www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung konečně vypustil na trh SSD 860 PRO a 860 EVO

Samsung konečně vypustil na trh SSD 860 PRO a 860 EVO
, , aktualita
Na nových 64vrstvých pamětech V-NAND založil Samsung nové řady SSD 860 PRO a 860 EVO, které nahradí série 850. Však ty jsou na trhu už od roku 2014, takže na jejich nástupce čekáme velice dlouho. Je ale důvod, proč tomu tak je.
K oblíbeným
reklama
Samsung totiž nabízí SSD patřící do sérií 800 stále využívajíc rozhraní SATA 6 Gb/s, ať už v podobě 2,5" disků nebo M.2 karet. Každý přitom ví, že SSD pro rozhraní SATA už jsou dlouho zaseklá na tom, co umožňuje právě jejich rozhraní, takže veškeré modely svou propustností končí pod 600 MB/s. Výše už se dostaneme dnes jedině s využitím rozhraní PCIe, a to má zase Samsung pokryté jinými řadami. Pak logicky ani nebyl velký důvod k inovacím modelů pro SATA, a tak jsme se nástupců SSD 850 EVO a PRO dočkali až dnes. 
 
 
Hlavním důvodem je zřejmě využití nejnovějších pamětí V-NAND, které mají 64 vrstev paměťových buněk a vedle nich je tu také nový kontroler MJX. Nové 860 PRO (pouze 2,5") a 860 EVO (2,5", mSATA i M.2) jsou tak určeny pro uživatele, kteří stále nemají možnost nebo zájem využít modernější SSD pro PCIe a NVMe. 
 
Nová SSD jsou tvořena 512Gb a případně 256Gb paměťmi V-NAND a využívají také až 4 GB paměti LPDDR4 jako cache, takže můžeme očekávat poctivé provedení, a to zvláště v případě řady 860 PRO. Ta totiž staví na pamětech MLC zapisujících 2 bity do buňky, zatímco 860 EVO využívají už paměti TLC se 3 bity na buňku. Očekávat bychom mohli od 860 PRO vyšší výkon zvláště při zápisu, i když ten se dle specifikací zas tak moc neliší a otázka je, jak to bude s reálnou životností buněk. Co se týče kontroleru MJX, ten sám o sobě slibuje vyšší výkon a také vylepšenou kompatibilitu s linuxovými OS. 
 
 
Samsung 860 PRO jsou jako obvykle ty lepší a k dispozici budou v kapacitách 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB vybavené 512 MB až 4 GB paměti LPDDR4. Sekvenční rychlosti činí 560 a 530 MB/s pro čtení a zápis s IOPS 100 a 90 tisíc. Záruka je spojena buď s klasickou lhůtou, která je pětiletá, ovšem pokud před tím překročíme stanovenou hranici TBW, budeme mít smůlu. Pro každých 256 GB platí 300 TB, takže maximem je 4800 TB pro 4TB model. Celkem tak jde o 1200 celkových přepisů SSD pokrytých zárukou, což je na dnešní dobu slušné. 
 
Samsung 860 EVO mají kapacity 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB, přičemž mSATA končí na 1 TB a M.2 na 2 TB. Sekvenční rychlosti činí 550 a 520 MB/s pro čtení a zápis s IOPS 98 a 90 tisíc, takže jde jen o minimální rozdíl oproti PRO, stejně jako ve spotřebě energie. Vzhledem k TLC pamětem ale Samsung snížil TBW na polovinu, takže jde o 150 TB až 2400 TB a 600 celkových přepisů během opět pětileté záruční lhůty. Pro všechna nová SSD a jejich správu je určen Magician Software for SSD. 
 
Nové 860 PRO a 860 EVO budou k dispozici ještě od ledna za ceny od 140 a 95 dolarů. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů