www.svethardware.cz
>
>
>
>

Scalpeři prodávají paměti DDR5 o stovky procent dráž

Scalpeři prodávají paměti DDR5 o stovky procent dráž
, , aktualita
Paměti DDR5 jsou na trhu aktuálně velice obtížně dostupné, a tak se vcelku logicky staly kořistí scalperů operujících především na západě. Ceny jsou ovšem přímo absurdní i ve srovnání s grafickými kartami. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty jsou už dlouho oblíbeným zbožím, na které se zaměřují scalpeři, ovšem v tomto případě se jejich ceny už postupem času víceméně srovnaly s cenami obchodů. Čili zpravidla není velký rozdíl v tom, zda se necháme obrat o peníze scalperem, nebo v rámci oficiálního distribučního kanálu. To ovšem pro paměti DDR5, alespoň zatím, neplatí. 
 
 
Co se týče DDR5, máme tu tak srovnatelnou situaci jako v případě grafických karet před cca 10 měsíci, což znamená, že ty v obchodech dostupné zpravidla nejsou, přičemž stanovené ceny jsou víceméně normální (pokud vůbec jsou stanoveny), zatímco scalpeři paměti mají, ale nabízejí je bez přehánění za nehorázné ceny: 
 
Produkt Prodejní cena Cena na eBay Nárůst o
Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-5200 32GB $329 $2500 660 %
T-Force Delta RGB DDR5-6400 32GB $399 $1999 401 %
Team Elite DDR5-4800 32GB $279 $1499 437 %
Adata XPG Lancer DDR5-5200 32GB $299 $1100 268 %
Crucial DDR5-4800 32GB $273 $890 266 %
OLOy Blade DDR5-4800 16GB $169 $820 385 %
GeIL Polaris RGB Sync DDR5-4800 32GB $428 $810 89 %
Crucial DDR5-4800 16GB $136 $535 293 %
 
Rozdíl mezi DDR5 a grafickými kartami je ovšem ten, že v případě karet mají uživatelé a konkrétně hráči možnost leda zběhnout od PC ke konzolistům, případně využít streamovací službu, nebo se prostě jinak obejít bez nové karty. Pokud jde ale o paměti, můžeme si prostě pořídit snadno dostupné a levné DDR4, aniž bychom dle testů přišli o něco zásadního. Spíše naopak máme možnost ušetřit a standardu DDR5 ještě dopřát pár let vývoje, než do tohoto vlaku sami naskočíme. 
 
Je tak skutečně s podivem, že ceny DDR5 se i u scalperů šplhají tak vysoko, že z hlediska procentuálního nárůstu to zahanbuje i grafické karty v době jejich největšího nedostatku. Na druhou stranu, kde je nabídka, nemusí být automaticky poptávka a DDR5 jsou aktuálně nové a horké zboží, v jehož případě lze nesmyslně předražené nabídky očekávat. Nicméně dle THW se sady DDR5 skutečně prodávají i za ceny mezi 1100 a 2500 dolarů a ne jen nabízejí. 
 
Dodávky modulů DDR5 má přitom brzdit ne konkrétně nedostatek samotných pamětí, ale PMIC čipů potřebných v systému jejich napájení, který si na rozdíl od DDR4 nesou samy. Tento problém by se ale relativně brzy mohl vyřešit, neboť aktuálně se využívají především PMIC od Renesas a Samsung ve svých modulech využívá své vlastní. Čeká se tak na to, až začnou PMIC dodávat i jiní výrobci jako Richtek či Amtek a pak by měly dodávky citelně vzrůst.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů