využitou pro serverové účely a spolupráce s ARM má přinést dalšího konkurenta pro Intel, který aktuálně na poli serverů dominuje, ale už mu z jeho dříve 99% koláče začíná užírat ARM díky procesorům EPYC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář