Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?

Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
, , aktualita
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o první představení nového produktu firmy Sapphire v tomto roce a hned se můžeme ptát, co by nás mělo vést k tomu, abychom si takovou kartu pořídili. Nejde ani o nejvýkonnější Polaris, jímž je dnes už Radeon RX 590, po němž následuje 580 a až pak 570. Ovšem i kdyby RX 590 měl mít 16 GB paměti, a to pochopitelně stále GDDR5, to by si také vysloužilo ťukání na čelo, protože jde i tak stále o kartu pro hraní v rozlišení 1440p či 1080p, jejíž čip je navíc už starý a v dohledné době se čeká náhrada, takže 8 GB by rozhodně mělo stačit. 
 
 
Takže opět, jaký smysl má 16 GB na kartě takového kalibru, když i nesrovnatelně výkonnější RTX 2080 Ti má "jen" 11 GB? Dle dostupných informací má takový model zaujmout uživatele, kteří by na něm rádi těžili kryptoměny. Ony ale snad existují nějaké, v jejichž případě se těžba na grafické kartě stále vyplatí? Evidentně ano, jinak by se Sapphire těžko obtěžoval vyrábět takovou kartu, takže o co jde? 
 
Můžeme se podívat na to, co píše Medium, a tento server zmiňuje, že daná karta se bude velice dobře hodit pro těžbu kryptoměny Grin, které mají velice dobře sedět Stream procesory čipů Polaris, a to alespoň do té doby, než nastoupí specializované ASIC. A vedle toho je to kryptoměna, která na rozdíl od takového Bitcoinu nepotřebuje především vysoký výpočetní výkon, ale hlavně i hodně paměti s vysokou propustností. 
 
Grin se může těžit jednak pomocí algoritmu Cuckaroo, který má být odolný (stejně jako kdysi měna Ethereum) vůči těžbě na ASIC, takže bude v jeho případě nejefektivnější právě GPU, a to alespoň s 5,5 GB paměti. Pro ASIC bude určen algoritmus Cuckatoo, který potřebuje alespoň 11 GB paměti (čím více, tím rychlejší těžba) a na to se právě spoléhalo. Levné karty tolik paměti nemají a ty drahé těžko někdo použije pro takové účely. Speciál od Sapphire bude moci využít Cuckaroo i Cuckatoo a přepínat mezi nimi dle potřeby, respektive dle toho, jak bude nastavena "výdělečnost" toho kterého algoritmu. Konkrétně 16 GB paměti zde umožní využít jistou variantu 2020 algoritmu Grin Mean AF Cuckatoo a Sapphire kvůli tomu svou kartu nazývá tiskárnou na peníze. 
 
My jen doufejme, že to není první známka třetí vlny těžby kryptoměn, která by přinesla další zdražení karet. Společnosti NVIDIA a AMD by se tomu jistě po zkušenostech z další kryptokocoviny nebránily. Hráči mohou doufat že ne a že v tomto případě danou vlnu zastaví očekávaná ASIC, jejichž nepřítomnosti chce Sapphire zatím využít. 
 
Zdroj: Medium 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková