www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu

Samsung úspěšně dokončil vývoj 5nm EUV procesu
, , aktualita
Společnost Samsung můžeme společně s TSMC považovat za firmu, která má k dispozici světově nejpokročilejší procesy pro výrobu počítačových čipů. Ostatně už se pochlubila, že vývoj jejího 5nm FinFET s EUV je dokončen. 
K oblíbeným
reklama
Výroba počítačových čipů pomocí 5nm procesů firem TSMC a Samsung ještě nezačala, tedy alespoň ne ta běžná. Jde spíše o technologie, které se ukáží na trhu někdy v příštím roce, ale jejich postupný nástup už nám stvrzuje, že Intel opravdu přišel o svůj technologický náskok, z nějž se těšil poté, co sám uvedl na trh 22nm technologii a s ní své tranzistory Tri-gate, na něž ostatní až později reagovali pomocí různých procesů obecně označovaných jako FinFET.
 
 
Nyní také nejde pouze o to, že TSMC a Samsung mají technologie s vyšším rozlišením, ostatně jejich označení pomocí XXnm je do jisté míry otázka marketingu. Jde i o to, že obě tyto firmy už používají technologii EUV, a to nejdříve v rámci vylepšených 7nm procesů a nové 5nm procesy tak už budou druhé v pořadí, a to v době, kdy Intel k výrobě pomocí EUV ještě ani nepřičichl a v rámci stále ještě připravovaného 10nm procesu ani nepřičichne, pokud tu tedy není něco, co dosud nevíme. 
 
Jaký ale bude nový 5nm EUV proces firmy Samsung? Ta uvádí, že oproti její 7nm technologii tu bude výhoda ve 25% navýšení počtu tranzistorů na stejné ploše, 20% snížení spotřeby, anebo 10% navýšení výkonu. Nový proces by měl ještě více využít technologii EUV, čili na větším počtu vrstev, čímž se zjednoduší příprava masek, ale my už se nedozvíme podrobnosti o tom, jak moc se použití EUV oproti předchozímu procesu rozšíří. 
 
Samsung ale uvádí, že 5nm proces vychází přímo ze 7nm, díky čemuž bude přechod na něj snadný i pro zákazníky, kteří budou moci využít upravené 7nm čipy, takže lze mluvit o možnosti die-shrinku. Odstartována byla již zkušební výroba, takže možná že ještě letos začne běžná produkce ve velkém. 
 
Vedle toho byl připraven dokonce i 6nm EUV proces, na němž byl už připraven první návrh čipu, ale lze očekávat, že vedle 7nm procesu bude hlavní hvězdou právě ten 5nm. Jako obvykle jsme se také nedozvěděli nic konkrétního o tom, kdo a pro výrobu čeho nové procesy využije. Opět tu máme obecné zaměření, a to na 5G, AI, HPC a automotive a nakonec se Samsung zmínil o tom, že nové procesy s EUV se uplatní na linkách továrny S3 v korejském Hwaseongu. Přesně ta se bude také brzy rozšiřovat, přičemž nové kapacity budou připraveny už někdy v druhé polovině příštího roku a od začátku toho příštího by už měla odstartovat výroba. 
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl
Těžba kryptoměn je dnes lákavá pro mnoho lidí stejně jako obchodování s nimi. Programátor Yifan Gu zkusil, zda by něco takového bylo možné i na novém procesoru Apple M1. A možné to opravdu je.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Asus má v nabídce první desku s AMD B550 a Thunderbolt 4 Asus má v nabídce první desku s AMD B550 a Thunderbolt 4
Společnost Asus se přihlásila se základní deskou ProART B550-Creator, která jako první model s čipovou sadou AMD B550 nabízí rozhraní Thunderbolt 4. Dostupná bude ovšem až od příštího měsíce. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek