www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung nabízí své první komerčně dostupné Embedded MRAM

Samsung nabízí své první komerčně dostupné Embedded MRAM
, , aktualita
Intel nedávno ohlásil, že má pro výrobu ve velkém připraveny paměti MRAM založené na procesu FinFET a nyní se hlásí i Samsung. Ten odstartoval výrobu svých již komerčně dostupných pamětí eMRAM. 
K oblíbeným
reklama
Samsung tak nechce být pozadu, alespoň co se týče prezentace svých novinek založených na pamětech eMRAM. Zatím totiž teprve plánuje spustit výrobu pomocí výrobní technologie FinFET, což Intel už učinil, ovšem v jeho případě jde stále o 22nm technologii. Ta už byla v Intelu právě v podobě FinFET, zatímco firmy jako Samsung ve své době nic podobného neměl, a tak ani není divu, že se zde používá technologie 28FDS, čili 28nm Fully Depleted SOI. 
 
 
Oproti pamětem eFlash slibují nové Embedded MRAM (eMRAM) od Samsungu vyšší výkon i výdrž, co se týče počtu zapisovacích cyklů. Paměti také mohou být integrovány do existujících čipů.  
 
Jak dobře víme, magnetorezistivní paměti s libovolným přístupem využívají právě měření odporu, aby se dalo zjistit, jaká informace je v nich zapsaná. Tento odpor závisí na magnetismu dvou feromagnetických vrstev oddělených tenkou bariérou. Uplatňuje se zde proces, který Samsung sám nazývá Magnetic Tunnel Junction, čili MTJ.
 
 
MRAM je velice nadějná technologie, která teoreticky může zajistit rychlosti srovnatelné s RAM a přitom vysokou výdrž a schopnost udržet data i bez napájení. Aktuální eMRAM je asi 1000x rychlejší než eFlash a vůbec nevyžaduje již obsazené buňky před novým zápisem smazat. Pracuje také při mnohem nižším napětí, a tak dle Samsungu vyžaduje asi 400x méně energie pro zápis dat. 
 
Na druhé straně jsou MRAM zatím na začátku na rozdíl od vyspělých a široce rozšířených DRAM, NAND Flash nebo i 3D XPoint. Samsung také veřejně nesděluje, jakou kapacitu jeho eMRAM mají, ale víme, že teprve v tomto roce se chystá dokončit design 1Gb čipů. Aktuální eMRAM jsou určeny pro využití v mikrokontrolerech, IoT či umělé inteligenci. Později budou tyto paměti vyráběny také pomocí procesu 18FDS a poté i pomocí procesů FinFET.
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů