reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scalpeři zase jedou: GeForce RTX 4090 na eBay i přes 3000 USD

17.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Scalpeři zase jedou: GeForce RTX 4090 na eBay i přes 3000 USD
S uvedením nových grafických karet Nvidia GeForce RTX 4090 se nám do hry opět vrací scalpeři. Zatímco oficiální ceny těchto karet mají být 1599 USD, na eBay se šplhají i přes 3000 dolarů a někteří spatřili ještě mnohem vyšší částky.
V počátcích čipové krize a nedávné kryptoměnové mánie se extrémně zvýšila cena grafických karet, za což mohla jak nedostatková výroba, tak i obrovská poptávka ze strany těžařů kryptoměn. Dnes už je situace spíše opačná, alespoň co se týče odcházející generace grafických karet. Těch je naopak nadbytek a s brzkým příchodem nových generací je už zákazníci moc nechtějí. Jedna karta z nové generace se už ale přece jen objevila a tou je GeForce RTX 4090. Situace se nám ale opět opakuje a novinka je opět pod útokem scalperů. Na Internetu se totiž objevují kvanta nerozbalených RTX 4090 za šílené ceny. Scalping opět nabírá na obrátkách.
 
Scalping GeForce RTX 4090
 
MSRP této karty, která se dostala do prodeje 12. října, má být 1599 USD. Jenže např. na serveru eBay je nyní hned několik nabídek, kde prodávající požaduje cenu přes 3000 USD. Nad hranicí 2000 USD je jich rovnou už několik desítek a za Founder Edition vidíme i příhozy těsně pod 3000 dolarů, u ostatních variant se pak příhozy pohybují pod hranicí 2500 USD. Lidé jsou tedy znovu ochotni kupovat tyto karty i za skoro dvojnásobek jejich doporučené ceny. Navíc se objevily i screenshoty s kartami za ceny více než 4000 USD.
 
Pokud jde o české ceny, tak RTX 4090 by měla být za 48 tisíc (přetaktované edice ale mohou mít doporučené ceny i vyšší). V obchodech nejsou skladem a pokud jde o uváděnou cenu, ta se většinou pohybuje mezi 50-60 tisíci Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama