reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii

28.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Samsung vyvinul velice rychle se nabíjející baterii
A máme tu další nadějnou bateriovou technologii, kterou má tentokrát na svědomí společnost Samsung, dle níž se nabíjí pětkrát rychle než klasické baterie typu Li-ion. Mluvit budeme o bateriách využívajících grafenové kuličky. 
Samotné Li-ion baterie byly poprvé nabídnuty na trhu v roce 1991 a poskytly oproti starším typům výrazně lepší vlastnosti především v ohledu na poměr velikosti a kapacity. Od té doby však čekáme na další technologii, která se dokáže prosadit, přičemž o nových nadějných bateriích se dozvídáme pravidelně a že by se některá z nich prosadila, o tom se nedá moc mluvit. 
 
 
Samsung nyní přihřál tuto bateriovou polívčičku představením nového typu, které využívá jisté grafenové kuličky. Ty vyvinul konkrétně Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) ve spolupráci s chemickým a biologickým institutem Univerzity v Soulu. Autoři mluví přímo o "průlomové technologii", a tak uvidíme, co z toho nakonec bude. Však kdo jiný než Samsung má příležitost zpopularizovat novou bateriovou technologii, a to třeba v mobilních zařízeních? 
 
 
Však by bylo jistě lákavé mít možnost dobít si mobil za několik minut, pokud můžeme vzít autory za slovo, že jejich nová baterie zvládne nabíjení pětkrát rychleji než klasické Li-ion. Navíc má nabídnout o 45 % vyšší kapacitu, což je myšleno nejspíše v poměru k hmotnosti či velikosti. Takové baterie by ale mohly být i velice vítané pro potřeby elektrovozů, v jejichž případě je doba dobíjení zásadní problém. Pokud by nám přitom malá zastávka na kávu zajistila třeba alespoň poloviční dobití, byl by to jistě velký pokrok. Autoři mluví přímo o tom, že jejich baterie je možné dobít už za 12 minut, ale to nevztahuje k žádné konkrétní kapacitě. 
 
Co se týče dané technologie, SAIT uvádí, že našli cestu, jak ve velkém množství přeměňovat grafen do 3D podoby s využitím oxidu křemičitého (SiO2), což je proces, který má připomínat výrobu popcornu. Takto upravený grafen se využije pro pokrytí elektrod baterie, která je stále založena na dobře známých Li-ion a díky tomu získáme vyšší kapacitu, rychlejší dobíjení i vyšší stabilitu, a tedy nižší riziko exploze. 
 
Jako obvykle nezbývá než počkat, zda si tato technologie proklestí cestu na trh. V její prospěch mluví krom udávaných vlastností také cenová dostupnost výroby a fakt, že jde v jádru stále o Li-ion. Samsung si už tuto novou technologii patentoval. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama
reklama