www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Samsung zrušil výrobu overclockery oblíbených B-die DDR4

Samsung zrušil výrobu overclockery oblíbených B-die DDR4
, , aktualita
Vypadá to, že z důvodu nutnosti se zaměřit především na produkci DRAM s vyšší paměťovou hustotou nám Samsung zrušil výrobu tzv. B-die pamětí, které jsou oblíbené overclockery a především pak majiteli na paměti náročných Ryzenů. 
K oblíbeným
reklama
Když na trh přišly první procesory Ryzen, jejich majitelé museli do velké míry řešit výběr vhodných modulů operační paměti. Než se situace zlepšila, bylo na trhu jen pár modelů, které s novými Ryzeny zaručeně fungovaly, a to nejlépe při vysokých taktech. Právě o ty šlo také, protože tyto procesory se dokáží za rychlé paměti odměnit. Právě proto téma výběru těch pravých pamětí pro AMD Ryzen zcela neutichlo, i když z hlediska kompatibility už téměř není co řešit. 
 
 
Paměti Samsung označované jako B-die přitom platily jako nejstabilnější a nejlépe taktovatelné ze všech vyráběných typů a nyní byly v katalogu firmy označeny písmeny EOL, což znamená prostě End of Life. Tyto paměti tak končí a nahrazeny budou verzemi M-die a A-die s vyšší hustotou, a to až 32 GB pro single-rank paměti v případě M-die. Jenomže M-die si právě kvůli tomu vyhlédli firemní zákazníci pro své servery a tyto paměti se tak na běžný trh nedostávají. 
 
Menší záhada jsou A-die, které také nabídnou vyšší hustotu než B-die, ale není zatím jasné, jak to bude s jejich výkony. Takže ještě není třeba posílat Samsung do háje, ostatně zvyšující se paměťová hustota sama o sobě značí přirozený pokrok.
 
Co to ale všechno znamená pro zákazníky? O A-die se proslýchá, že by mohly nabídnout srovnatelné takty jako B-die, ale to aktuálně neplatí. Samsung by mohl A-die příslušně upravit, nebo pečlivě vybírat ty povedenější kusy pro vysoko taktované paměti. Tak či tak, neměli bychom se divit, pokud bude cena právě vysoko taktovaných modulů DDR4 na trhu stoupat. 
 
Mezitím se ale ceny těchto pamětí už konečně v řadě případů dostaly na úroveň z roku 2016. Například paměti G.Skill F4-3200C16D-16GVKB, čili 2x 8 GB DDR4-3200 se dají pořídit za cca 2350 Kč a už jen padesátikoruna jim chybí k dosažení historického minima na našem trhu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek