www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu
, , aktualita
Společnost Samsung můžeme společně s TSMC považovat za firmu, která má k dispozici světově nejpokročilejší procesy pro výrobu počítačových čipů. Ostatně už se pochlubila, že vývoj jejího 5nm FinFET s EUV je dokončen. 
K oblíbeným
reklama
Výroba počítačových čipů pomocí 5nm procesů firem TSMC a Samsung ještě nezačala, tedy alespoň ne ta běžná. Jde spíše o technologie, které se ukáží na trhu někdy v příštím roce, ale jejich postupný nástup už nám stvrzuje, že Intel opravdu přišel o svůj technologický náskok, z nějž se těšil poté, co sám uvedl na trh 22nm technologii a s ní své tranzistory Tri-gate, na něž ostatní až později reagovali pomocí různých procesů obecně označovaných jako FinFET.
 
 
Nyní také nejde pouze o to, že TSMC a Samsung mají technologie s vyšším rozlišením, ostatně jejich označení pomocí XXnm je do jisté míry otázka marketingu. Jde i o to, že obě tyto firmy už používají technologii EUV, a to nejdříve v rámci vylepšených 7nm procesů a nové 5nm procesy tak už budou druhé v pořadí, a to v době, kdy Intel k výrobě pomocí EUV ještě ani nepřičichl a v rámci stále ještě připravovaného 10nm procesu ani nepřičichne, pokud tu tedy není něco, co dosud nevíme. 
 
Jaký ale bude nový 5nm EUV proces firmy Samsung? Ta uvádí, že oproti její 7nm technologii tu bude výhoda ve 25% navýšení počtu tranzistorů na stejné ploše, 20% snížení spotřeby, anebo 10% navýšení výkonu. Nový proces by měl ještě více využít technologii EUV, čili na větším počtu vrstev, čímž se zjednoduší příprava masek, ale my už se nedozvíme podrobnosti o tom, jak moc se použití EUV oproti předchozímu procesu rozšíří. 
 
Samsung ale uvádí, že 5nm proces vychází přímo ze 7nm, díky čemuž bude přechod na něj snadný i pro zákazníky, kteří budou moci využít upravené 7nm čipy, takže lze mluvit o možnosti die-shrinku. Odstartována byla již zkušební výroba, takže možná že ještě letos začne běžná produkce ve velkém. 
 
Vedle toho byl připraven dokonce i 6nm EUV proces, na němž byl už připraven první návrh čipu, ale lze očekávat, že vedle 7nm procesu bude hlavní hvězdou právě ten 5nm. Jako obvykle jsme se také nedozvěděli nic konkrétního o tom, kdo a pro výrobu čeho nové procesy využije. Opět tu máme obecné zaměření, a to na 5G, AI, HPC a automotive a nakonec se Samsung zmínil o tom, že nové procesy s EUV se uplatní na linkách továrny S3 v korejském Hwaseongu. Přesně ta se bude také brzy rozšiřovat, přičemž nové kapacity budou připraveny už někdy v druhé polovině příštího roku a od začátku toho příštího by už měla odstartovat výroba. 
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář