www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii

Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii
, , aktualita
A máme tu další nadějnou bateriovou technologii, kterou má tentokrát na svědomí společnost Samsung, dle níž se nabíjí pětkrát rychle než klasické baterie typu Li-ion. Mluvit budeme o bateriách využívajících grafenové kuličky. 
K oblíbeným
reklama
Samotné Li-ion baterie byly poprvé nabídnuty na trhu v roce 1991 a poskytly oproti starším typům výrazně lepší vlastnosti především v ohledu na poměr velikosti a kapacity. Od té doby však čekáme na další technologii, která se dokáže prosadit, přičemž o nových nadějných bateriích se dozvídáme pravidelně a že by se některá z nich prosadila, o tom se nedá moc mluvit. 
 
 
Samsung nyní přihřál tuto bateriovou polívčičku představením nového typu, které využívá jisté grafenové kuličky. Ty vyvinul konkrétně Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s chemickým a biologickým institutem Univerzity v Soulu. Autoři mluví přímo o "průlomové technologii", a tak uvidíme, co z toho nakonec bude. Však kdo jiný než Samsung má příležitost zpopularizovat novou bateriovou technologii, a to třeba v mobilních zařízeních? 
 
 
Však by bylo jistě lákavé mít možnost dobít si mobil za několik minut, pokud můžeme vzít autory za slovo, že jejich nová baterie zvládne nabíjení pětkrát rychleji než klasické Li-ion. Navíc má nabídnout o 45 % vyšší kapacitu, což je myšleno nejspíše v poměru k hmotnosti či velikosti. Takové baterie by ale mohly být i velice vítané pro potřeby elektrovozů, v jejichž případě je doba dobíjení zásadní problém. Pokud by nám přitom malá zastávka na kávu zajistila třeba alespoň poloviční dobití, byl by to jistě velký pokrok. Autoři mluví přímo o tom, že jejich baterie je možné dobít už za 12 minut, ale to nevztahuje k žádné konkrétní kapacitě. 
 
Co se týče dané technologie, SAIT uvádí, že našli cestu, jak ve velkém množství přeměňovat grafen do 3D podoby s využitím oxidu křemičitého (SiO2), což je proces, který má připomínat výrobu popcornu. Takto upravený grafen se využije pro pokrytí elektrod baterie, která je stále založena na dobře známých Li-ion a díky tomu získáme vyšší kapacitu, rychlejší dobíjení i vyšší stabilitu, a tedy nižší riziko exploze. 
 
Jako obvykle nezbývá než počkat, zda si tato technologie proklestí cestu na trh. V její prospěch mluví krom udávaných vlastností také cenová dostupnost výroby a fakt, že jde v jádru stále o Li-ion. Samsung si už tuto novou technologii patentoval. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek