www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Paměti DDR5 nejsou dostupné kvůli nedostatkovým PMIC

Paměti DDR5 nejsou dostupné kvůli nedostatkovým PMIC
, , aktualita
Dilema ohledně investice do pamětí DDR5, nebo využití starých DDR4 má vcelku jednoduché řešení, a to kvůli nedostupnosti právě pamětí DDR5. Nyní se dozvídáme, že za to může konkrétně nedostatek PMIC. 
K oblíbeným
reklama
My jsme už vícekrát řešili, zda se při koupi nové sestavy založené na procesorech Alder Lake-S od Intelu vůbec vyplatí pořizovat si paměti DDR5. Závěr je takový, že pokud můžeme využít kvalitní sadu modulů DDR4, čili ne 2133 MHz na zoufalém časování, z hlediska výkonu není důvod k pořizování DDR5. Ty sice někdy mohou zajistit vyšší výkon, ale jindy jsou zase výkonnější DDR4. Paměti DDR5 by ale měly díky svému systému ECC nabídnout vyšší stabilitu, čili nejde pouze o výkon, jenomže to všechno je aktuálně stejně bezpředmětné. 
 
 
Zatímco základní desky pro Alder Lake-S jsou k dispozici bez problémů, pokud nebudeme příliš vybíraví, přičemž to platí i pro samotné procesory (ovšem pouze verze K, ne KF), paměti DDR5 nejsou běžně dostupné na našem trhu a i ze západních zemí hlásí jejich velký nedostatek. 
 
Nemá jít přitom o nedostatek samotných pamětí DDR5, ale potřebných PMIC (Power Management Integrated Circuit) pro jejich napájení, které mění základní 12V napětí na cílových 1,1 V (v případě výchozího napětí). To se samozřejmě modulů DDR4 netýká, neboť ty využívají napájecí obvody umístěné na základní desce. O nedostatku PMIC přitom mluví server 12chip odvolávající se na své zdroje z Boardchannels, čili z Číny. 
 
 
K nedostatku se také jako obvykle váže i vysoká cena, takže se dozvídáme, že cena PMIC pro DDR5 je asi desetkrát vyšší než ekvivalent pro DDR4 (resp. pro desky se sloty DDR4 DIMM). Aktuálně také platí dodací lhůty alespoň 35 týdnů. 
 
Zajímavé je na tom především ten fakt, že DDR5 se na trhu neobjevily přes noc. Už v březnu jsme si četli o tom, jak v Číně odstartovala masová výroba DDR5 modulů, a tak není jasné, proč je už nyní nelze sehnat, když tu bylo evidentně dost času na to se připravit. Ale to se už nedozvíme.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zloději aut využívají Apple AirTag ke sledování cílových aut Zloději aut využívají Apple AirTag ke sledování cílových aut
Už při uvedení přívěšků Apple AirTag se hodně mluvilo o jejich zneužívání. Proti němu sice Apple nasadil detekci sledování, ale jak je vidět v Kanadě, nemusí to vždy stačit. AirTagy měly údajně pomoci už k pěti krádežím luxusních aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe
Ceny lithiových akumulátorů jsou pro budoucnost velmi důležité. Ovlivní nejen ceny aut na elektřinu, ale také úložiště, jejichž význam narůstá s narůstajícím podílem nestabilních obnovitelných  zdrojů elektrické energie. Cena klesá, ale už jen pomalu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly
Streamovací služba Netflix se poslední dobou snaží prorazit i v oblasti her. K nedávno přidaným hrám Asphalt Xtreme a Bowling Ballers nyní přibývají další tři herní tituly. Nadále jsou bez reklam a nákupů ve hrách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
4.12.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů