www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD

Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
, , aktualita
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
K oblíbeným
reklama
Dosud jsme měli z oficiálních zdrojů informace spíše o tom, že první modely s Navi budou představovat konkurenci přinejlepším pro kartu GeForce GTX 1080, a to za cenu kolem 250 dolarů. Proto jsme mohli jen s rezervou brát nové fámy zmiňující konkrétní modely i za mnohem vyšší ceny, ale nyní se díky firmě Sapphire ukazuje, že na nich něco bude. 
 
 
Jisté je, že tu máme pevně danou vrchní hranici v podobě Radeonu VII za 699 USD, ovšem nesmíme zapomenout na to, že ten nepatří mezi čistě herní karty. Jde také o pracovní kartu, čili dejme tomu konkurentku pro TITAN, která navíc využívá 16 GB paměti HBM2 s propustností 1 TB/s, o čemž se žádné herní dosud ani nesnilo a ostatně i ten nejlepší TITAN v tomto značně zaostává. 
 
Další pevně daná hranice je počet 4096 Stream procesorů jako maximum architektury GCN, pro niž by Navi měly být už posledním vývojovým stupněm, ale to ještě uvidíme. Radeon VII přitom využívá 3840 SP, takže Navi by logicky měly mít ještě méně, ale nemusí být nutně tak moc osekané. Nejbližší tak může mít 3584 SP.
 
Do toho vstupuje zástupce firmy Sapphire a tvrdí, že AMD se rozhodlo zaútočit v cenových hladinách 500 a 400 dolarů, v nichž nabídne modely XT a Pro jako konkurenci pro GeForce RTX 2070 a RTX 2060. Ty jsou ostatně daným cenám nejblíže. Cílem je samozřejmě konkurenci z hlediska poměru výkonu a ceny porazit, což by nemuselo být zase tak obtížné, když do rovnice zahrneme také Tensor a ray tracing. 
 
Lze totiž očekávat (a Sapphire to potvrzuje), že Navi nebudou mít žádný speciální hardware pro ray tracing, natož pak pro AI a spolehnou se na starý dobrý hrubý výkon. AMD se sice v takovém případě nebude moci pochlubit věrnými odrazy, stíny a nasvícením, což je dnes stejně jen otázka několika málo her, ale my si zase díky tomu koupíme GPU, která nám nabídnou pro každou hru svůj maximální možný výkon, takže si nebudeme kupovat hardware, který v drtivé většině her nebudeme moci využít.
 
Je otázka, zda, respektive kdy přijdou na trh také levnější Navi. Sapphire uvádí už jen to, že Radeon VII s největší pravděpodobností bude stále představovat vrcholný model, jenž bude nabízen stále v jednom provedení, takže žádné nereferenční verze. Navi však uvidíme v mnoha verzích a jen Sapphire si je připravuje jako Toxic, Atomic, atd. 
 
Nakonec zpráva zopakovala, že Navi mají být představeny už 27. května na Computexu a vypuštění na trh se očekává 7. července. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře