www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéfarchitektův profil ukazuje už na vývoj Zen 5

Šéfarchitektův profil ukazuje už na vývoj Zen 5
, , aktualita
Společnost AMD už nějaký ten pátek vyvíjí architekturu Zen 4, a tak následující Zen 5 už také bude pomalu aktuální, alespoň právě z hlediska vývoje. Pokud už tedy dávno není, protože na ní bude pracovat šéfarchitekt, který má na svědomí dnešní Zen 2. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD na trh po Bulldozerech vyslala jako nástupnickou architekturu Zen v první stejnojmenné verzi. Následovala druhá generace, která vyměnila 14nm proces za 12nm, ovšem ten společně s danou generací představoval jen mírné vylepšení, a tak jsme i mluvili o Zen+. Opravdový pokrok přichází v této době se Zen 2, která výrazně vylepšila výkon, přinesla více jader v notně pozměněné podobě a také nový výrobní proces, 7nm od TSMC.
 
 
Na cestě pro příští rok už je Zen 3, od které očekáváme, že nabídne opět výraznější změny a využije proces 7nm+. Ten rozhodně nebude představovat podobný pokrok jako 12nm proces oproti 14nm. S dnešním 7nm má mít pramálo společného a už se při něm také na několika vrstvách čipu využije Extrémní Ultrafialová Litografie (EUV) namísto klasické DUV.
 
O Zen 4 zatím nic nevíme krom toho, že už se na ní pracuje a nyní se potvrdilo, že po ní bude následovat Zen 5, jak prozradil profil Davida Suggse. 
 
 
Ten pracoval jako šéfarchitekt právě na Zen 2, což by logicky mělo znamenat, že už pracuje na Zen 5, když Zen 2 už je na trhu a ostatně musela být v podstatě dokončena řadu měsíců před tím, než se výsledné procesory dostaly na trh. Ostatně vývoj procesorových architektur obvykle probíhá pěknou řádku let dopředu. 
 
Pokud má Zen 3 dorazit v příštím roce, pak Zen 5 by mohla být architektura chystaná nejdříve na rok 2022, a to za předpokladu, že vše půjde jak na drátkách, a to jak v AMD, tak v případě vývoje nových výrobních procesů. Když už jsme u nich, pak Zen 5 by už rozhodně měl využít 5nm technologii a nejspíše už v případě produktů AMD podruhé v řadě. Samozřejmostí bude EUV, a to na více vrstvách v porovnání se 7nm+. 
 
Můžeme tak spekulovat, že Zen 4 už využije jednu z prvních generací 5nm procesu, který je v případě firmy TSMC ostatně už od letošního roku ve zkušebním provozu a výroba ve velkém má začít v první polovině příštího roku. V roce 2021 by tak už měl být 5nm proces dost vyspělý na to, aby ho mohlo AMD využít i se slibovanou o 80 % vyšší tranzistorovou hustotou oproti dnešnímu 7nm procesu. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář