reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Seagate HAMR – 50 terabitů dat na palec

, , článek
Seagate HAMR – 50 terabitů dat na palec
Společnost Seagate, známý výrobce pevných disků, představil u příležitosti otevření své nové výzkumné laboratoře přelomovou technologii v ukládání dat. Při zachování stejného principu, tedy magnetického záznamu, se hustota zápisu až zestonásobí a bude možno uložit padesát bilionů bitů dat na čtvereční palec.
Seagate HAMR – 50 terabitů dat na palec
Trhu s pevnými disky vládne v současnosti čtveřice hlavních výrobců – IBM, Seagate, Maxtor a Western Digital. Společnost Quantum byla zakoupena Maxtorem, který se tak stal velkým konkurentem ostatních firem. V každém případě není toto vhodné místo pro debatu o kvalitách a neřestech jednotlivých výrobců, důležitá je nyní věc jiná – Seagate představil přelomovou technologii magnetického záznamu dat.

Technologie HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording) je dalo by se říci revolucí v oblasti ukládání dat a dovoluje zaznamenat až stokrát větší objem dat na palec než tomu je nyní. Základem je klasický magnetický záznam, ale hlavním faktorem pro tak velké zvýšení kapacity je tepelná asistence laseru. Prezentace technologie HAMR proběhla v rámci otevření nového výzkumného centra Seagate v Pittsburghu.

Technologie HAMR, zkombinovaná s uspořádanými magnetickými poli železo-platinových částic, by měla prolomit takzvaný superparamagnetický limit magnetického záznamu více než stonásobně, čímž dosáhne hustoty zápisu až 50 terabitů na čtvereční palec. Máme-li použít příměru, na jediný pevný disk se vejde celý obsah americké kongresové knihovny ("Kongresová knihovna je největší knihovnou na světě s více než 120 miliony položkami na přibližně 850 kilometrech knihoven. Sbírky obsahují více než 18 milionů knih, 2,5 milionu nahrávek, 12 milionů fotografií, 4,5 milionu map a 54 milionů rukopisů.").

„Demonstrací technologie HAMR nám Seagate poskytl letmý pohled do budoucnosti magnetického záznamu. Technologie jako je HAMR ponechají diskové jednotky jako upřednostňované skladovací zařízení pro mnoho nadcházejících let,“ řekl Dave Reinsel, výzkumný manažer v IDC. „Konkurenční nabídky tradičního magnetického záznamu musí nejen dosahovat rychlého výkonu, vysokých kapacit a spolehlivosti jako dnešní pevné disky, ale navíc musí mít konkurenceschopnou cenu. Technologie HAMR od Seagatu má potenciál k udržení konkurenční vyváženosti těchto atributů a připravuje tak cestu pro integraci této nové technologie.“

Výzkumné oddělení společnosti Seagate pracovalo na technologii HAMR a jiných záznamových technologiích od roku 1998, kdy bylo založeno dočasné výzkumné zařízení. Seagate také díky této nové technologii záznamu dat získal během pěti let dotaci $10 milionů od amerického oddělení programu pokročilých technologií (U.S. Department of Commerce’s Advanced Technology Program).

A nakonec se podívejme na technologické zázemí, čili jak technologie HAMR funguje v praxi. Technologie HAMR značně rozšíří kapacitu moderních magnetických pevných disků, které používají magnetické hlavy ke čtení a zápisu digitálních dat na rotující disk. Pokud hustota záznamu bude i nadále pokračovat v rychlém růstu, za pět až deset let budou jednotlivé datové bity tak malé, že se mohou stát magneticky nestabilními kvůli fenoménu zvanému superparamagnetismus. Řešením je použití stabilnějšího média, na které ale dnešní hlavy nedokáží zapisovat. Technologie HAMR řeší tento problém tak, že zahřeje médium laserovým paprskem přesně do bodu, akm jsou data zapisována. Při vyšších teplotách se na médium snadněji zapisuje a rychlé následující chlazení stabilizuje zapsaná data. Výsledkem tohoto záznamu s tepelnou asistencí je dosažení výrazného zvýšení hustoty zápisu.

Zdroj: Seagate
reklama
reklama
reklama