Satelitů už je dost, SpaceX spouští Starlink Beta: "lepší než nic"
28.10.2020, Jan Vítek, aktualita
Celý tento rok už společnost SpaceX vynáší na oběžnou dráhu celé "vláčky" nových satelitů systém Starlink. Aktuálně jich už Zemi obíhá téměř 900, přičemž kolem tří procent z vynesených satelitů dosud selhalo.
Je tu tak jisté procento satelitů Starlink, které neodpovídá, a nemůže tak být na orbitě řízeno pomocí jejich iontových motorů. Tyto satelity by ale měly vzhledem ke své nízké výšce postupně zpomalit a shořet v atmosféře, takže snad nenadělají větší škody. To je ten nejlepší možný scénář. V nejhorším případě pak může nastat srážka s nějakým důležitým objektem, přičemž SpaceX dostalo od FCC povolení provozovat Starlink ve výškách mezi 328 a 580 km, kde se pohybuje i Mezinárodní vesmírná stanice. Ovšem ani srážka s dalším nevýznamným satelitem by byla zlá, neboť by to znamenalo další spršku vesmírného smetí.
My se ale chceme věnovat nabízené službě Starlink, čili vysokorychlostnímu internetovému připojení a to nyní vstoupilo do veřejné testovací fáze. V rámci veřejné bety je k dispozici za měsíční poplatek 99 dolarů plus 499 dolarů za uživatelský terminál s montážní trojnožkou a routerem. Firma už toto nabízí lidem, kteří dříve vyjádřili svůj zájem na stránkách Starlink.
Samotná společnost SpaceX tuto betu označuje za "lepší než nic" a dále potvrzuje, že toto označení bylo skutečně vybráno záměrně tak, aby snížilo očekávání zákazníků, kteří se do veřejné bety upíší. Co konkrétního ale mohou získat?
Dle informací z rozeslaného e-mailu to je datová propustnost pohybující se mezi 50 a 150 Mb/s s pingem mezi 20 a 40 ms. Postupně se bude systém Starlink zlepšovat a v průběhu příštích měsíců lze také počítat s kratšími výpadky služby. Nepíše se tam ale o žádném omezení z hlediska objemu přenesených dat, takže snad ani žádné není.
SpaceX ale bude dále vypouštět nové a nové satelity, instalovat další pozemní stanice, vylepšovat svůj software a v návaznosti pak navyšovat propustnost, zkracovat zpoždění komunikace a výpadky by také měly být čím dál tím méně časté. Do léta 2021 pak chce firma zajistit stabilní pingy mezi 16 a 19 ms, což už bude skutečně dobré, zvláště na satelitní připojení.
Zdroj: Ars Technica