www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD

Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
, , aktualita
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
K oblíbeným
reklama
Dosud jsme měli z oficiálních zdrojů informace spíše o tom, že první modely s Navi budou představovat konkurenci přinejlepším pro kartu GeForce GTX 1080, a to za cenu kolem 250 dolarů. Proto jsme mohli jen s rezervou brát nové fámy zmiňující konkrétní modely i za mnohem vyšší ceny, ale nyní se díky firmě Sapphire ukazuje, že na nich něco bude. 
 
 
Jisté je, že tu máme pevně danou vrchní hranici v podobě Radeonu VII za 699 USD, ovšem nesmíme zapomenout na to, že ten nepatří mezi čistě herní karty. Jde také o pracovní kartu, čili dejme tomu konkurentku pro TITAN, která navíc využívá 16 GB paměti HBM2 s propustností 1 TB/s, o čemž se žádné herní dosud ani nesnilo a ostatně i ten nejlepší TITAN v tomto značně zaostává. 
 
Další pevně daná hranice je počet 4096 Stream procesorů jako maximum architektury GCN, pro niž by Navi měly být už posledním vývojovým stupněm, ale to ještě uvidíme. Radeon VII přitom využívá 3840 SP, takže Navi by logicky měly mít ještě méně, ale nemusí být nutně tak moc osekané. Nejbližší tak může mít 3584 SP.
 
Do toho vstupuje zástupce firmy Sapphire a tvrdí, že AMD se rozhodlo zaútočit v cenových hladinách 500 a 400 dolarů, v nichž nabídne modely XT a Pro jako konkurenci pro GeForce RTX 2070 a RTX 2060. Ty jsou ostatně daným cenám nejblíže. Cílem je samozřejmě konkurenci z hlediska poměru výkonu a ceny porazit, což by nemuselo být zase tak obtížné, když do rovnice zahrneme také Tensor a ray tracing. 
 
Lze totiž očekávat (a Sapphire to potvrzuje), že Navi nebudou mít žádný speciální hardware pro ray tracing, natož pak pro AI a spolehnou se na starý dobrý hrubý výkon. AMD se sice v takovém případě nebude moci pochlubit věrnými odrazy, stíny a nasvícením, což je dnes stejně jen otázka několika málo her, ale my si zase díky tomu koupíme GPU, která nám nabídnou pro každou hru svůj maximální možný výkon, takže si nebudeme kupovat hardware, který v drtivé většině her nebudeme moci využít.
 
Je otázka, zda, respektive kdy přijdou na trh také levnější Navi. Sapphire uvádí už jen to, že Radeon VII s největší pravděpodobností bude stále představovat vrcholný model, jenž bude nabízen stále v jednom provedení, takže žádné nereferenční verze. Navi však uvidíme v mnoha verzích a jen Sapphire si je připravuje jako Toxic, Atomic, atd. 
 
Nakonec zpráva zopakovala, že Navi mají být představeny už 27. května na Computexu a vypuštění na trh se očekává 7. července. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů