www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu
, , aktualita
Společnost Samsung můžeme společně s TSMC považovat za firmu, která má k dispozici světově nejpokročilejší procesy pro výrobu počítačových čipů. Ostatně už se pochlubila, že vývoj jejího 5nm FinFET s EUV je dokončen. 
K oblíbeným
reklama
Výroba počítačových čipů pomocí 5nm procesů firem TSMC a Samsung ještě nezačala, tedy alespoň ne ta běžná. Jde spíše o technologie, které se ukáží na trhu někdy v příštím roce, ale jejich postupný nástup už nám stvrzuje, že Intel opravdu přišel o svůj technologický náskok, z nějž se těšil poté, co sám uvedl na trh 22nm technologii a s ní své tranzistory Tri-gate, na něž ostatní až později reagovali pomocí různých procesů obecně označovaných jako FinFET.
 
 
Nyní také nejde pouze o to, že TSMC a Samsung mají technologie s vyšším rozlišením, ostatně jejich označení pomocí XXnm je do jisté míry otázka marketingu. Jde i o to, že obě tyto firmy už používají technologii EUV, a to nejdříve v rámci vylepšených 7nm procesů a nové 5nm procesy tak už budou druhé v pořadí, a to v době, kdy Intel k výrobě pomocí EUV ještě ani nepřičichl a v rámci stále ještě připravovaného 10nm procesu ani nepřičichne, pokud tu tedy není něco, co dosud nevíme. 
 
Jaký ale bude nový 5nm EUV proces firmy Samsung? Ta uvádí, že oproti její 7nm technologii tu bude výhoda ve 25% navýšení počtu tranzistorů na stejné ploše, 20% snížení spotřeby, anebo 10% navýšení výkonu. Nový proces by měl ještě více využít technologii EUV, čili na větším počtu vrstev, čímž se zjednoduší příprava masek, ale my už se nedozvíme podrobnosti o tom, jak moc se použití EUV oproti předchozímu procesu rozšíří. 
 
Samsung ale uvádí, že 5nm proces vychází přímo ze 7nm, díky čemuž bude přechod na něj snadný i pro zákazníky, kteří budou moci využít upravené 7nm čipy, takže lze mluvit o možnosti die-shrinku. Odstartována byla již zkušební výroba, takže možná že ještě letos začne běžná produkce ve velkém. 
 
Vedle toho byl připraven dokonce i 6nm EUV proces, na němž byl už připraven první návrh čipu, ale lze očekávat, že vedle 7nm procesu bude hlavní hvězdou právě ten 5nm. Jako obvykle jsme se také nedozvěděli nic konkrétního o tom, kdo a pro výrobu čeho nové procesy využije. Opět tu máme obecné zaměření, a to na 5G, AI, HPC a automotive a nakonec se Samsung zmínil o tom, že nové procesy s EUV se uplatní na linkách továrny S3 v korejském Hwaseongu. Přesně ta se bude také brzy rozšiřovat, přičemž nové kapacity budou připraveny už někdy v druhé polovině příštího roku a od začátku toho příštího by už měla odstartovat výroba. 
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek