reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Sapphire vypustil na trh své adaptace na RX Vega

, , aktualita
Sapphire vypustil na trh své adaptace na RX Vega
Tradiční partner společnosti AMD a dříve ATi, společnost Sapphire, konečně vypustil na trh své verze grafických karet RX Vega. Jde konkrétně o nereferenční RX Vega 64 Nitro+ a RX Vega56 Nitro+ s mohutným chlazením. 
Sapphire si připravil dvě nereferenční verze s Vegou, a to RX Vega 64 Nitro+ a RX Vega56 Nitro+, čili ty se budou lišit použitou verzí GPU, a tedy i výkonem. Stejně jako jiné firmy nám i Sapphire slibuje lepší vlastnosti ohledně teplot, hlučnosti a výkonu, a to v porovnání s referenčními kartami. Jako obvykle tak můžeme očekávat především lepší chladič a odlišné PCB. To má už na první pohled vylepšené napájení, na což ukazují hned tři osmipinové přídavné konektory PCIe. 
 
 
Každý osmipinový PCIe může teoreticky přijmout až 150 W energie a pokud k tomu připočteme možnosti slotu PCIe 3.0 x16, jde celkově o 525 W, které by mohly do karty proudit. To se bude velice hodit při pokusech o přetaktování. 
 
 
Naproti vysokému napájení musí ale být také velice výkonné chlazení a pokud nejde o vodní chladič, musí jít alespoň o velký pasiv a řadu ventilátorů. V tomto případě chlazení zabere 2,5 slotu, takže v podstatě touto kartou zaplácneme v počítači tři sloty a mohutné žebroví vysokého chladiče budou profukovat tři ventilátory, z nichž menší středový má opačně orientované lopatky i směr otáčení. 
 
 
 
Server Hardwareluxx.de se už podíval pod pokličku modelu RX Vega 64 Nitro+, kde můžeme vidět GPU se dvěma čipy HBM2, na němž je pozoruhodné to, že čipy nejsou kolem dokola zajištěny epoxidovou pryskyřicí. To dle starší zprávy o nestejných pouzdrech Radeonů RX Vega odpovídá čipům pouzdřeným v Jižní Koreji, které využívají paměti HBM2 od SK Hynix. 
 
 
Právě takto zapouzdřené čipy Vega byly známé tím, že paměti HBM2 byly o kousek níž než samotné GPU, což by vyžadovalo vyrobení chladiče s příslušně upravenou styčnou plochou, pokud bychom se nechtěli spoléhat na neefektivní vyplnění mezery teplovodivou pastou. Ovšem v tomto případě už jsou paměti dle fotografií chladiče ve stejné výšce jako GPU, takže buď použité RX Vega nebyly pouzdřeny v Koreji, nebo už byl v daném procesu tento problém vyřešen. 
 
A co si Sapphire od svého designu slibuje? Především své RX Vega Nitro+ dodává na trh s taktem GPU o 12 až 14 % vyšším oproti referenčním verzím, což z nich činí nejvíce továrně přetaktované modely. Karty mají také dva BIOS, abychom měli pro případ nouze zálohu a váží kolem 1,6 kg. 
 
Zdroj: Hardwareluxx.de 


reklama
reklama
reklama
reklama