Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?

Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
, , aktualita
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o první představení nového produktu firmy Sapphire v tomto roce a hned se můžeme ptát, co by nás mělo vést k tomu, abychom si takovou kartu pořídili. Nejde ani o nejvýkonnější Polaris, jímž je dnes už Radeon RX 590, po němž následuje 580 a až pak 570. Ovšem i kdyby RX 590 měl mít 16 GB paměti, a to pochopitelně stále GDDR5, to by si také vysloužilo ťukání na čelo, protože jde i tak stále o kartu pro hraní v rozlišení 1440p či 1080p, jejíž čip je navíc už starý a v dohledné době se čeká náhrada, takže 8 GB by rozhodně mělo stačit. 
 
 
Takže opět, jaký smysl má 16 GB na kartě takového kalibru, když i nesrovnatelně výkonnější RTX 2080 Ti má "jen" 11 GB? Dle dostupných informací má takový model zaujmout uživatele, kteří by na něm rádi těžili kryptoměny. Ony ale snad existují nějaké, v jejichž případě se těžba na grafické kartě stále vyplatí? Evidentně ano, jinak by se Sapphire těžko obtěžoval vyrábět takovou kartu, takže o co jde? 
 
Můžeme se podívat na to, co píše Medium, a tento server zmiňuje, že daná karta se bude velice dobře hodit pro těžbu kryptoměny Grin, které mají velice dobře sedět Stream procesory čipů Polaris, a to alespoň do té doby, než nastoupí specializované ASIC. A vedle toho je to kryptoměna, která na rozdíl od takového Bitcoinu nepotřebuje především vysoký výpočetní výkon, ale hlavně i hodně paměti s vysokou propustností. 
 
Grin se může těžit jednak pomocí algoritmu Cuckaroo, který má být odolný (stejně jako kdysi měna Ethereum) vůči těžbě na ASIC, takže bude v jeho případě nejefektivnější právě GPU, a to alespoň s 5,5 GB paměti. Pro ASIC bude určen algoritmus Cuckatoo, který potřebuje alespoň 11 GB paměti (čím více, tím rychlejší těžba) a na to se právě spoléhalo. Levné karty tolik paměti nemají a ty drahé těžko někdo použije pro takové účely. Speciál od Sapphire bude moci využít Cuckaroo i Cuckatoo a přepínat mezi nimi dle potřeby, respektive dle toho, jak bude nastavena "výdělečnost" toho kterého algoritmu. Konkrétně 16 GB paměti zde umožní využít jistou variantu 2020 algoritmu Grin Mean AF Cuckatoo a Sapphire kvůli tomu svou kartu nazývá tiskárnou na peníze. 
 
My jen doufejme, že to není první známka třetí vlny těžby kryptoměn, která by přinesla další zdražení karet. Společnosti NVIDIA a AMD by se tomu jistě po zkušenostech z další kryptokocoviny nebránily. Hráči mohou doufat že ne a že v tomto případě danou vlnu zastaví očekávaná ASIC, jejichž nepřítomnosti chce Sapphire zatím využít. 
 
Zdroj: Medium 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek