Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?

Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
, , aktualita
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
reklama
Jedná se o první představení nového produktu firmy Sapphire v tomto roce a hned se můžeme ptát, co by nás mělo vést k tomu, abychom si takovou kartu pořídili. Nejde ani o nejvýkonnější Polaris, jímž je dnes už Radeon RX 590, po němž následuje 580 a až pak 570. Ovšem i kdyby RX 590 měl mít 16 GB paměti, a to pochopitelně stále GDDR5, to by si také vysloužilo ťukání na čelo, protože jde i tak stále o kartu pro hraní v rozlišení 1440p či 1080p, jejíž čip je navíc už starý a v dohledné době se čeká náhrada, takže 8 GB by rozhodně mělo stačit. 
 
 
Takže opět, jaký smysl má 16 GB na kartě takového kalibru, když i nesrovnatelně výkonnější RTX 2080 Ti má "jen" 11 GB? Dle dostupných informací má takový model zaujmout uživatele, kteří by na něm rádi těžili kryptoměny. Ony ale snad existují nějaké, v jejichž případě se těžba na grafické kartě stále vyplatí? Evidentně ano, jinak by se Sapphire těžko obtěžoval vyrábět takovou kartu, takže o co jde? 
 
Můžeme se podívat na to, co píše Medium, a tento server zmiňuje, že daná karta se bude velice dobře hodit pro těžbu kryptoměny Grin, které mají velice dobře sedět Stream procesory čipů Polaris, a to alespoň do té doby, než nastoupí specializované ASIC. A vedle toho je to kryptoměna, která na rozdíl od takového Bitcoinu nepotřebuje především vysoký výpočetní výkon, ale hlavně i hodně paměti s vysokou propustností. 
 
Grin se může těžit jednak pomocí algoritmu Cuckaroo, který má být odolný (stejně jako kdysi měna Ethereum) vůči těžbě na ASIC, takže bude v jeho případě nejefektivnější právě GPU, a to alespoň s 5,5 GB paměti. Pro ASIC bude určen algoritmus Cuckatoo, který potřebuje alespoň 11 GB paměti (čím více, tím rychlejší těžba) a na to se právě spoléhalo. Levné karty tolik paměti nemají a ty drahé těžko někdo použije pro takové účely. Speciál od Sapphire bude moci využít Cuckaroo i Cuckatoo a přepínat mezi nimi dle potřeby, respektive dle toho, jak bude nastavena "výdělečnost" toho kterého algoritmu. Konkrétně 16 GB paměti zde umožní využít jistou variantu 2020 algoritmu Grin Mean AF Cuckatoo a Sapphire kvůli tomu svou kartu nazývá tiskárnou na peníze. 
 
My jen doufejme, že to není první známka třetí vlny těžby kryptoměn, která by přinesla další zdražení karet. Společnosti NVIDIA a AMD by se tomu jistě po zkušenostech z další kryptokocoviny nebránily. Hráči mohou doufat že ne a že v tomto případě danou vlnu zastaví očekávaná ASIC, jejichž nepřítomnosti chce Sapphire zatím využít. 
 
Zdroj: Medium 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek