www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéfarchitektův profil ukazuje už na vývoj Zen 5

Šéfarchitektův profil ukazuje už na vývoj Zen 5
, , aktualita
Společnost AMD už nějaký ten pátek vyvíjí architekturu Zen 4, a tak následující Zen 5 už také bude pomalu aktuální, alespoň právě z hlediska vývoje. Pokud už tedy dávno není, protože na ní bude pracovat šéfarchitekt, který má na svědomí dnešní Zen 2. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD na trh po Bulldozerech vyslala jako nástupnickou architekturu Zen v první stejnojmenné verzi. Následovala druhá generace, která vyměnila 14nm proces za 12nm, ovšem ten společně s danou generací představoval jen mírné vylepšení, a tak jsme i mluvili o Zen+. Opravdový pokrok přichází v této době se Zen 2, která výrazně vylepšila výkon, přinesla více jader v notně pozměněné podobě a také nový výrobní proces, 7nm od TSMC.
 
 
Na cestě pro příští rok už je Zen 3, od které očekáváme, že nabídne opět výraznější změny a využije proces 7nm+. Ten rozhodně nebude představovat podobný pokrok jako 12nm proces oproti 14nm. S dnešním 7nm má mít pramálo společného a už se při něm také na několika vrstvách čipu využije Extrémní Ultrafialová Litografie (EUV) namísto klasické DUV.
 
O Zen 4 zatím nic nevíme krom toho, že už se na ní pracuje a nyní se potvrdilo, že po ní bude následovat Zen 5, jak prozradil profil Davida Suggse. 
 
 
Ten pracoval jako šéfarchitekt právě na Zen 2, což by logicky mělo znamenat, že už pracuje na Zen 5, když Zen 2 už je na trhu a ostatně musela být v podstatě dokončena řadu měsíců před tím, než se výsledné procesory dostaly na trh. Ostatně vývoj procesorových architektur obvykle probíhá pěknou řádku let dopředu. 
 
Pokud má Zen 3 dorazit v příštím roce, pak Zen 5 by mohla být architektura chystaná nejdříve na rok 2022, a to za předpokladu, že vše půjde jak na drátkách, a to jak v AMD, tak v případě vývoje nových výrobních procesů. Když už jsme u nich, pak Zen 5 by už rozhodně měl využít 5nm technologii a nejspíše už v případě produktů AMD podruhé v řadě. Samozřejmostí bude EUV, a to na více vrstvách v porovnání se 7nm+. 
 
Můžeme tak spekulovat, že Zen 4 už využije jednu z prvních generací 5nm procesu, který je v případě firmy TSMC ostatně už od letošního roku ve zkušebním provozu a výroba ve velkém má začít v první polovině příštího roku. V roce 2021 by tak už měl být 5nm proces dost vyspělý na to, aby ho mohlo AMD využít i se slibovanou o 80 % vyšší tranzistorovou hustotou oproti dnešnímu 7nm procesu. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek