www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung hlásí objev a-BN, velice důležitého dielektrika pro budoucí čipy

Samsung hlásí objev a-BN, velice důležitého dielektrika pro budoucí čipy
, , aktualita
Společnost Samsung hlásí, že se výzkumníkům v Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s dalšími institucemi povedlo najít nové velice zajímavé dielektrikum, které pomůže v dalším zmenšování počítačových čipů. 
K oblíbeným
reklama
Jde o prý náhodný objev výzkumníků ze Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) a University of Cambridge. Vlastnosti materiálu a-BN tak byly dle profesora Manishe Chhowally z Cambridge odhaleny náhodou, takže i štěstí přispělo k tomu, že tu máme nový nadějný dielektrický materiál. 
 
 
Amorfní nitrid boritý (a-BN) má vhodné elektrické a mechanické vlastnosti na pozici dielektrika v počítačových čipech s konstantou 1,78κ. Překonává tak dnes používaný materiál p-SiCOH s jeho 2,5κ a vypadá to, že v tomto ohledu je polovodičový průmysl opravdu na dobré cestě. Dle International Roadmap for Devices and Systems by totiž bylo pro tento průmysl velice vhodné, aby se do roku 2028 objevilo dielektrikum s hodnotou pod 2 κ, což a-BN snadno překonává. 
 
 
 
Materiál a-BN tak může být použit jako izolant v počítačových čipech, který bude minimalizovat vzájemné rušení mezi datovými spoji, což tak pomůže pokročit ve vývoji čipů, respektive v jejich dalším zmenšování. 
 
Amorfní nitrid boritý byl odvozen od tzv. bílého grafenu, což je opět BN, ovšem už s pravidelnou krystalickou mřížkou, díky níž má zcela jiné vlastnosti. Autoři studie také hlásí, že samotný a-BN také může být tvořen s využitím klasických technologií na křemíkových waferech, a to při relativně nízkých teplotách do 400 °C. Konkrétně se pak zmínili o jeho nasazení při tvorbě příštích pamětí typu DRAM či NAND Flash a lze si představit, že půjde o paměti tvořené právě firmou Samsung.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala