reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"

19.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
V nabídce podnikových SSD disků společnosti Samsung se objevila novinka v podobě modelů PM1733 a PM1735. Ty budou k dispozici jako karty typu HHHL i ve 2,5" formátu U.2, celkově to bude 19 kombinací s kapacitami 0,8 TB až 30,72 TB. Zajímavostí bude především software Fail in Place (FIP), který má zajistit další pokračování práce i poté, co odejde některý z NAND čipů. Pokud detekuje chybu v NAND čipu, data přesune do jiného bezchybného čipu a pokračuje se dál. Disk by tak neměl nikdy umřít, i když toto samozřejme závisí na tom, jak dlouho vydrží poslední funkční NAND čip (těch je např. v 30,72TB verzi hned 512 kusů). Disky by měly vydržet minimálně 1 až 3 přepisy denně po dobu 5 let (DWPD).
 
Samsung PM1733
 
Další zajímavostí je vestavěná virtualizace, kdy se disk sám dokáže rozdělit až na 64 menších virtuálních SSD disků. Díky tomu nabídne virtuální pracovní úložiště velkému množství uživatelů, přestože půjde fyzicky o jediný disk. Např. funkce Single-Root I/O Virtualisation (SR-IOV) tak může být přemístěna na samotný SSD disk. Nová SSD využívají rychlého rozhraní PCI-Express 4.0 a slibují přenosovou rychlost při zápisu až 3800 MB/s. U sekvenčního čtení je to ještě mnohem lepší. U.2 verze mají dosahovat až 6400 MB/s, v případě HHHL karet se lze těšit dokonce na 8000 MB/s. Jak bylo řečeno, jde o podnikové disky pro servery a datová centra, v běžném prodeji se tedy s nimi nesetkáte.
 
Samsung PM1733
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama