www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung nabízí své první komerčně dostupné Embedded MRAM

Samsung nabízí své první komerčně dostupné Embedded MRAM
, , aktualita
Intel nedávno ohlásil, že má pro výrobu ve velkém připraveny paměti MRAM založené na procesu FinFET a nyní se hlásí i Samsung. Ten odstartoval výrobu svých již komerčně dostupných pamětí eMRAM. 
K oblíbeným
reklama
Samsung tak nechce být pozadu, alespoň co se týče prezentace svých novinek založených na pamětech eMRAM. Zatím totiž teprve plánuje spustit výrobu pomocí výrobní technologie FinFET, což Intel už učinil, ovšem v jeho případě jde stále o 22nm technologii. Ta už byla v Intelu právě v podobě FinFET, zatímco firmy jako Samsung ve své době nic podobného neměl, a tak ani není divu, že se zde používá technologie 28FDS, čili 28nm Fully Depleted SOI. 
 
 
Oproti pamětem eFlash slibují nové Embedded MRAM (eMRAM) od Samsungu vyšší výkon i výdrž, co se týče počtu zapisovacích cyklů. Paměti také mohou být integrovány do existujících čipů.  
 
Jak dobře víme, magnetorezistivní paměti s libovolným přístupem využívají právě měření odporu, aby se dalo zjistit, jaká informace je v nich zapsaná. Tento odpor závisí na magnetismu dvou feromagnetických vrstev oddělených tenkou bariérou. Uplatňuje se zde proces, který Samsung sám nazývá Magnetic Tunnel Junction, čili MTJ.
 
 
MRAM je velice nadějná technologie, která teoreticky může zajistit rychlosti srovnatelné s RAM a přitom vysokou výdrž a schopnost udržet data i bez napájení. Aktuální eMRAM je asi 1000x rychlejší než eFlash a vůbec nevyžaduje již obsazené buňky před novým zápisem smazat. Pracuje také při mnohem nižším napětí, a tak dle Samsungu vyžaduje asi 400x méně energie pro zápis dat. 
 
Na druhé straně jsou MRAM zatím na začátku na rozdíl od vyspělých a široce rozšířených DRAM, NAND Flash nebo i 3D XPoint. Samsung také veřejně nesděluje, jakou kapacitu jeho eMRAM mají, ale víme, že teprve v tomto roce se chystá dokončit design 1Gb čipů. Aktuální eMRAM jsou určeny pro využití v mikrokontrolerech, IoT či umělé inteligenci. Později budou tyto paměti vyráběny také pomocí procesu 18FDS a poté i pomocí procesů FinFET.
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala