www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung hlásí objev a-BN, velice důležitého dielektrika pro budoucí čipy

Samsung hlásí objev a-BN, velice důležitého dielektrika pro budoucí čipy
, , aktualita
Společnost Samsung hlásí, že se výzkumníkům v Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s dalšími institucemi povedlo najít nové velice zajímavé dielektrikum, které pomůže v dalším zmenšování počítačových čipů. 
K oblíbeným
reklama
Jde o prý náhodný objev výzkumníků ze Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) a University of Cambridge. Vlastnosti materiálu a-BN tak byly dle profesora Manishe Chhowally z Cambridge odhaleny náhodou, takže i štěstí přispělo k tomu, že tu máme nový nadějný dielektrický materiál. 
 
 
Amorfní nitrid boritý (a-BN) má vhodné elektrické a mechanické vlastnosti na pozici dielektrika v počítačových čipech s konstantou 1,78κ. Překonává tak dnes používaný materiál p-SiCOH s jeho 2,5κ a vypadá to, že v tomto ohledu je polovodičový průmysl opravdu na dobré cestě. Dle International Roadmap for Devices and Systems by totiž bylo pro tento průmysl velice vhodné, aby se do roku 2028 objevilo dielektrikum s hodnotou pod 2 κ, což a-BN snadno překonává. 
 
 
 
Materiál a-BN tak může být použit jako izolant v počítačových čipech, který bude minimalizovat vzájemné rušení mezi datovými spoji, což tak pomůže pokročit ve vývoji čipů, respektive v jejich dalším zmenšování. 
 
Amorfní nitrid boritý byl odvozen od tzv. bílého grafenu, což je opět BN, ovšem už s pravidelnou krystalickou mřížkou, díky níž má zcela jiné vlastnosti. Autoři studie také hlásí, že samotný a-BN také může být tvořen s využitím klasických technologií na křemíkových waferech, a to při relativně nízkých teplotách do 400 °C. Konkrétně se pak zmínili o jeho nasazení při tvorbě příštích pamětí typu DRAM či NAND Flash a lze si představit, že půjde o paměti tvořené právě firmou Samsung.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře