www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii

Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii
, , aktualita
A máme tu další nadějnou bateriovou technologii, kterou má tentokrát na svědomí společnost Samsung, dle níž se nabíjí pětkrát rychle než klasické baterie typu Li-ion. Mluvit budeme o bateriách využívajících grafenové kuličky. 
K oblíbeným
reklama
Samotné Li-ion baterie byly poprvé nabídnuty na trhu v roce 1991 a poskytly oproti starším typům výrazně lepší vlastnosti především v ohledu na poměr velikosti a kapacity. Od té doby však čekáme na další technologii, která se dokáže prosadit, přičemž o nových nadějných bateriích se dozvídáme pravidelně a že by se některá z nich prosadila, o tom se nedá moc mluvit. 
 
 
Samsung nyní přihřál tuto bateriovou polívčičku představením nového typu, které využívá jisté grafenové kuličky. Ty vyvinul konkrétně Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s chemickým a biologickým institutem Univerzity v Soulu. Autoři mluví přímo o "průlomové technologii", a tak uvidíme, co z toho nakonec bude. Však kdo jiný než Samsung má příležitost zpopularizovat novou bateriovou technologii, a to třeba v mobilních zařízeních? 
 
 
Však by bylo jistě lákavé mít možnost dobít si mobil za několik minut, pokud můžeme vzít autory za slovo, že jejich nová baterie zvládne nabíjení pětkrát rychleji než klasické Li-ion. Navíc má nabídnout o 45 % vyšší kapacitu, což je myšleno nejspíše v poměru k hmotnosti či velikosti. Takové baterie by ale mohly být i velice vítané pro potřeby elektrovozů, v jejichž případě je doba dobíjení zásadní problém. Pokud by nám přitom malá zastávka na kávu zajistila třeba alespoň poloviční dobití, byl by to jistě velký pokrok. Autoři mluví přímo o tom, že jejich baterie je možné dobít už za 12 minut, ale to nevztahuje k žádné konkrétní kapacitě. 
 
Co se týče dané technologie, SAIT uvádí, že našli cestu, jak ve velkém množství přeměňovat grafen do 3D podoby s využitím oxidu křemičitého (SiO2), což je proces, který má připomínat výrobu popcornu. Takto upravený grafen se využije pro pokrytí elektrod baterie, která je stále založena na dobře známých Li-ion a díky tomu získáme vyšší kapacitu, rychlejší dobíjení i vyšší stabilitu, a tedy nižší riziko exploze. 
 
Jako obvykle nezbývá než počkat, zda si tato technologie proklestí cestu na trh. V její prospěch mluví krom udávaných vlastností také cenová dostupnost výroby a fakt, že jde v jádru stále o Li-ion. Samsung si už tuto novou technologii patentoval. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková